شهر عکس

تحقیق درباره بسکتبال

تحقیق درباره بسکتبال


ورزش بسکتبال یک بازی گروهی و هیجان آوری است که در آن بازیکنان باید دارای سرعت عمل و تحرک بسیار باشند . خصوصیاتی چون آمادگی جسمانی ، وقت شناسی ، همکاری ، گذشت ، سرعت و دقت و همچنین ابتکارات و فنونی که ورزشکاران از خود بروز می دهند این بازی را مفرح و شادی آن را لذت بخش می نماید.

 

همه چیز درباره ی ورزش بسکتبال

 

تاریخچه ی بسکتبال

جیمز نای اسمیت یک پزشک کانادایی بود که با ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد و تابعیت آن کشور را گرفت . در سال ۱۸۹۱ یعنی زمانی که دکتر نای اسمیت در دانشگاه ورزش اسپرینگ فیلد (واقع در ایالت ماساچوست آمریکا) درس می‌داد ، رئیس دانشگاه از او خواست ورزشی ابداع و اختراع کند که دانشجویان بتوانند در فصل زمستان در سالن به آن بپردازند تا آمادگی جسمانی خود را برای پرداختن به مسابقات میدانی فوتبال ،هاکی و بیسبال، در فصل بهار و تابستان حفظ کند .

دکتر نای اسمیت پس از بررسی رشته‌های موجود ورزشی ، دریافت که ورزش جدید باید :

 • توپ در آن نقش داشته باشد .

 • به صورت گروهی به اجرا در آید .

 • اصل رقابت در آن رعایت شود .

 • و بر مهارت استوار باشد .

 • هیچ گونه خشونتی و برخوردهای سخت بدنی مبتنی نباشد .

حاصل این افکار و اندیشه‌ها ورزشی شد به نام بسکتبال که امروزه پس از سپری شدن نزدیک به یک قرن و اندی از اختراع آن ، از پر طرفدارترین و هیجان انگیزترین رشته‌های ورزش بین المللی است . دکتر نای اسمیت در شروع کار دو سبد که مخصوص حمل میوه بود بر دیوار دو طرف سالن ورزش دانشگاه و در ارتفاعی بلندتر از قد یک انسان قد بلند نصب کرد و به دو گروه از ورزشکاران جوان دانشگاه آموزش داد که توپی را دست به دست بدهند و سعی کنند آن را به درون سبد بیندازند . در این حال ، تیم مقابل باید بکوشد که مانع از انجام این کار شود و توپ را هم از چنگ حریف بربایند و تصاحب کند. نخستین مسابقه‌ای که به این ترتیب و به صورتی تجربی ترتیب یافت میان دو تیم ۹ نفره در کالج اسپرینگ فیلد بود و اولین گل تاریخ بسکتبال را هم یکی از بازیکنان به نام «ویلیام چیلس» به سبد انداخت . بعدها شخصی به نام «فرانک ماهان» با توجه به اینکه در زبان انگلیسی سبد را بسکت (BASKET) و توپ را بال (BALL) می‌گویند ، این ورزش را بسکتبال نامید . دکتر نای اسمیت ، برای آنکه بازