شهر عکس

بیماری های شایع در مهد کودک

بیماری های شایع در مهد کودک

بیماری های شایع در کودکان

آنفلوآنزا در واقع شدیدترین نوع سرماخوردگی است که توسط ویروسی به همین نام ایجاد می‌شود

سرماخوردگی یک بیماری واگیردار و ویروسی است که در دوره کودکی بسیار شایع می‌باشد
 
سرماخوردگی
سرماخوردگی یک بیماری واگیردار و ویروسی است که در دوره کودکی بسیار شایع می‌باشد. معمولاً کودکان به طور متوسط دو برابر والدین خود به سرماخوردگی دچار می‌شوند. یکی از مهم‌ترین عواملی که احتمال سرماخوردگی را زیاد می‌کند حضور در مهد کودک‌ها و مدارس است.
 
کودکانی که در مهد کودک‌ها و مدارس حضور دارند به طور متوسط 7 بار در سال دچار سرماخوردگی می‌شوند، در حالی که این تعداد در مورد سایر کودکان حدود 5/4 بار است. براساس آماری که از کشورهای غربی در دست است حدود نیمی از کودکان زیر 2 سال شرکت کننده در مهد کودک‌ها بین 3 تا 9 بار در سال دچار سرماخوردگی می‌شوند. به‌طور کلی میزان سرماخوردگی در پسران بیش از دختران است.
 
انتقال بیماری سرماخوردگی
یکی از مهم‌ترین ملزومات کسب این بیماری تماس نزدیک با شخص بیمار است. مهم‌ترین راه‌های انتقال ویروس به محیط اطراف، عطسه کردن و آلوده شدن دست فرد یا اشیاء اطراف با ترشحات بینی (که حاوی ویروس است) می‌باشد. ویروس می‌تواند وارد بینی شود و از آن محل با درگیری مخاط تنفسی سرماخوردگی را شروع نماید. برخلاف تصور، قرار گرفتن در سرما، از نظر علمی، موجب افزایش احتمال ابتلا به سرماخوردگی نمی‌شود. عامل اصلی ایجاد سرماخوردگی تعداد زیادی از ویروس‌های تنفسی است.
 
فقط در مورد یکی از این ویروس‌ها یعنی رینو ویروس بیش از 100 نوع مختلف وجود دارد که همه آنها می‌توانند باعث ایجاد سرماخوردگی شوند. با در نظر گرفتن صدها ویروسی که در محیط، روی اشیاء یعنی دست افراد وجود دارد، می‌توان پیش‌بینی کرد که یک کودک می‌تواند بارها با انواع ویروس‌های متفاوت سرماخوردگی دچار بیماری گردد.
 
مصرف آنتی بیوتیک
با توجه به اینکه عامل ایجاد کننده بیماری ویروس است (که آنتی‌بیوتیک‌ها بر آن بی‌اثرند)، استفاده از آنتی‌بیوتیک به هیچ وجه جایگاهی در درمان بیماری ندارد. تب را می‌توان با استفاده از داروی استامینوفن کاهش داد و بهتر است از آسپیرین (با توجه به احتمال ایجاد بیماری خاصی به نام Reye) همزمان با سرماخوردگی استفاده نگردد. برای رفع احتقان بینی می‌توان از پاک کردن مکرر بینی کودک با پوآر یا دستمال کاغذی و قطره‌های نمکی استفاده نمود. مرطوب کردن هوای اتاق با بخور در کاهش غلظت ترشحات بینی موثر است. استراحت و مصرف مایعات فراوان نیز در روند کاهش علائم بی‌تاثیر نخواهد بود.

آنفلوآنزا در واقع شدیدترین نوع سرماخوردگی است که توسط ویروسی به همین نام ایجاد می‌شود
  
آنفلوآنزا
آنفلوآنزا در واقع شدیدترین نوع سرماخوردگی است که توسط ویروسی به همین نام ایجاد می‌شود که خود دارای انواع مختلفی است. علت شاخص بودن بیماری آنفلوآنزا در بین بقیه انواع سرماخوردگی، شدت علائم عمومی بیماری است، به نحوی که کودک را به شدت بد حال می‌کند. طریقه انتقال ویروس آنفلوآنزا مانند سایر ویروس‌های سرماخوردگی از راه ترشحات بینی است. بیماری آنفلوآنزا در هر سنی ممکن است رخ دهد ولی علائم عمومی آن در کودکان کمی با بزرگسالان متفاوت است.
 
در کودکان شروع بیماری سریع‌تر است و بی‌اشتهایی، درد شکم، تهوع، استفراغ و تب بالا شایع‌تر است. به‌طور کلی علائم فصلی بیماری عبارتند از تب، احساس لرز، سرفه، گلو درد، تعریق، گرفتگی بینی، درد عضلانی و سردرد. بیماری در اغلب اوقات در عرض چند روز رو به بهبودی می‌گذارد ولی در تعداد کمی از کودکان ممکن است عوارض خاصی مانند عفونت گوش میانی، ذات‌الریه، سوء عملکرد مغزی حادث شود.
 
گروه پر خطر آنفلوآنزا
گروه‌های خاصی از بیماران از نظر ابتلاء به آنفلوآنزای شدید و احتمال عارضه دار شدن آن در خطر بالاتری به نسبت دیگران قرار دارند که در برخی از مهم‌ترین آنان شامل موارد زیر است:

بیماران دچار بیماری‌های قلبی  بیماران ریوی خصوصاً بیماری‌های مزمن ریوی و آسم

بیماران دچار بیماری‌های خونی مزمن  بیماری‌های متابولیک خصوصاً دیابت شیرین  کودکان کم سن

کودکان مبتلا به نقص ایمنی مادرزادی یا اکتسابی کودکان در حال دریافت داروهای سرکوب کننده ایمنی
 
علائم آنفلوآنزا
علائم شایع سرماخوردگی شامل احتقان یا گرفتگی بینی، ترشح از بینی، سرفه، احساس لرز و گاهی تب است. عطسه، سردرد و بیحالی، استفراغ و اسهال نیز گاهی دیده می‌شود.
 
واکسن آنفلوآنزا
خوشبختانه واکسن آنفلوآنزا سال‌هاست که در دسترس عموم می‌باشد. با توجه به تاثیر بالای واکسن بر پیشگیری از بیماری آنفلوآنزا، قیمت مناسب و عوارض کم آن، در حال حاضر استفاده ازواکسن آنفلوآنزا به عنوان مناسب‌ترین راه پیشگیری از این بیماری توصیه می‌گردد. در کودکان زیر 9 سال، اولین دوره واکسن آنفلوآنزا شامل دو نوبت (دوز) به فاصله حداقل 4 هفته است. در این کودکان بعد از سال اول تزریق واکسن، استفاده از یک نوبت واکسن در هر سال کافی است. در کودکان 9 ساله و بالاتر اولین نوبت واکسن و واکسیناسیون سالانه بعدی شامل تزریق 1 نوبت (دوز) می‌باشد. از نظر درمانی، اصول درمان آنفلوآنزا مشابه سایر موارد سرماخوردگی است.
 

با توجه به شدت علائم توصیه می‌شود کودک توسط پزشک معاینه گردد. در مورد درمان داروئی، داروهای موثر ضد ویروسی در آنفلوآنزا وجود دارد ولی در شرایط خاصی و فقط توسط پزشک تجویز می‌گردد و لذا اغلب موارد آنفلوآنزا با استراحت، استفاده از تب بر (مسکن) و مایعات در عرض چند روز بهبودی می‌یابد.

 
بیماری های شایع در مهد کودکها

تنظیم کننده

رضاپوردست گردان میکروبیولوژیست

 

 

 

 

مطالب موجود

 

مقدمه

عفونت سیتومگالو ویروس

کروپ

مالاریا

بیماری لایم

تولارمی

اتیت

ایدز

 

تب

عفونت ادراری

راش  کهنه نوزاد

 

 

 

 

 

 

  

مقدمه

 

مهد کودک  مکانی برای پرورش کودکان قبل از ورود به دبستان است .

بسیاری از کودکان در فاصله دو تا سه سالگی از این که زندگی گروهی را تجربه کنند ، لذت می برند ، ولی این مساله در همه موارد ضرورت ندارد .

 مراقبت های گروهی عملا برای کودک تنها که کسی را در خانه ندارد که با او بازی کند ، در یک آپارتمان کوچک زندگی می کند ویا پدر و مادرش در اداره کردن او دچار مشکل شده اند ، مفید است.

در حدود سه سالگی ، هر کودکی به کودکان همسن خود نیاز دارد تا هم با آنها بازی کند و هم کنار آمدن با بقیه را یاد بگیرند .

 این مهمترین شغل کودک در زندگی است . بچه ها برای دویدن و فریاد زدن و برای بالارفتن و پایین آمدن به فضا نیاز دارند . آنها باید جعبه ها و مکعب هایی برای ساخت و ساز داشته باشند و قطار و عروسک هایی که با آنها بازی کنند.

دوره مهد کودک یا پیش دبستانی  فقط برای نگهداری از کودکان مادران شاغل مطرح نشد و قرار نیست که فقط به بچه ها خواندن و نوشتن درس بدهند .

هدف اصلی مهد کودک  این است که به بچه های سه تا پنج ساله امکان کسب تجربه های ارزشمندی را بدهند و به آنها کمک کنند که در همه زمینه ها رشد کنند و انسان های حساس ، قابل و خلاقی بشوند .

 این تجربه ها معمولا شامل یادگرفتن رقص ، موسیقی ، نقاشی های خودجوش ، نقاشی انگشتی ، رنگ کردن مدل های سفالی ، ساخت و ساز با مکعب های چوبی ، ورزش های جمعی بیرون از خانه ، بازی با خانه عروسکی که در واقع آموزش درباره ی خانواده و خانه است ، هستند.

در این محیط گروهی کودکان بیماری هایی شایع است که در این کتاب به شرح و بررسی این بیماری ها میپردازیم

 

عفونت سیتومگاو ویروس

عفونت سیتو مگالوویروس از عفونتهای شایع در مهد کوکها است

 

سیتومگالو ویروس یک نوع ویروس از خانواده ویروس هرپس است که افراد را در تمام سنین می تواند آلوده نماید ولی آلودگی به این ویروس اغلب در دوران کودکی و نوجوانی ایجاد می شود.

این عفونت ها اغلب بدون علامت هستند ولی در جنین و افراد مبتلا به نقص ایمنی این ویروس می تواند مشکلات قابل توجهی را ایجاد کند.

راه های انتقال سیتومگالو ویروس

انتقال از طریق مادر به نوزاد: اغلب هنگام عبور از کانال زایمان یا در طی دوران شیردهی از مادر به نوزاد منتقل

می شود. نوزادانی که مادرشان قبل از بارداری به این ویروس مبتلا شده اند بدون علامت و سالم خواهند بود.

 نوزادانی که حین یا بعد از تولد به ویروس آلوده شوند در معرض خطر عوارض جسمی یا مغزی ناشی از عفونت مادرزادی قرار نمی گیرند.

انتقال از طریق تماس فردی: ویروس در بزاق، ادرار، خون، مدفوع، اشک چشم، شیر مادر، مایع منی و ترشحات دهانه رحم فرد آلوده وجود دارد و افراد از طریق بوسیدن، تماس جنسی، استفاده از ظروف مشترک یا در کودکان با به دهان بردن اسباب بازی های آلوده به ویروس آلوده می شوند.

انتقال از طریق مادر به جنین: این ویروس می تواند از مادر به جنین به دلیل عفونت اولیه یا ثانویه مادر منتقل شود. هنگامی که جنین قبل از تولد دچار عفونت می شود. تقریباً در 90% موارد، نوزادان مبتلا به عفونت مادرزادی بدون علامت به دنیا می آیند ولی در 10% از موارد اختلالاتی را نشان می دهند.

 

از طریق انتقال خون یا پیوند عضو: این ویروس از طریق اهداکننده آلوده به گیرندگان عضو، بافت، مغز استخوان یا خون منتقل می شود.

علائم و نشانه های سیتومگالو ویروس مادرزادی عبارتند از:

کوچکی اندازه سر (میکروسفالی)

کاهش رشد درون رحمی

 نقاط قرمز رنگ ریز و کوچک روی پوست (پتشی)

بزرگی کبد و طحال

 زردی

 تغییرات فاکتورهای خونی (کم خونی، کاهش پلاکت ها)

مشکلات ریوی (پنومونی)

تشنج

 شلی یا سفتی عضلات

 رسوب کلسیم در مغز

 کاهش بینایی یا شنوایی

وقتی مادر در حین حاملگی برای اولین بار به این ویروس مبتلا می شود اثرات آن بر جنین حائز اهمیت است.

در حالیکه عفونت ثانویه مادر تاثیر چندانی بر جنین ندارد و فقط در کمتر از 1% موارد عفونت ثانویه، نوزاد دچار مشکلات ناشی از عفونت می شود.

 

هر زنی که در سنین باروری قرار دارد باید از نظر سابقه ابتلا به این ویروس بررسی شود، بهتر است قبل از حاملگی با پزشک خود به منظور آزمایش خون و کنترل سطوح آنتی بادی علیه این ویروس مشورت نماید.

این ویروس در بین کودکان نوپا و مهدکودکی شایع است و اغلب در میان افراد خانواده یا بچه های یک مهدکودک گسترش می یابد.

برای پیشگیری از انتقال این ویروس در تماس با بیماران عفونی باید به توصیه های زیر توجه کرد.

 

بعد از تعویض کهنه مرطوب یا تماس با بزاق کودکان دست ها را با آب و صابون بشویید

از بوسیدن لب ها و گونه های کودکان زیر 6 سال خودداری کنید ولی می توانید آنان را در آغوش بگیرید یا پیشانیشان را ببوسید.

از آنجایی که کودکان اغلب اسباب بازی ها را به دهان می برند برای ضد عفونی کردن آن ها از محلول وایتکس رقیق شده در آب یا آب و صابون استفاده نمایید.

کارکنان مهدکودکان بهتر است هنگام تعویض کهنه اطفال از دستکش استفاده کنند.

. از ظروف غذاخوری، غذاهای نیم خورده یا لوازم بهداشتی مشترک استفاده نکنید

 

 

 

  

 

References

Crumpacker CS II, Zhang JL. Cytomegalovirus. In: Mandell GL, Bennett JE, Dolin R, eds. Principles and Practice of Infectious Diseases . 7th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Churchill Livingstone; 2009:chap 138.

Swanson EC. Congenital cytomegalovirus infection: new prospects for prevention and therapy. Pediatr Clin North Am. 2013 April 1; 60(2):335-49.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کروپ (خروسک)

خروسک از بیماریهای شایع در مهدکودک ها است.

 

بیماری کروپ در واقع تورم حنجره (لارنکس) و مجاری هوایی اصلی (نای) است که به دلایل مختلفی از قبیل آلرژی، باکتری­ها یا محرک­های داخلی رخ می دهد ولی معمولاً عامل ابتلا به آن ویروسی است.

اکثر اوقات عامل ابتلا به کروپ ویروس پارا آنفلونزا است، ولی بقیه ویروس­های دستگاه تنفسی مانند آدنوویروس­ها، ویروس آنفلونزا ، ویروس سرخجه و سرخک نیز می­توانند باعث ایجاد بیماری خروسک شوند.

 بیماری کروپ در بچه­های 6 ماهه تا سه ساله بیماری شایعی است، با این حال کودکان می­توانند در هر سنی به این بیماری مبتلا شوند. این بیماری اغلب در ماه­های اول بهار و پائیز رخ می دهد.

اکثر موارد ابتلا به بیماری کروپ جدی نیستند، اما در صورت جدی بودن بیماری بستری شدن در بیمارستان ضرورت دارد.

واقعیت امر این است که بیماری کروپ امروزه به اندازه زمان­های گذشته خطرناک نیست. انجام واکسیناسیون­ سرخجه، سرخک، هموفیلوس آنفلونزا و دیفتری، از کودکان در برابر ابتلا به بیماری کروپ شدید و خطرناک محافظت می کند

احتمالاً بیماری کروپ کودک شما طی یک هفته و بدون وجود هیچ مشکلی بهبود می­یابد، ولی اگر بیماری کروپ فرزندتان خیلی شدید باشد، می­تواند باعث ایجاد مشکلات تنفسی شود.

از آنجائیکه عامل بیماری معمولاً ویروس ­ها هستند، بنابراین استفاده از آنتی بیوتیک­ها در درمان بیماری کروپ اثری نخواهد داشت. از دارو­های ضد سرفه نیز استفاده نکنید زیرا روی تورم حلق موثر نبوده و حتی ممکن است به علت عدم تخلیه موکوس تولید شده، سرفه کودکتان را بدتر کند.

 

اگر رطوبت و حمام مرطوب و هوای سرد هیچ تاثیری بر کاهش سرفه و تنفس راحت تر کودکتان نداشته باشد، ممکن است پزشک برای کاهش التهاب و تورم کودکتان و تسهیل تنفس وی داروهای استروئید خوراکی تجویز کند.

 استروئید خوراکی را قبلاً برای کودکان مبتلا به کروپ شدید یا متوسط توصیه می کردند اما تحقیقات نشان داده­اند که تجویز این داروها برای کروپ خفیف نیز موثر می­باشد.

در صورت ابتلای کودکتان به بیماری کروپ شدید، ممکن است وی به بستری شدن، دریافت اکسیژن و استروئید استنشاقی نیاز پیدا نماید، که کلیه این تدابیر موجب کاهش تورم و التهاب راه­ های هوایی شده و تزریق مایعات وریدی نیز  می­تواندکم آبی بدن بیمار را جبران کند.

کروپ نوعی بیماری مسری است، مگر اینکه علت ابتلا به آن آلرژی یا محرک­ها باشند. ولی اگر عامل ابتلا به کروپ ویروسی باشد، بنابراین در این صورت مسری بوده و لذا بهتر است فرزندتان را تا زمان بهبود علائمش در منزل نگه دارید.

 

 

 

 

 

 

Reference

Croup. (2010, May 13). Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0001955/

Infections: Croup (n.d.). Retrieved from http://kidshealth.org/parent/infections/lung/croup.html

Mayo Clinic Staff. (n.d.). Croup. Retrieved from http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/croup/home/ovc-20166699

 

 

 

 

 

 

مالاریا

مالاریا از بیماریهای شایع در مهد کودک است.

 

بیماری های ناشی از عفونت  یکی از چهار انگل است. نیش  پشه آنوفل سبب  گسترش عفونت از فردی به فرد دیگر میشود.

 مالاریا می تواند  بطورجدی  منجر به مرگ  شود و  معمولا بدون درمان  است و ، به خصوص در کشورهای در حال توسعه که دسترسی محدود به منابع پزشکی دارند مرگ و میر در اثر این بیماری زیاد است.

  فقر شدید، فقدان منابع پزشکی، و شرایط محیطی باعث شده است که درمناطق درحال توسعه  ، بیماری مالاریا زیاد باشد.

بیماری مالاریا با گزش پشه آنوفل شروع می‌شود. پشه آنوفل ماده شب‌ها خونخواری می‌کند و حین خونخواری از بزاق خود، انگل‌های مالاریا را به داخل خون انسان تزریق می‌نماید.

 این انگل‌ها وارد سلول‌های کبد می‌شوند و شروع به تکثیر سریع می‌کنند، به طوری که از هر یک انگل وارد شده حدود 10 هزار انگل تولید می‌شود. سپس این انگل‌ها سلول‌های کبدی را پاره می‌کنند و وارد خون می‌شوند تا به گلبول‌های سرخ حمله‌ور شده و وارد آن‌ها شوند و در آنجا تکثیر کنند.

 

انگل مالاریا پس از ورود به گلبول قرمز از هموگلوبین استفاده و تولید مثل می‌کند و پس از 2 تا 3 روز تمام هموگلوبین مصرف شده و گلبول قرمز پر از انگل می‌شود.

 سپس انگل‌ها گلبول‌های قرمز را پاره می‌کنند و به گلبول‌های دیگر وارد می‌شوند. به این ترتیب تعداد انگل‌ها در خون بیشتر و بیشتر می‌شود.

زمانی که تعداد انگل مالاریا از حد خاصی بالاتر رود، بیمار دچار تب می‌شود. شروع تب همزمان با پاره شدن گلبول‌هاست و پس ازآن که ‌ انگل‌ها وارد گلبول‌های تازه می‌شوند، تب قطع می‌شود و این سیکل هر 2 یا 3 روز تکرار می‌شود؛ یعنی بیمار 2 روز تب ندارد و روز سوم تب می‌کند.

دو مشکل اساسی در بیماری مالاریا وجود دارد؛ یکی ایجاد کم‌خونی شدید به دلیل استفاده‌ی انگل از هموگلوبین خون و دومی تب‌های دوره‌ای است که گاهی حرارت بدن تا بالای 40 درجه می‌رسد و بدن بیمار را عملا از کار می‌اندازد.

زندگی انگل مالاریا دو مرحله‌ای است. به این ترتیب که با گزش پشه آنوفل ماده، انگل‌های مالاریا از انسان بیمار به روده پشه وارد و آنجا تولید مثل کرده و سپس تکثیر و وارد غدد بزاقی پشه می‌شوند و منتظر می‌مانند تا در خونخواری‌های بعدی به افراد سالم منتقل شوند و دوره جدید زندگی را آغاز کنند.

دمای محیط عامل مهمی در انتشار مالاریاست، زیرا در هوای گرم انگل‌هایی که وارد بدن پشه آنوفل می‌شوند، سریعا تولید مثل کرده و آماده سرایت به افراد سالم می‌شوند، اما در هوای خنک مدت زیادی تولید مثل انگل در بدن پشه به طول می‌انجامد و در این مدت طولانی بسیاری از پشه‌ها که عمر کوتاهی دارند، از بین می‌روند و چرخه انتقال بیماری مالاریا قطع می‌شود.

انواع مختلفی از انگل مالاریا وجود دارند که برخی بیماری خفیف و برخی بیماری بسیار شدید ایجاد می‌کنند.

نشانه‌های بیماری مالاریا

مالاریا عامل بسیار شایع تب در کشورهای گرمسیری است. شروع بیماری با خستگی، ضعف، سردرد، درد بدن و تب همراه است که دقیقا شبیه بیماری‌های ویروسی معمولی مثل سرماخوردگی است.

تب‌های شدید و دوره‌ای که در برخی موارد به بالای 40 درجه می‌رسد، قبل از شروع درمان در بیماران وجود دارند، به طوری که بیمار هر سه روز یک بار دچار تب شدید و لرز می‌شود که چند ساعت ادامه دارد و سپس بهبودی پیدا می‌کند.

 این افزایش درجه حرارت در واقع یک مکانیسم دفاعی برای از بین بردن انگل مالاریاست، زیرا در دمای زیاد انگل‌ها کشته می‌شوند.

مکانیسم دفاعی دیگر بدن فعال شدن طحال برای به دام انداختن گلبول‌های سرخ آلوده است، به این ترتیب در بیماری مالاریا، طحال بزرگ می شود و با از بین رفتن گلبول‌های سرخ آلوده، بیمار دچار کم‌خونی می‌شود.

نکته جالبی در مورد مالاریا وجود دارد و آن این است که در کشورهای آفریقایی، برخی بیماری‌های خونی مثل کم‌خونی داسی‌شکل (که در آن گلبول‌های سرخ به شکل داسی هستند) و تالاسمی شایع‌تر هستند.

علت این است که این نوع کم‌خونی ها باعث مقاومت در مقابل نوع کشنده مالاریا می‌شود و بنابراین در طی زمان افرادی که این انواع کم‌خونی را داشته‌اند، بیشتر زنده مانده و زندگی کرده‌اند.

مشکل مهمی که در بیماران دچار نوع بدخیم مالاریا (فالسی پاروم) ایجاد می‌شود، این است که گلبول‌های سرخ آلوده، زائده‌ای پیدا می‌کنند که باعث چسبیدن آنها به جدار رگ‌ها و به یکدیگر می‌شود و این موضوع باعث بند آمدن خون در رگ‌ها می‌شود.

بسته شدن رگ‌های مغزی در مالاریا که باعث خواب‌آلودگی و کما می‌شود، عارضه مهم و اصلی مالاریای فالسی پاروم است.

 انگل مالاریا علاوه بر انسداد رگ‌های مغزی باعث بسته شدن رگ‌های جفت در خانم‌های باردار می‌شود و منجر به کوچک ماندن جنین و زیاد شدن مرگ دوران جنینی و نوزادی می‌شود.

 

از عوارض دیگر مالاریا، افت قند خون است که به خصوص در بچه‌ها و خانم‌های باردار ایجاد عارضه و مرگ می‌کند. به خصوص این که در حال حاضر داروی «کینین» که برای درمان مالاریای مقاوم استفاده می‌شود، نیز خود باعث افت قند خون می‌شود.

بیماری مالاریا با دیدن انگل در لام خون محیطی در آزمایشگاه تشخیص داده می‌شود. لام خون به معنی پخش کردن یک قطره خون روی یک شیشه مستطیلی شکل است که بعد از رنگ‌آمیزی آن را زیر میکروسکوپ بررسی می‌کنند.

 وقتی بر اساس علائم، خیلی به بیماری مشکوک باشند، حتی اگر یک بار لام خون منفی بود، باید در روزهای بعد آن را تکرار کنند.

درمان بیماری مالاریا در انواع خوش خیم با داروهایی مثل «کلروکین» طی یک دوره چند روزه انجام می‌شود. متاسفانه در حال حاضر انواع بدخیم مالاریا به بسیاری از داروها مقاوم هستند؛ البته داروهایی مثل «آرتزونات» و «مفلوکین» برای درمان این دسته از بیماران به بازار آمده است.

 

 

Reference

About malaria. (2015, September 18). Retrieved from http://www.cdc.gov/malaria/about/index.html

CDC malaria map application. (2015, March 12). Retrieved from http://www.cdc.gov/malaria/map/

Desruisseaux, M. S., Machado, F. S., Weiss, L. M., Tanowitz, H. B., & Golightly, L. M. (2010). Cerebral malaria: A vasculopathy. The American Journal of Pathology, 176(3), 1075–1078. Retrieved from http://doi.org/10.2353/ajpath.2010.091090

Malaria. (2015, June 20). Retrieved from http://www.mayoclinic.com/health/malaria/DS00475

Malaria. (2015, October). Retrieved from http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs094/en/index.html

Diagnosis and Treatment of Malaria. (2013). Retrieved from http://nvbdcp.gov.in/Doc/Diagnosis-Treatment-Malaria-2013.pdf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بیماری لایم

بیماری لایم از بیماریهای شایع در مهم کودک است

 

یک بیماری ناشایع است که برگرفته از یک اختلال التهابی می باشد.

این اختلال عبارت است از یک بثور پوستی که پس از هفته ها یا ماه ها علائم آن بر روی دستگاه عصبی مرکزی، دستگاه قلب و عروق و مفاصل اثر میگذارد.

علائم بیماری لایم

علائم این بیماری عبارت است از :یک برآمدگی پوستی کوچک قرمز (پاپول ) بر روی پوست ران ، باسن یا زیر بغل که معمولاً رشد آن با پاک شدن قسمت مرکزی ضایعه همراه است . این ضایعه ممکن است به صورت متعدد ظاهر شود.

در مراحل بعد (بروز هریک از موارد زیر)

• درد و ناراحتی عضلانی

• درد پشت

• تهوع و استفراغ

• گلودرد

• خستگی و خواب آلودگی

• تب و لرز

• نقص گردنی همراه سردرد

• بزرگی طحال یا غدد لنفاوی

• بزرگی قلب و اختلالات ریتم قلب

• درد مفصلی مهاجر، که نهایتاً با قرمزی و گرمی مفصل همراه است

علل بیماری لایم

عفونت یک نوع باکتری(اسپیروکت) به نام بورلیا بورگدورفری، که در اثر گزش یک نوع کنه به انسان منتقل می شود

عوارض بیماری لایم

• نارسایی احتقانی قلب

• آسیب مغزی دایمی

• تغییر شکل دایمی مفصل

اختلال اعصاب خارج مغزی.

تشخیص بیماری لایم

برای تشخیص بیماری لایم دو راه وجود دارد که عبارت است از

• آزمایش های خون

• نمونه برداری پوست

راه های درمان بیماری لایم

• استفاده از چوب زیربغل در راه رفتن برای برداشتن وزن از روی مفاصل مبتلا در صورت لزوم

 

 

• درمان زودرس این بیماری در پیشگیری آسیب عصبی و ایجاد آسیب های عصبی برگشت ناپذیر اهمیت زیادی دارد

• کمپرس گرم برای کاهش درد مفصلی با حمام داغ ، یا استفاده از کیسه های گرم کننده ، لامپ های گرمازا یا درمان با قرارگیری در معرض جریان های گردابی

در زمان ابتلا به این بیماری سعی داشته باشید تا زمانی که علائم التهاب فعال است در بستر استراحت کنید و اگر علائم التهاب برطرف شد شما می توانید فعالیت خود را از سر بگیرید، توجه داشته باشید که این بیماری نیاز به رژیم خاصی ندارد

راه های پیشگیری بیماری لایم

• استفاده از لباس های محافظ دارای یقه و سرآستین تنگ

• بررسی دقیق پوست و برداشتن کنه های یافت شده در سطح پوست

• استفاده از ترکیبات مؤثر دفع کننده حشرات نظیر (دی ای ای تی 100% در نواحی دارای کنه)

 

Reference

Lyme disease. (2015, November 25). Retrieved from http://www.aldf.com/lyme-disease/

Lyme disease. (2015, September). Retrieved from http://kidshealth.org/parent/infections/skin/lyme.html

Lyme disease: Transmission. (2016, March 4). Retrieved from http://www.cdc.gov/lyme/transmission

Mayo Clinic Staff. (2015, August 27). Lyme disease. Retrieved from http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lyme-disease/basics/definition/con-20019701

Steere A. C. Lyme borelliosis. Harrison’s Principles of Internal Medicine. 17th ed. New York, NY: McGraw-Hill; 2008: 1055-1057.

 

 

 

 

 

 

 

 

تولارمی

تولارمی از بیماریهای شایع در مهد کودک است

 

تولارمی یا تب خرگوش یک بیماری باکتریایی مشترک بین انسان و حیوان است .

 اگر چه خیلی از حیوانات اهلی و وحشی را می تواند آلوده کند اما غالباً شیوع بیماری در خرگوش می باشد تولارمی نسبتاً یک بیماری نادر می باشد.

بیماری در تمام ماههای سال اتفاق می افتاد اما با وجود این شیوع بیماری به نسبت بالا در بالغین در شروع زمستان در طی فصل شکار خرگوش و برای بچه ها در طی تابستان زمانی که آغاز حرکت مکس گوزن می باشد.

 

چگونه تولارمی گسترش می یابد.

 

خیلی از راههای که انسان در معرض باکتری تولارمی قرار می گیرد ناشناخته مانده است .

 رایج ترین راه شامل تماس پوست یا غشاهای موکوسی با خون یا بافتهای حیوانات آلوده می باشد .

گزش یک کنه آلوده - تماس با مایعات از مکس گوزن آلوده یا کته ها یا دست زدن یا خوردن گوشت خرگوش کامل نپخته شده می باشد.

 رواج به نسبت کم بیماری شامل نوشیدن آب آلوده ، تنفس گرد غبار آلوده یا دست زدن به پوست یا پنجه زدن حیوان آلوده می باشد.

 

خیلی از نشانه ها بستگی به طرق انتقال دارد

در این موارد زمانی که شخصی آلوده می شود از طریق دست زدن به جسد حیوان ، علائم می تواند شامل یک رشد آهسته زخم در محلی که باکتری وارد پوست شده است ( معمولاً در دست ) و التهاب غدد لنفاوی می باشد.

اگر باکتری استنشاق شود یک بیماری شبیه پنومونی ایجاد می شود کسانی که باکتری را بلع می کنند ممکن است زخم دهان شکم درد - اسهال یا تهوع داشته باشند.

. نشانه ها می تواند بین 1 تا 14 روز بعد در معرض قرار گرفتن ظاهر شود اما معمولاً 3 الی 5 روز نیز دیده شده است

داروی اصل برابر درمان تولاری استرپتومایسین یا جنتامایسین می باشد اگر چه آنتی بیوتیک های دیگر نیزاثر می کند.

ایمنی طولانی مدت در جریان بهبودی از تولارمی ایجاد می شود با وجود این عفونت مجدد گزارش شده است.

 

 

 

 

Reference

Mayo Clinic Staff. (2015, July 8). Tularemia: Risk factors. Retrieved from http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tularemia/basics/risk-factors/con-20028009

Tularemia. (2013). Retrieved from http://rarediseases.org/rare-diseases/tularemia/

Tularemia fact sheet. (n.d.). Retrieved from http://www.health.state.mn.us/divs/idepc/diseases/tularemia/tularemia.html

Tularemia: FAQ. (2015, October 26). Retrieved from http://www.cdc.gov/tularemia/faq/

Tularemia: Prevention. (2015, October 26). Retrieved from http://www.cdc.gov/tularemia/prevention/index.html

 

اتیت

اتیت از بیماری های شایع در مهد کودک است

 

عفونت‌های گوش میانی یا اتیت مدیا (Otitis Media)

 شایع‌ترین بیماری دوران کودکی و یکی از اصلی‌ترین علل مراجعه خانواده به پزشک است.

 بیشترین میزان مراجعه به پزشکان، مربوط به کودکان زیر ۳ سال مربوط به این بیماری است. تقریبا ۸۰ % کودکان تا سن ۷ سالگی حداقل یکبار به این عفونت‌ها مبتلا می‌شوند ولی تعدادی از آنها مکررا دچار بیماری می‌شوند.

 برخی اوقات شناسایی آن توسط والدین دشوار است کودکانی که قادر به تکلم نیستند، دایماً بی‌قراری کرده و نمی‌توانند محل وجود درد را نشان دهند.

برخی والدین تصور می کنند که کشیدن گوش توسط کودکان علامتی مطمئن برای وجود عفونت گوش است، در حالی که مطالعات نشان می دهد کشیدن گوش در غیاب علایم دیگر، معمولاً ارتباطی با عفونت ندارد.

 

اوتیت مدیا به سه صورت دیده می شود

اوتیت مدیای حاد: یک عفونت باکتریائی حاددر گوش میانی است که بدنبال عفونت دستگاه تنفسی فوقانی (مثل سرماخوردگی) اتفاق می‌افتد.

 

اوتیت مدیای حاد عود کننده : اگر اوتیت مدیای حاد سه بار یا بیشتر در ۶ ماه یا ۴ بار یا بیشتر در یک سال اتفاق افتد از نوع عود کننده می‌باشد.

 

اوتیت مدیای سروز: التهابی بدون علامت همراه با تجمع مایع در گوش میانی که به دنبال اوتیت مدیای حاد ویا عود کننده ایجاد می‌شود.

اصلی‌ترین عامل ابتلا به عفونت گوش میانی، اختلال عملکرد شیپور استاش است. شیپور استاش لوله‌ای باریک است که گوش میانی را به قسمت بالایی حلق (نازوفارنکس) وصل می‌کند.

وظایف شیپور استاش عبارتند از محافظت از گوش در برابر ورود میکروب‌ها وتخلیه ترشحات گوش میانی و متعادل سازی فشار هوا بین فضای گوش میانی و قسمت فوقانی حلق.

شیپور استاش در کودکان نسبت به بزرگسالان کوتاه‌تر گشادتر و افقی‌تر بوده و از بافت غضروفی نرم تشکیل شده است. این شکل قرارگیری در بزرگسالان، محافظت بیشتری از گوش میانی فراهم می‌کند اما افقی قرار گرفتن آن در کودکان، موجب می‌شود تا باکتری‌های موجود در نازوفارنکس، به آسانی وارد فضای گوش میانی شوند. این باکتری‌ها در گوش میانی ایجاد التهاب و عفونت می‌کنند.

قرار داشتن در معرض دود سیگار محیطی

کودکانی که در هنگام تولد نارس بوده یا وزن کمی داشته‌اند

داشتن سابقه عفونت‌ گوش

سرماخوردگی‌های مکرر

سابقه خانوادگی عفونت‌های گوش

قرار گرفتن در محیطهای شلوغ مثل مهد کودک و کودکستان

شیر خوردن با بطری و یا استفاده از پستانک

آلرژی‌ های مختلف

 

علایم عفونت‌های حاد باکتریائی در کودکان کمتر از ۲ سال که قادر به بیان درد نیستند عبارتند از بی‌قراری تب و بی اشتهایی. مالیدن یا کشیدن گوش ممکن است وجود داشته باشند ولی علائم قابل اعتمادی نیستند.

 کودکان بالاتر از ۲ سال علاوه بر علائم فوق به گوش درد هم اشاره می‌کنند. ترشح چرکی یا خونابه‌ای ممکن است هر زمانی اتفاق بیافتد که نشانه سوراخ شدن پرده گوش است.

 معمولا علائم شدید مثل درد و تب پس از ۲ تا ۳ روز بهبود میابند ولی کم شدن شنوائی مدت طولانی تری ادامه میابد. سوراخ پرده گوش هم تقریبا در تمامی موارد التیام میابد.

در بیماری اتیت سروز تنها شنوائی کم می‌شود و درد و تب اصلا وجود ندارد. کاهش شنوایی مهمترین علامت بوده و معمولا والدین ویا مربیان مهد کودک یا مدرسه متوجه کم شدن دقت و توجه ویا افت تحصیلی کودک می‌شوند.

شرح حال و معاینه معمولا برای رسیدن به تشخیص کافیست ولی در اتیت سروز گرفتن تستهای شنوایی هم لازم است. در مواردی مثل عدم بهبودی یا بروز عوارض گرفتن کشت میکروبی یا رادیوگرافی ممکن است لازم شود.

بعد از برطرف شدن عفونت گوش ممکن است ترشحات مخاطی ، پشت پرده ی صماخ باقی بماند. بعضی اوقات ترشح گوش کاملا برطرف نمی‌شود و حالت چسبنده پیدا می‌کند.

 در این حالت ممکن است شنوایی کم شود. به این حالت اتیت سروز می‌گویند. کم شدن شنوایی باعث بروز اختلالات رفتاری و آموزشی در کودکان می‌شود.

در موارد نادری ممکن است عفونت به گوش داخلی ، مغز یا سایر بافت‌های مجاور منتشر می‌شود. این مشکل علایم متفاوت و مختلفی ایجاد می‌کند و می‌تواند مغز و اعصاب مجاور را تحت تاثیر قرار دهد.

 

 

 

بیشتر عفونت‌های حاد گوش میانی بدون درمان و خود به خود ظرف ۳-۲ روز برطرف شده و سیستم ایمنی معمولا می‌تواند باکتری‌ها و ویروس‌هایی را که منجر به عفونت می‌شوند را از بین ببرد ولی درمان مناسب، علاوه بر جلوگیری از عوارض ناخوشایندی مانند ضایعات دایمی گوش میانی، معمولاً موجب برطرف شدن سریع کلیه علایم می‌شود.

درمان اصلی آنتی بیوتیک مناسب است که باید به اندازه و مدت کافی مصرف شود. متاسفانه در بسیاری از موارد مشاهده می‌شود که یا آنتی بیوتیک مناسب و کافی تجویز نشده و یا بیمار آن را درست مصرف نکرده است.

 با توجه به شیوع بالای این بیماری این مسئله مسئول بروز بسیاری از مقاومت‌های میکروبی در سالهای اخیر شده است. از مسکن‌های مختلف جهت از بین بردن تب و درد استفاده می‌شود ولی داروهایی مثل کورتون و یا قطره‌های گوش هیچگونه جایگاهی در درمان این عفونت‌ها ندارند.

در اتیت سروز وضعیت متفاوت است. بدلیل آنکه این بیماران فاقد علایم شدیدی تشخیص دیرهنگامی دارند. در نتیجه مایعی که در گوش میانی جمع شده بتدریج غلیظ و چسبناک شده و به درمان پاسخ نمی‌دهد.

 لذا در غالب این موارد جراحی لازم می‌شود. در این جراحی پس از باز کردن پرده گوش و تخلیه مایع غلیظ وسیله کوچکی بنام گرومت که شبیه به قرقره می‌باشد درون پرده کار گذاشته می‌شود.

 گرومت در حقیقت بطور موقت کار شیپور استاش را در تهویه گوش میانی انجام داده و پس از چند ماه از پرده جدا می‌شود.

با رعایت نکات زیر امکان بروز این بیماری‌ها کمتر می‌شود

 

تغذیه با شیر مادر حداقل تا شش ماهگی از بروز حملات زودرس عفونت گوش جلوگیری خواهدکرد

اگر شیرخواری با شیشه (شیر) تغذیه می شود، از خوابیده شیر دادن به وی اجتناب کرده و سعی کنید هنگام شیر خوردن کمی سر و بدن وی بالاتر قرار گیرد.

 

مصرف دخانیات توسط والدین و قرار گرفتن کودک در معرض دود، احتمال و شدت عفونت گوش را بیشتر می کند. لذا از مصرف دخانیات جداً خودداری شود

تا حد ممکن از فرستادن کودک به مهد کودک اجتناب شود زیرا به دلیل تراکم کودکان احتمال بروز عفونت‌های تنفسی فوقانی احتمال بروز عفونت بیشتر خواهد بود

 

رعایت دقیق شست وشوی دست توسط والدین و کودکان باید انجام شود. این کار یکی از بهترین راه‌های کاهش انتقال فرد به فرد عوامل بیماری زای سرماخوردگی است.

 

استفاده از مکمل‌هایی همچون ویتامین‌ها و روی (زینک) در کاهش این عفونت‌ها موثر است.

 

 

 

Reference

Mayo Clinic Staff. (2013, April 20). Ear infection (middle ear). Retrieved from http://www.mayoclinic.com/health/ear-infections/DS00303

Middle ear infection (otitis media). (2014, July 3). Retrieved from http://www.nhs.uk/conditions/Otitis-media/Pages/Introduction.aspx

Otitis media (middle ear infection). (n.d.). Retrieved from http://www.lpch.org/diseasehealthinfo/healthlibrary/ent/omenfctn.html

Preventing and treating middle ear infections. (n.d.). Retrieved from http://www.osteopathic.org/osteopathic-health/about-your-health/health-conditions-library/childrens-health/Pages/ear-infections.aspx

ایدز

ایدز ازبیماریهای شایع در مهد کودک است

 

کودکانی که مبتلا به عفونت

 HIV

می باشند اغلب اوقات در طول دوران جنینی و یا در هنگام تولد دچار این بیماری شده و در حقیقت مادر٬ بیماری خود را به کودک انتقال میدهد.

کودکان مبتلا به ایدز ، عمدتا از اختلالاتی مانند عفونت ریه (سینه پهلو)،‌ عفونت شدید سینوسها، ‌کندی رشد و مشکلات ذهنی رنج می برند. بعلاوه این افراد از عوارض مصرف داروهای ضد ویروس نیز در امان نخواهند بود

HIV عفونت

 در نوزادان موجب عفونت باکتریال و بیماریهای ریوی می گردد که این مشکلات در افراد بزرگسال دیده نمی شود

HIV عفونت

 درنوزادان، سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) را درگیر می نماید. به طور کلی این کودکان از رشد عادی برخوردار نیستند. رشد کودکان مبتلا ممکن است متوقف شده و دچار نارسایی رشد گردند.

 این کودکان در راه رفتن دچار مشکل می باشند و از مشکلاتی مانند حالت جنون که در افراد بزرگسال دیده می شود، رنج می برند.

این کودکان دچار گیجی، کاهش حافظه و عدم تمرکز هستند. بعضی از بیماریهای فرصت طلب مانند سارکوم کاپوسی در کودکان دیده نمی شود.

 

 

روش های انتقال ایدز در اطفال

 ازطریق انتقال ویروس از مادرآلوده کودک (انتقال عمودی) احتمال این انتقال درهر زایمان 25% است      %90

انتقال در حوالی زایمان     % 70

انتقال در اوائل حاملگی در رحم   %25

انتقال از طریق شیر مادر  %5

از طریق انتقال خون آلوده، تجاوز جنسی و فعالیت تجنسی اوائل نوجوانی  %10

 

سه اصل درمانی در برخورد با کودک مبتلا به ایدز باید مورد توجه قرارگیرد

پیش آگهی بهتری را به دنبال دارد تشخیص و درمان هرچه زودتر عفونت

هدف درمان ، ریشه کنی و یا کنترل عفونت است به گونه ای که بارویروسی کم یا غیر قابل ردیابی شود و به کمتراز برسد حد ممکن

 

برای جلوگیری از مقاومت دارویی باید از درمان ترکیبی

استفاده نمود (Combination therapy)

 

 

 

 

 

 

Refence

 

 1) Krist AH. Management of Newborns to Maternal HIV Infrrtion,  American Family Physician 2002; 65(10):2049-56

 2) Mandell GL, Bennett JE, Dolin R. Principles and Practice of  Infectious Disease, fifth editicm, 2000, PP 1467-1479

 3) Mcmillan jA, Deangelis CD. Oski’s pediatrics: Principles  and practice , 3rd editiom, 1999: PP 867-883

 4) Behrman RE, kliegman R. Nelson Textbook of pediatirics , 16th  edition, 2000, PP 1022- 1032

 

 

 

 

 

 

 

 

عفونت ادراری

عفونت ادرار از بیماری های شایع در مهد کودک است

 

عفونت ادراری در رده عفونت های باکتریایی قرار می گیرد که تاثیر بر بخشی از دستگاه ادراری می گذارد مانند : تحتانی که به آن سیستیت ساده (عفونت مثانه) و فوقانی که به آن پیلونفریت (عفونت کلیه) می گویند.

علائمی که مربوط به عفونت مثانه می باشد عبارتند از : دفع ادرار همراه با درد ، یا تکرار ادرار و یا اضطرار برای ادرار بوده و در عفونت کلیه شامل تب ، درد پهلو و همچنین موارد ذکر شده در عفونت مثانه اتفاق می افتد .

 این بیماری در بین کودکان هم بسیار دیده می شود و یک بیماری مهم و شایع در کودکان به حساب می آید که 3 تا 5 درصد در دختران و 1 درصد در پسران رخ می دهد.

نژاد از دیگر عوامل مستعدکننده است به طوری که عفونت ادراری در سفیدپوستان شایع‌تر از سیاه‌پوستان است.

عوامل ژنتیکی نیز از جمله مواردی است که باید به آن توجه شود چون منسوبین درجه یک کودکانی که سابقه عفونت ادراری دارند بیشتر در معرض ابتلا به عفونت ادراری هستند.

در سنین نوزادی و زیر یک ماه، بیماری با علائمی به صورت تب یا کم شدن حرارت بدن، بی‌حالی، بی‌اشتهایی، تحریک‌پذیری، شلی، اسهال، کم شدن حجم ادرار، زردی و از بین رفتن واکنش‌های نوزادی خودش را نشان می‌دهد.

 در سنین بالاتر این مشکل با نشانه‌هایی مانند تب، بوی بد ادرار، سوزش، تکرر و بی‌اختیاری ادرار، ایجاد شب‌ادراری، درد پهلوها و درد در ناحیه زیر شکم، قطع و وصل شدن جریان ادرار و بی‌قراری حین ادرار کردن در شیرخواران همراه است.

درمان با آنتی‌بیوتیک خوراکی یا تزریقی به مدت 7 تا 14 روز توصیه می‌شود. البته با درمان آنتی‌بیوتیکی مناسب، تب و سایر علائم بعد از 2 یا 3 روز بهبود واضح می‌یابد.

در مورد شیوه‌هایی برای جلوگیری از بروز بیماری

مصرف زیاد آب و تخلیه مثانه هر دو تا حداکثر هر 3 ساعت یک بار، درمان یبوست، شستشوی دستگاه تناسلی از جلو به عقب، استفاده از لباس‌های زیر نخی و گشاد و شستشو و تعویض مکرر آنها، عدم نشستن در وان یا لگن، درمان کرمک در صورت وجود، ختنه و استفاده از آنتی‌بیوتیک مناسب در آنهایی که برگشت ادراری یا انسداد یا مثانه عصبی دارند می‌تواند به پیشگیری از عفونت ادراری کمک کند.

 

 

 

Reference

Urinary Tract Infections in Adults. (n.d.). National Kidney and Urologic Diseases Information Clearinghouse. Retrieved May 11, 2012, from http://kidney.niddk.nih.gov/kudiseases/pubs/utiadult/

Urinary tract infection fact sheet. (n.d.). womenshealth.gov . Retrieved May 11, 2012, from http://womenshealth.gov/publications/our-publications/fact-sheet/urinary-tract-infection.cfm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

راش پوشک بچه

راش پوشک بچه از اختلالات شایع در مهد کودک است.

 

راش پوشک (Diaper Rash)

به هر گونه التهاب پوستی (صرف نظر از علت آن) گفته می شود که در ناحیه ی پوشیده شده توسط پوشک بوجود می آید. و درست است که عموما" در شیرخوران و نوپایان دیده می شود ولی می تواند در هر فردی که پوشک بپوشد (بعنوان مثال یک فرد بالغ دچار بی اختیاری ادراری) بوجود آید.

این راش به هیچ وجه نشانه غفلت والدین و یا مراقبت ناکافی نیست. این راش شایع ممکن است در هر زمانی حتی هفته های اول تولد بوجود آید ولی معمولا" در سن 9 تا 12 ماهگی دیده می شود.

مطالعات نشان داده است که 7- 35 % کودکان زمانی در این سن به این راش مبتلا می شوند.

هر چند که راش پوشک علل مختلفی دارد ولی حساسیت تماسی تحریکی شایعترین علت آن است.

 این علت باعث راشی در پوست قسمتهای برجسته ناحیه پوشک می شود که از قرمزی خفیف تا ساییدگی (پوست رفتگی) متغیر است.

 نکته مهمی که این راش تحریکی را از علل دیگر متمایز می کند این است که ندرتا" داخل چین های پوستی و نواحی را که تماس کمتری با ادرار/ مدفوع دارند درگیر می کند.

عفونتهای پوستی دومین علت شایع راش پوشک می باشند و باکتریها (استافیلوکوک و اسرپتوکوک) و قارچها (کاندیدا) علل شایع عفونت این ناحیه اند.

 

معمولا" این عوامل عفونی که به طور طبیعی در سطح پوست یافت می شوند، زمانی ایجاد عفونت می کنند که سلامت پوستی از بین رفته و مکانیسمهای دفاعی طبیعی پوست در ناحیه پوشک مختل شده اند.

عفونتی که توسط باکتریها (استافیلوکوک و استرپتوکوک) ایجاد می شود زردزخم نامیده می شود. توصیف زردزخم شامل تاولهای کوچک چند میلیمتری نازکی است که شفاف یا چرکی بوده و به سرعت پاره می شوند و از خود اثراتی از ساییدگیهای متعدد در زمینه ای از التهاب پوستی بجا می گذارند.

در مقابل مشخصه عفونت قارچی (کاندیدایی) ناحیه پوشک وجود نواحی از پوست است که ملتهب و به رنگ قرمز گوشتی می باشند و در اطراف حاشیه آنها ضایعات چند میلیمتری به صورت اقماری وجود دارند و برخلاف حساسیت تحریکی، کاندیدا بیشتر فقط در عمق چین ها و اطراف مقعد وجود دارد.

واکنشهای آلرژیک علت کمتر شایعی برای راش پوشک می باشند. آلرژن هایی که معمولا" مقصر دانسته می شوند عطرها و اجزای دیگر پوشکها و دستمال های پاک کننده هستند.

این نواحی اغلب قرمزی با حاشیه مشخص و ترشح وساییدگی درسطح آن دارند. اگر شک به واکنش آلرژیک وجود دارد می توان از تستهای پوستی جهت تعیین علت استفاده کرد هر چند ندرتا" به این تستها نیاز است.

در موارد خیلی نادر علت راش پوشک عفونت های غیرمعمول، کمبودهای مواد غذایی، نقص ایمنی و بدخیمی است که عموما" طول کشیده و مقاوم به درمان و مراقبتهاست.

متاسفانه گهگاه شاهد راش پوشک به علت غفلت و بی توجهی و یا حتی کودک آزاری می باشیم.

 

بهترین پیشگیری و درمان برای راش پوشک اجتناب از عوامل تحریک کننده (ادرار و مدفوع) با تعویض مکرر پوشک است. همچنین اجتناب از مواد آلرژن و عفونت های ثانویه لازم است.

 

 

 

 

 

 

Reference

Antifungal agents for common outpatient pediatric infections. (2014, Feb. 1). Canadian Pediatric Society. Retrieved July 24, 2014 from http://www.cps.ca/documents/position/antifungal-agents-common-infections

Aveeno baby soothing relief diaper rash fragrance free cream. (2013, May). Dailymed.nlm.nih.gov. Retrieved July 24, 2014 from http://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/lookup.cfm?setid=cfbdd799-6e1b-41d0-8e9d-3f91b9013699

Cerio, R. (2010). Mechanism of action and clinical benefits of colloidal oatmeal for dermatologic practice. Journal of Drugs in Dermatology, 9, (9), 1116-20. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20865844

Diaper rash. (n.d.). The University of Chicago. Retrieved July 24, 2014 from https://pedclerk.bsd.uchicago.edu/page/diaper-rash

Diaper rash: Lifestyle and home remedies. (2012, May 22). Mayo Clinic. Retrieved July 24, 2014 from  http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diaper-rash/basics/lifestyle-home-remedies/con-20019220آشنایی با 17 بیماری در کودکان - بیتوته

www.beytoote.com/baby/malady-baby/disease-children1.html
بیماریهای شایع کودکان عفونت گوش بیماری در کودکان, بیماریهای کودکان,بیماری کاواساکی,بیماری آبله ... چشمان صورتی به سرعت در مدارس و مهدکودک ها پخش می شود.

[PDF]کنترل بیماری های شایع کودکان

www.chap.sch.ir/sites/default/files/.../125-172%20-C210312.pdf
در مهد کودک اقدامات پیشگیری انجام می گیرد و کودک به مراکز درمانی ارجاع داده می شود که ... مراقبت از کودک بیمار و مهارت در کنترل بیماری های شایع در مهد کودک به منظور ...

pdf بیماری های شایع در مهد کودک - رزبوک

www.rozbook.com/tag/pdf-بیماری-های-شایع-در-مهد-کودک
بسیاری از کودکان در فاصله ۲ تا ۳ سالگی از این که زندگی گروهی را تجربه کنند، لذت می برند. ولی این مساله در همه موارد ضرورت ندارد. مراقبت های گروهی عملا برای کودک ...

بیماری های شایع در کودکان - رویش طلایی کوچولوها

www.gfok.ir/fa/article/431/بیماری-های-شایع-در-کودکان
Apr 19, 2017 - بیماری های شایع در کودکان. رویش طلایی ... یکی از مهم‌ترین عواملی که احتمال سرماخوردگی را زیاد می‌کند حضور در مهد کودک‌ها و مدارس است. کودکانی که در ...

وبلاگ شخصی دکتر رضا پوردست گردان - بیماری های شایع در مهد کودکها

rpourdastgardan.blogfa.com/post/.../بیماری-های-شایع-در-مهد-کودکها
Sep 22, 2016 - مقدمه. مهد کودک مکانی برای پرورش کودکان قبل از ورود به دبستان است . بسیاری از کودکان در فاصله دو تا سه سالگی از این که زندگی گروهی را تجربه ...

دانلود کتاب بیماری های شایع در مهد کودک ها - مای پی دی اف

mypdf.penfa.ir/.../دانلود+کتاب+بیماری+های+شایع+در+مهد+کودک+ها
Dec 18, 2016 - کتاب بیماری های شایع در مهد کودک ها به بررسی عفونت سیتومگالو ویروس، کروپ، مالاریا، بیماری های لایم، تولارمی، اتیت، ایدز، تب، عفونت ادراری، ...

مرکز آموزش مشاوره و روانشناسی > منابع آموزشی > بیماری های شایع کودکان

www.jtt.ir/jtps/منابع-آموزشی/بیماری-های-شایع-کودکان
عنوان دوره: بیماری های شایع کودکان. سرفصل. 1- بیماری های کودکان: نشانه های شایع در کودکان، تقسیم بندی بیماری ها( مادرزادی، نقایص آنزیمی...)، بیماری های عفونی ...

انواع بیماری های شایع کودکان در فصل پاییز و زمستان - نی نی بان

niniban.com/.../انواع-بیماری-های-شایع-کودکان-در-فصل-پاییز-و-ز...
در میان بیماری های شایع پائیز و زمستان که اغلب کودکان به آنها دچار می شوند، علایم برخی بیماری ها مانند آلرژی، سرماخوردگی و آنفلوآنزا بسیار شبیه همدیگرند و اطلاع از ...

بیماری های شایع در کودکان | - سرماخوردگی یک بیماری واگیردار - قطره

www.ghatreh.com/news/nn36387754/بیماری-های-شایع-کودکان - Translate this page
Mar 3, 2017 - سرماخوردگی یک بیماری واگیردار و ویروسی است که در دوره کودکی بسیار ... که احتمال سرماخوردگی را زیاد می کند حضور در مهد کودک ها و مدارس است.
by علائی
Oct 31, 2012 - در: بیست و چهارمین همایش بین المللی بیماری های کودکان و دهمین همایش ملی ... شایع عفونت-های تنفسی و گوارشی کودکان زیرسن مدرسه در مهد کودک¬ها و ...

شایع ترین بیماری های کودکان را بشناسید - برترین ها

www.bartarinha.ir/fa/.../شایع-ترین-بیماری-های-کودکان-را-بشناس...
Dec 27, 2014 - اسهال یکی از شایع ترین بیماری های دوران کودکی است.
Jun 23, 2007 - همشهری آنلاین: مهدکودک‌ها شاید به محل شیوع میکروب‌هایی بدل شوند که کنترل آنها مشکل است.

کودکان‌ را‌ قبل‌از 2سالگی به‌ مهدکودک‌ نفرستید

www.fardanews.com/.../کودکان‌-را‌-قبل‌از-2سالگی-به‌-مهدکودک‌-نفر...
فارس: یک فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی گفت: عفونت خونی یکی از بیماری‌های شایع اطفال است. سیستم دفاعی بدن کودکان زیر 2 سال در برابر عوامل میکروبی ضعیف ...
پیشگیری از بیماری در مهد کودک. برای کاهش انتشار بیماری در مهدکودک‌ها این نکات را رعایت کنید: اگر کودکان به قدر ... یکی از بیماری های شایع دوران کودکی چیست؟

یکی از بیماری های شایع کودکان - پایگاه جامع آموزش و فرهنگ‌سازی سلامت

salamat.behdasht.gov.ir/.../بیماری+های.../خروسک،+یکی+از+بیماری...
Oct 8, 2014 - خروسک، یکی از بیماری های شایع کودکان ... اگر در طی یک دوره سرماخوردگی، بیمار (در مورد کودکان، والدین یا مربیان مهد) متوجه بدتر شدن حال عمومی و یا ...
اینها سئوالاتی هستند که دربارۀ بیماری های کودکان پرسیده می شوند. آبله مرغان .... ۳- خونریزی داخل مغزی که بیشتر در نوزادان نارس شایع است . ۴- عفونت ها مانند مننژیت

شیوع بیماری‌های ویروسی در کودکان - باشگاه خبرنگاران

www.yjc.ir › علمی پزشکیبهداشت و درمان
دبیر انجمن پزشکان کودکان با اشاره به شیوع بیماری‌های ویروسی در بین کودکان گفت: ... با اشاره به بیماری‌های شایع کودکان اظهار کرد: هم اکنون بیماری‌های ویروسی و آلرژی به ... شود البته بیماری‌های ویروسی در مهد کودک و دبستان‌ها به کودکان منتقل می‌شود.

بیماری‌ های رایج پوستی در نوزادان - سرسره

sorsore.com › مقالات آموزشیسلامت
Sep 3, 2017 - انواع زیادی از بیماری های رایج پوستی در نوزادان و کودکان وجود دارد که به صورت مادر زادی یا به مرور زمان ایجاد می شوند. پوست نوزدان از بزرگ سالان ...
عفونت های شایع در مهد کودک ها , عفونت های شایع در مهد کودک ها , بانک اطلاعاتی جامع ... رشته تحصیلی, : بیماریهای کودکان ... بیماری های واگیر -- پیشگیری و کنترل.

شهروند فردا - عفونت ویروسی در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

shahrvandfarda.ir/.../عفونت_ویروسی_در_کودکان%3A_علل،_علائ...
Jun 26, 2017 - عفونت ویروسی در کودکان شایع ترین بیماری است. ... مکان های خاصی، همانند: مهدکودک ها و مدارس ابتدایی، عفونت های ویروسی را از کودکی به کودک ...

فرامهد ( فرایند الکترونیکی مهدکودک ) - برفک یکی از بیماری های شایع ...

polycopy.ir/.../511-برفک-یکی-از-بیماری-های-شایع-در-کودکان.ht...
تغذیه. تغذیه مناسب و کافی مهم ترین شرط لازم برای رشد کودک است. با این که در تمام دوران کودکی تغذیه اهمیت دارد، ولی در طی پنج سال ابتدایی که رشد سریع است و ...

نکته پزشکی درباره اسباب بازی های مهد کودک - نمناک

namnak.com/اسباب-بازی-های-مهدکودک.p40585
از جمله بیماری های همه گیر که در مهد کودک ها شایع است می توان به آبله مرغان، سرماخوردگی، آنفلوآنزا، اسهال و استفراغ، عفونت مجاری اداری و انگل های گوارشی را نام برد.

آشنایی با 24 بیماری شایع کودکان - کلینیک آنلاین پزشکی

www.behpu.com/article/details/.../آشنایی-با-24-بیماری-شایع-کود...
این بیماریها از عفونت های شایعی چون دیفتری تا بیماریهای مرموزی چون کاوازاکی می باشند. در ادامه شما حقایقی درباره 24 بیماری شایع کودکان خواهید آموخت. اما این علائم ...
در این مقاله به شایع ترین بیماری های کودکان اشاره می شود مانند استفراغ، زخم دهان، اسهال، کروپ، مننژیت، سرخک، گلودرد، کری.

مهدکودک، کودکان را در معرض ابتلا به بیماری‌های عفونی مکرر قرار می‌دهد

kayhan.ir/.../مهدکودک-کودکان-را-در-معرض-ابتلا-به-بیماری‌های-عفو...
Mar 10, 2015 - محمدرضا بلورسا با بیان اینکه یکی از مشکلات شایع بین شیرخواران عفونت‌های مکرر است، اظهار داشت: برخی کودکان بطور مکرر دچار سرماخوردگی ...

بیماری‌های شایع کودکان در فصل بهار/ درمان حمایتی بهترین درمان است ...

www.ninisite.com/.../بیماریهای-شایع-کودکان-در-فصل-بهار-درمان-...
May 10, 2016 - نی نی سایت: در قسمت اول گزارش بیماری‌های شایع کودکان در فصل بهار، با انواع ... در صورتی که فرزند‌تان به این عفونت‌های ویروسی مبتلا است و به مهد ...

کرمک؛ بیماری شایع در کودکان - مجله اینترنتی دلگرم

www.delgarm.com/...s.../6228-کرمک؛-بیماری-شایع-در-کودکان
یکی از بیماری‌‌های انگلی که شیوع زیادی در کودکان دارد و شدیدا به مسائل بهداشت ... چون کودکان آلوده با دست زدن به اسباب‌بازی‌ها، به راحتی بیماری را به همه کودکان مهد ...
که مبتلا به ریفلاکس معده هستند و خس خس سینه در این گروه از شیرخواران، بسیار شایع است. علائم بیماری‌های تنفسی در کودکان. این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی ...

آشنایی با بیماریهای رایج در کودکان - مرکز جامع توانبخشی ایران

www.iranrehab.ir/news.../357-آشنایی-با-17-بیماری-در-کودکان
Dec 26, 2016 - چشمان صورتی به سرعت در مدارس و مهدکودک ها پخش می شود. به نزد پزشک متخصص اطفال بروید تا مراقبت های لازم را دریابید. این بیماری در بیشتر ...
بیماریهای شایع در مهد کودک. بیماری اسهال بنا به تعریف به دفع مدفوع شل وبه دفعات بیش از 3مرتبه در روز (24 ساعت) گفته می شود; اسهال رابراساس عامل ایجاد کننده آن ...

[PDF]واﻛﺴﻴﻨﺎﺳﻴﻮن در ﻛﻮدﻛﺎن - Sid

www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/59813870109.pdf
by B ﭗﻴﺗ اﺰﻧاﻮﻠﻔﻧآ - ‎Related articles
ﺑﻴﻤﺎرﻳﻬﺎی ﻋﻔﻮﻧﻲ ﺷﺎﻳﻊ در ﻛﻮدﻛﺎن ﺑﻌﻨﻮان ﻣﻬﻢ. ﺗﺮﻳﻦ ﮔﺎم ﺑـﺮای. ﭘﻴﺸﮕﻴﺮی از ﻣﺮگ ... ﺟﻬﺎﻧﻲ ﺑﻬﺪاﺷﺖ ﭘﻮﺷﺶ واﻛﺴﻴﻨﺎﺳﻴﻮن ﻋﻠﻴﻪ ﺑﻴﻤﺎرﻳﻬﺎی ﻓـﻮق در. ﺳﺎﻟﻬﺎی اﺧﻴﺮ در اﻳﺮان در ... ﻣﻬـﺪ ﻛـﻮدک در. ﺳﻄﺢ ﺷـﻬﺮ اﻧﺠـﺎم ﺷـﺪه ﻧـﺸﺎن ...
شما اینجا هستید صفحه اصلی » بیماری های شایع در مهد ... بررسی مزایا و معایب سپردن کودک به مهد معمولا همه ما در اقوام و یا دوستانمان افرادی را دیدیم که کودکان خود را به مهد ...
Sep 28, 2017 - دانلود پاورپوینت با عنوان بیماریهای شایع کودکان ( باکتریالی) ... مهد کودک و مدرسه به بروز و شیوع بیشتر بیماریهای عفونی می انجامد لذا با توجه ...

بیماری های مدرسه ای در فصل سرما - مشرق نیوز

https://www.mashreghnews.ir/.../بیماری-های-مدرسه-ای-در-فصل-سرم...
Oct 22, 2011 - ابتلا به این عفونت در کودکان سنین مدرسه و در مهد کودکها بیشتر از سایر ... مهمترین اقدام برای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای شایع در کودکان این ...

شایع ترین بیماری در دبستان

schhedayat.ir/ModuleDefinitions/NewsArticles/ViewArticle.aspx?...
Nov 30, 2014 - عامل سرماخوردگی به طور کلی ۲۰۰ نوع ویروس است که در هر فصل تعدادی از آن ها بین کودکان شیوع پیدا می کند. معمولا علائم این بیماری های ویروسی با ...

ایران پرونت - آشنایی با بیماری های شایع کودکان در فصل گرما - مهدکودک ...

www.iranpronet.com/Profile/Show/387?postid=2758 - Translate this page
Aug 31, 2015 - اسهال و استفراغ، عفونت های ادراری و عفونت های خونی، شایع ترین بیماری های کودکان در فصل تابستان به شمار می روند. ویروس ها در هوای گرم فعال شده و ...
May 9, 2016 - با دکتر ناطقیان، فوق تخصص بیماری های عفونی کودکان در مورد ... همراه است اما به طور کلی، بیماری های فصلی شایع به 2 گروه تقسیم می شوند؛ ...

اهمیت حفظ بهداشت وسایل مهدکودک - سلامتی

salamati.ir/2017/06/25/اهمیت-حفظ-بهداشت-وسایل-مهدکودک/
Jun 25, 2017 - برخی وسایل بازی در مهدکودک ها خطرناک و مشکل آفرین هستند به علاوه این وسایل ... از جمله بیماری های همه گیر که در مهد کودک ها شایع است می توان به آبله ...
1. شیوه. های قصه. گویی به. کودکان. 2. بازی و اسباب. بازی. 3. آشنایی با اختالالت عاطفی و رفتاری کودکان. 4. آشنایی با کمک. های اولیه. 5. بیماری. های شایع کودکان.

بیماری های شایع در کودکان | سایت تفریحی نسیم فان,عکس جدید,دانلود

nasimfun.com › فرزندان و والدینبیماری های شایع کودکان
Feb 12, 2017 - اسهال یکی از شایع ترین بیماری های دوران کودکی است. علل مختلفی مانند ... چشمان صورتی به سرعت در مدارس و مهدکودک ها پخش می شود. به نزد پزشک ...
Dec 31, 2014 - کودکانی که در محیط شلوغ مانند مهد کودک یا مدرسه قرار می‌گیرند، بیشتر از کودکانی که ... بیماری دیگر شایع در فصل پاییز و زمستان خروسک است.

بیماری پنجم و کودکان - نسخه

www.noskhe.com/11667/بیماری-پنجم-کودکان/
Mar 6, 2017 - راهنمای والدین در مورد بیماری پنجم و کودکان / گونه های فرزندم به طور ناگهانی به رنگ ... سایر علائم کمتر شایع نیز شامل تورم غدد، قرمزی چشم، و اسهال می باشند. ... بنابراین اگر فرزندتان به مهد کودک یا مدرسه می رود، در مرحله بروز بثورات ...
Sep 10, 2017 - عفونت های ویروسی کودکان، شایع ترین بیماری یک متخصص نوزادان و ... آغاز سال تحصیلی بیماریهای مختلفی از جمله عفونت های ویروسی در مراکز مهد و ...

مشکلات شایع کودکان پیش دبستانی | مجله پزشکی دکتر سلام

www.hidoctor.ir/tag/مشکلات-شایع-کودکان-پیش-دبستانی/
برخی خوراکی های روزانه کودکان در مدرسه تهیه می شود و از بوفه خریداری می شود می ... فصل بیماری آنفلوآنزا بسیار شایع و همه گیر شده است چگونه می توان با آن مقابله کرد؟ ... برسد وی را به مهد کودک بفرستید تا در میان کودکان دیگر از منزل فاصله بگیرد.

[PDF]بیماری های عفونی شایع در کودکان

www.iranbmemag.com/Images/Articles/pdf/Zang196.pdf
شایع ترین بیماری های عفونی در میان کودکان، عفونت های تنفسی است. که به دو شکل فوقانی و ... در سراسر جهان شایع ترین بیماری ..... در مدارس و مهدکودک ها پخش می شود.
Dec 7, 2013 - 1 post
عفونت ویروسی دستگاه گوارش شدیداً مسری و بسیار شایع است به ... با کودکان مبتلا هستند نیز ممکن است مبتلا شوند اما علائم بیماری در بزرگسالان خفیف تر است. ... شیوع عفونت روده ای در مدارس، مهد کودک ها، خانه های سالمندان، کشتی، ...
در طی این دوره مربیان مهد کودک با خطرات و بیماری های شایع که در هنگام مراقبت از کودک ممکن است بروز پیدا کند آشنا می شوند. در پایان این دوره ازفراگیران انتظار می رود ...

[PDF]بىمارى هاى شاىع کودکان

iusnews.ir/images/upfiles/.../بیماریهای%20شایع%20کودکان.pdf
Sep 16, 2016 - فصل بىمارى هاى عفونى که بىمارى هاى شاىع مهدکودک ها و مدارس است با توضىحات کامل ترى. همراه است. ... کلیات بیماری های کودکان. از فراگىر انتظار ...

بیماریهای واگیردار شایع در سنین مدرسه - انتشارات تاجیک

www.tajikpub.com/.../159-بیماریهای-واگیردار-شایع-در-سنین-مدر...
بیماریهای واگیردار شایع در سنین مدرسه. کودکان و نوجوانان آینده سازان کشور هستند . بدین سبب سلامت جسمی ،روانی و اجتماعی آنان تضمین کننده سلامت حال و آینده جامعه ...
بیماریهای قلبی, دیابت. آپاندیسیت, فشارخون · آنفلوانزا · بیماری های ریوی ... برگزاری جشن دهه فجر در مهد کودک بیمارستان افضلی پور با حضور مسئولین بیمارستان ...

ایرنا - شایع ترین بیمارهای عفونی اطفال ، مشکلات تنفسی است

www.irna.ir/fa/News/80445080/ - Translate this page
Dec 7, 2012 - استاد دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: در جامعه ما بیماری های تنفسی کودکان بیشتر به صورت حاد است که در مدارس و مهدکودک ها ...

مشکلات جسمی و بیماری های کودکان خردسال - بامام نت - مجله استعدادیابی ...

www.bamom.net/مشکلات-جسمی-و-بیماری‌های-کودکان-خردسا/
Jun 12, 2016 - همچنین به دلیل حضور کودکان در محل‌هایی مانند کلاس مهد کودک یا مدرسه امکان ... تب یکی از علائم شایع در بیماری های کودکان است و احتمالاً شایع‌ترین ...

[PDF]Prevalence of oxyuriasis in kindergartens of Isfahan, Iran

hmj.hums.ac.ir/article-1-348-en.pdf
by S Abedi - ‎2004 - ‎Cited by 1 - ‎Related articles
ﺑﺮرﺳﯽ ﺷﯿﻮع اﮐﺴﯿﻮر در ﻣﻬﺪ ﮐﻮدک ﻫﺎی ﺷﻬﺮ اﺻﻔﻬﺎن ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از روش ﮔﺮاﻫﺎم. در ﺳﺎل. 1381. ﺳﻌﯿﺪ ﻋﺎﺑﺪی. 1 ... اﮐﺴﯿﻮرﯾﺎزﯾﺲ از ﺑﯿﻤﺎرﯾﻬﺎی ﮐﺮﻣﯽ اﻧﮕﻠﯽ ﺷﺎﯾﻊ در ﻫﻤﻪ ﮔﺮوﻫﻬﺎی ﺳﻨﯽ ﺑﻮﯾﮋه ﮐﻮدﮐﺎن اﺳﺖ . ﻣﻬﻤﺘﺮﯾﻦ.

عفونت‌های گوش میانی، شایع‌ترین بیماری‌های گوش و حلق و بینی در کودکان

www.ilna.ir/.../215699-عفونت-های-گوش-میانی-شایع-ترین-بیماری...
Oct 21, 2014 - عفونت‌های گوش میانی، شایع‌ترین بیماری‌های گوش و حلق و بینی در کودکان ... حاد گوش میانی)، جزء بیماری‌های شایع گوش، حلق و بینی در کودکان است، گفت: ... حاد گوش میانی(اوتیت مدیا) خاطر نشان کرد: کودکانی که در مهد کودک نگه داری ...

بیماری های کودک - آکاایران

www.akairan.com/koodak/bimari/
بیماریهای شایع کودکان عفونت گوش بیماری در کودکان, بیماریهای کودکان,بیماری کاواساکی,بیماری آبله مرغان,بیماری سرخک,بیماری سرخجه,تب مخملک اسهال در کودکان ...

بیماری‌های واگیر دار (ویروسی) در کودکان و نوزادان علائم، علت و درمان ...

drsheykholeslami.com/بیماری‌های-واگیر-دار-ویروسی-در-کودکا/
علت، علائم و درمان بیماری‌های واگیردارویروسی در کودکان و نوزادان و راه‌های تشخیص و ... مانند مراکز نگهداری کودک، مهدکودک و مدرسه، در بین کودکان گسترش پیدا کنند.

مدرسه کلوب - بیماری های مدارس - بیماریهای مدرسه

https://www.madresehclub.com › نیازمندیهاپزشکی
بیماری های مدارس - بیماریهای مدرسه یکی از نگرانی های من وقتی مدرسه ها باز ... کودکی که بیشتر از حد صورت خود را مالش می‌دهد نسبت به دیگران استعداد بیشتری برای ابتلا به بیماری سرماخوردگی دارد. .... یکی از شایع ترین بیماری های شایع در مدرسه همین شپش هست که گاهی مدارس رو در .... بچه‌ها در مهد یا مدرسه به طور شایع‌تری سرما می‌خورند.
Aug 10, 2017 - بیماریهای شایع کودکان 14 ص هنگامی که کود کی بیمار می شود همه عشق ... و کودکان عادی حدود سنی 4-5 ساله در مهدکودک اضطراب همان آگاهی نسبت به ...
Dec 12, 2016 - دوازدهمین کنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان از تاریخ ١٦ الی ١٩ ... و دکتر شیاری در تالار قائم(عج) بیمارستان کودکان مفید برگزار گردید.
شناسایی و رفتار با کودکان بهانه جو بهانه جویی علائم و نشانه های اینگونه کودکان عبارتند از: انتظار مو به مو اجرا شدن دستورات و خواسته هایشان گریه کردن و ناراحت شدن ...
Sep 24, 2017 - بیماری های شایع کودکان کودکان، آسیب پذیرترین قشر جمعیت های انسانی هستندکه در مقابل ... مقایسه بازیهای کودکان پیش دبستانی مهدکودک رفته.

ویژگی های مهد کودک خوب چیست؟ | نیازهای کودکان در مهد کودک

https://salamat.life › سلامت روانروانشناسی کودک
رعایت نظافت می تواند تا حد زیادی مانع از بیمار شدن کودکان شود. علاوه بر اینکه باید کف و دیوار های مهد کودک هر روز نظافت شود ، توصیه می شود در فصل های سرد سال که ...

جهاددانشگاهی واحد اصفهان > تربیت معلم > تربیت مربی مهدکودک و پیش ...

www.jdisf.ir/site/تربیت.../تربیت-مربی-مهدکودک-و-پیش-دبستان...
شرایط پذیرش در دوره تربیت مربی مهدکودک و پیش دبستانی: گذراندن این ... -آشنایی با شیوه های قصه گویی و نمایش خلاق. -بازی و اسباب بازی. -بیماری های شایع کودکان.

روزئولا - بهدار

www.behdaar.com/atozs/roseola-infantum/
Jul 14, 2015 - روزئولا آنقدر شایع است که بیشتر کودکان مبتلا به این بیماری هنوز وارد مهدکودک نشده‌اند. دو گونه معمول از ویروس هرپس باعث روزئولا می‌شود.

دکتر پدرام محسنیان - سیاووشان

siavoushan.com › دربارهمتخصصان ما
پزشک عمومی ؛ مهد کودک و پیش دبستانی شادان ؛ مهر 1386 – تا کنون ... مدرس کارگاه آموزشی والدین ؛ موضوع بیماری های شایع عفونی اطفال ؛ مهد کودک و پیش دبستانی ...

تشخیص بیماری های اسکلتی عضلانی در مهدهای کودک - novelha

novelha.ir/result/تشخیص-بیماری-های-اسکلتی-عضلانی-در-مهدهای-کودک.html
ویژگی های مهد کودک خوب چیست نیازهای کودکان در مهد کودک علائمی از بیماری های در ... الف شایع ترین بیماریهای شغلی ایران بیماری های شغلی در در صورت تشخیص های ...
May 30, 2017 - ۱۰ تا از بیماری های رایج در کودکان را بشناسید و راه های بهبود سریع تر آن ها را یاد ... خبر خوب: این معمولا بعد از دو سالگی و سن مهدکودک رخ می دهد.

اسهال و استفراغ بیماری تابستانه کودکان - آفتاب

www.aftabir.com › مقالاتبهداشت و درمانبیماریها
Jul 12, 2012 - در تمام نقاط جهان، اسهال و استفراغ یکی از بیماری‌های شایع کودکان و ... میان کودکانی که در مراکز نگهداری دسته‌جمعی مانند مهدکودک حضور دارند، ممکن ...
Jan 8, 2017 - اسهال یک بیماری بسیار شایع در میان کودکان است. ... بسیاری از ویروس‌های مختلف عامل آن می‌توانند به راحتی در محیط خانه، مدرسه و مهدکودک همه‌گیر شوند. .... و استفاده از داروهایی سرکوب‌کننده سیستم ایمنی با عفونت های مکرر، از دست دادن ...

بیماریهای منتقله با آب و غذا - معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی مراغه

behdashti.mrgums.ac.ir/Page/39/بیماریهای-منتقله-با-آب-و-غذا.html
خوردن غذای آلوده به آبهای کثیف، مدفوع یا دستهای آغشته به خاک های آلوده ... بیماری در کودکان خرد سال به ویژه شیر خواران ،افراد مسن و مبتلایان به سوءتغذیه با شدت و وخامت بیشتری .... یبوست اولین و شایع ترین علامت بیماری است . ..... در مهد کودک ها پس از تعویض کهنه و قبل از خوردن غذا دست ها به خوبی شسته شوند و در صورت مشاهده موردی از ...
آموزش مهارت های زندگی فردی ، اجتماعی ، شناختی، معنوی و تقویت هوش هیجانی ... کودک، بیمارهای مزمن و بیماری های شایع فصلی و برگزاری کارگاه های آموزشی روان شناختی.
Jul 16, 2015 - شیرین سیاح‌فر در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در رابطه با بیماری‌های عفونی شایع در کودکان که به عفونت کلیه و حتی پیوند منجر ...
Jan 31, 2017 - یکی از شایع ترین اختلالاتی که ممکن است در چشم پدید آید، عفونت چشم است. ... به همین دلیل مربی های مهد کودک و معلمان نیز به نوعی مستعد ابتلا به ...

کتاب بیماریهای شایع در کودکان + دانلود رایگان - شهر مینو

shahreminoo.ir/کتاب-بیماریهای-شایع-در-کودکان-دانلود-ر/
Aug 29, 2014 - به گزارش مجله خبری تحلیلی شهرمینو: بسیاری از بیماریهای شایع در کودکان با اندکی آگاهی و آمادگی از قبل قابل کنترل و مداوا هستند.

بیماری های ویروسی شایع فصل بهار - وبلاگ تخصصی سلامت شفاداک

blog.shafadoc.ir/بیماری-های-ویروسی-شایع-فصل-بهار/
این قبیل بیماری‌ها غالباً در کودکان زیر ۱۰ سال شایع است اما گاه بزرگسالان را نیز در فصل ... بیماری‌های ویروسی، در فصل بهار، در کودکان، به‌صورت ناگهانی بروز کرده و با دانه‌های ... اگر یکی از علائم در کودک دیده شده از رفتن او به مهد و مدرسه خودداری شود.

بیماری های کودک: تب، سرما خوردگی، اوریون،سرخک و روزئولا - آلاچیق روان

psych.ir/بیماری-های-کودک-تب-سرما-خوردگی-اوریون-ر/
Jul 12, 2017 - تب نشانه‌ای است از یک بیماری و معمولاً در بیماری‌های عفونی و غیر عفونی به وجود می‌آید. .... نفر کودک) در سنین 6 ماهگی تا 5 سالگی، اگر مبتلابه بیماری‌های شایع .... بردن شیرخوار به مهدکودک، مسافرت و سیگار کشیدن در محل نگهداری ...

التهاب چشم نزد کودکان/Ögoninflammation hos barn – persiska - 1177 ...

https://www.1177.se/Other.../Barn/Ogoninflammation-hos-barn/
التهاب چشم نزد کودکان شایع است و این امر در غالب اوقات در ارتباط با یک ... رفتن به کودکستان یا مهدکودک خانوادگی روزانه، در خانه بماند، هم به این دلیل که این بیماری ...

شایع ترین بیماری های ویروسی در بهار - پرشین استار

www.persian-star.org/شایع-ترین-بیماری-های-ویروسی-بهار/
بسیاری از بیماری های ویروسی نیز به طور فصلی و با آغاز بهار شیوع بیشتری .... اگر یکی از علائم بیماری در کودک دیده شد، از رفتن او به مهدکودک و مدرسه خودداری شود.
May 1, 2017 - دوره تربیت مربی مهد کودک دوره ویژه تربیت مربی مهدهای کودک: این دوره با ... با اختلالات عاطفی و رفتاری کودکان / بیماریهای شایع در کودکان / آموزش ...
by MTH Ashtiani - ‎2004 - ‎Cited by 1
و ﺳﺎﻳﺮ ﻋﻔﻮﻧﺘﻬﺎی اﻧﮕﻠﻲ در ﺑﻴﻮﭘﺴﻲ و آﺳﭙﻴﺮاﺳﻴﻮن. دوﺋﻮدﻧﻮم و. ﻧﻤﻮﻧﻪ ﻣﺪﻓﻮع. ﻛﻮدﻛﺎن. دﻛﺘﺮ ﻣﺤﻤﺪ ﺗﻘﻲ. ﺣﻘﻲ. آﺷﺘﻴﺎﻧﻲ ... آﻟﻮدﮔﻲ ﻫﺎی اﻧﮕﻠﻲ دﺳﺘﮕﺎه ﮔﻮارش از ﻋﻠﻞ ﺷﺎﻳﻊ ﺳﻨﺪرم ... ﻣﺠﻠﻪ ﺑﻴﻤﺎرﻳﻬﺎی ﻛﻮدﻛﺎن. ,. ﺳﺎل. 14. ﺷﻤﺎره ... ﻳﺎ ﻛﻮدﻛﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﺟﻬﺖ آزﻣﺎﻳﺸﻬﺎی روﺗﻴﻦ ﻣﺪارس. و ﻣﻬﺪ ﻛﻮدﻛﻬﺎ ﻣﺮاﺟﻌﻪ ﻛﺮده ﺑﻮدﻧﺪ. اﻧﺠﺎم ﺷﺪ . ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﻛﻠﻴﻪ. ﻳﺎﻓﺘﻪ ﻫﺎی.
گفتنی است؛ روان شناسی رشد، آموزش مفاهیم دینی اجتماعی، آشنایی با شیوه های قصه گویی و نمایش خلاق، بازی و اسباب بازی، بیماری های شایع کودکان، آشنایی با کمک های ...

[PPT]کارگاه آموزشی احیا پایه در کودکان

gh.mui.ac.ir/sites/gh.mui.ac.ir/files/moghadame.pptx
آسیب های کودکان یکی از الویت های اساسی سلامت عمومی محسوب می شود که نیازمند ... در سطح جهانی آسیب های غیر عمدی و خشونت از اصلی ترین علل مرگ و میر کودکان است. ... بیماریهای خون ودستگاه خون ساز ... شایع ترین علل حوادث وسوانح، غیرعمدی می باشند ... های اجتماعی همچون محل بازی کودکان ، مهد کودک ها و مدارس تا ایمنی منزل گستره دارد .

دوره مربیگری مهد کودک و پیش دبستانی ترم مهر ماه | معاونت آموزشی جهاد ...

alborzjde.ir/doreh/دوره-مربیگری-مهد-کودک-و-پیش-دبستانی-ترم/
روانشناسی رشد کودک / شیوه های قصه گویی به کودکان / بازی و اسباب بازی / آشنایی با اختلالات عاطفی و رفتاری کودکان / بیماریهای شایع در کودکان / آموزش مفاهیم ...

اعطای ۲۴۷ گواهینامه مربیگری مهدکودک در البرز توسط جهاددانشگاهی ...

www.mehrnews.com/.../اعطای-۲۴۷-گواهینامه-مربیگری-مهدکودک-در...
Jan 7, 2017 - منیره سهرابی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: مربی در مهدکودک نقش ... «آموزش مفاهیم اجتماعی و دینی»، «بیماری‌های شایع کودکان»، «آشنایی با ...

بیماری دست، پا و دهان در کودکان | پرتال پارسه گرد

https://www.parsegard.com/.../بیماری-دست،-پا-و-دهان-در-.html
بیماری دست، پا و دهان یکی از بیماری های ویروسی است که در صورت تشخیص به موقع ... بیماری دست، پا و دهان ( HFMD ) یک بیماری نسبتا شایع ویروسی در کودکان است. ... اگر کودک نوپا خود را به مهد کودک می‌فرستید، با کارکنان در مورد سیاست حضور ...

103-تغذیه و آلرژی غذایی در سلامت کودکان - Professor Soltanzadeh

www.professorsoltanzadeh.com/new/allerji%20va%20taghzie.htm
والدین و مراقبین کودک در مهد کودک و مدارس باید اطلاعات لازم را از نظر پیشگیری و ... رینیت آلرژیک که به طور شایع در آلرژی های غذایی دیده می شود می تواند همراه علایم آلرژی های ... 2) هر چه سن مبتلایان کمتر و شدت بیماری بیشتر باشد شانس آلرژی غذایی ...

چمن مصنوعی در مهد کودک | استانداردهای چمن مصنوعی مهدکودک | بخش ...

www.chamanzar.com/facts/detail/چمن-مصنوعی-در-مهد-کودک/.../view...
Jul 26, 2017 - صفحه اصلی دانستنی های چمن مصنوعی چمن مصنوعی در مهد کودک ... در مهدکودک ها به صورت شایع و رایج دیده میشود این است که کودکان هنگام بازی در زمین های چمن ... ساخته میشود و عوامل بیماری زای زنده نمیتوانند درون آن رشد و نمو پیدا کنند .

بیماری های شایع مو - cerita

cerita.ir/بیماری-های-شایع-مو/
بعضاً ریزش مو در افراد عکس العمل های مختلفی را ایجاد می کند در مواردی برخی از بیماران با ... بیشتر در کودکان خردسال و مهدکودک و در کودکان دوران ابتدایی شیوع دارد.
Sep 26, 2015 - به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، بیماری‌های قلبی و عروقی یکی ... ریسک‌فاکتورها شود و ورزش در مهد کودک و تمام سطوح به کودکان آموزش داده شود.

بهداشت Archives - مهد جاویدان

mahdjavidan.ir/category/بهداشت/
شایع ترین بیماری های بهاری کودکان. ۸ اسفند ۱۳۹۵ ... بیماریهای شایع در فصل تابستان. ۶ تیر ۱۳۹۵ ... آنفولانزا و آبله مرغان و اریون شایع ترین بیمارهای فصل بهار.
Jul 23, 2017 - کانون توسعه و همیاری مهد های کودک استان البرز ... 7, بیماریهای شایع کودکان, 10 ... جدول شماره 3)دوره های ویژه کمک مربیان و مراقبین مهد های کودک ...
Mar 6, 2013 - هپاتیت نوع A از بیماری های شایع در کودکان است, :: ... مراکز مهد باید بیش از گذشته نسبت به وضعیت جسمانی کودک توجه داشته و در صورت برخورد با ...

هپاتیت

namazi.sums.ac.ir/root/peyk-e-salamat/dia/hepatit.html
هپاتیت ویروسی یک بیماری عفونی است که عموماً کبد را درگیر می کند و منجر به ... آنها ، کمپهای تابستانی ، مراکز مراقبت روزانه و مهدکودک ها ، بخش های مراقبت ویژه و در ... علائم زردی نسبت به کودکان بیشتر است ، تب بیش از38 درجه شایع است و زردی ...

عفونت های چشم ، باکتریال، قارچی و ویروسی | چشم پزشکی امروز | مرکز ...

www.drkhanlari.com/.../عفونت-های-چشم-،-باکتریال،-قارچی-و-ویر...
Oct 15, 2013 - عفونت های چشم وقتی اتفاق می افتد که میکروارگانیسم های بیماری زا ... به همین دلیل مربی های مهد کودک و معلمان نیز بنوعی مستعد ابتلا به همین عفونت ها هستند . بیشترعفونت های شایع ملتحمه یا همان کونژکتیویت انواع ویروسی و ...

عرشیا - انگل ژیاردیا و اثر آن بر رشد کودکان

cheageni.blogfa.com/tag/انگل-ژیاردیا-و-اثر-آن-بر-رشد-کودکان
مطالبی در حصوص بیماریهای شایع و واگیردار ... انتقال مستقیم ، بیشتر در مهد کودک ها ، پرورشگاها، مدرسه ها و تمام اماکنی که افراد به گونه فشرده با هم زندگی می کنند مشاهده ...
Dec 22, 2016 - مخملک در کودکان یکی از بیماری های شایع کودکان می باشد. ... بیماری سرایت نمی کند پس بهتر است قبل از این مدت کودک به مدرسه و یا مهدکودک نرود.
Oct 23, 2016 - یکی از علل شایع اسهال، بیماری گاستروانتریت ویروسی یا آنفلوانزای معده ... این انگل غالبا در مهدکودک ها و مکان های عمومی باعث همه گیری اسهال می شود.
by مجریان طرح - ‎2013
چکیده, چکیده: مقدمه: اهمیت شغل مربیان مهد کودک و وظایف خطیر آنان در سلامت جسمی ، روحی و روانی کودکان و اولویت آنان در ابتلا به بسیاری از بیماریهای شایع جامعه که ناشی ...
Jan 7, 2017 - سهرابی بر لزوم وجود مربیان ورزیده در مهد کودک تأکید کرد و گفت: ... "آموزش مفاهیم اجتماعی و دینی"، "بیماری های شایع کودکان"، "آشنایی با اختلالات ...

بیماری های پوستی شایع کودکان | نی نی یاری

niniyari.com › نی نی یاریپزشکی و سلامت

Searches related to بیماری های شایع در مهد کودک


انواع بیماری های نوزادان

انواع بیماری کودکان

انواع حساسیت پوستی در کودکان

بیماری زبرک چیست؟

بیماری های شایع در مهد کودک

بیماری های کودکان و نوزادان

بیماریهای شایع نوزادان

بیماریهای پوستی کودکان

درمان تب ویروسی در کودکان

۹۶/۰۷/۱۷ موافقین ۰ مخالفین ۰
niloofare abi

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی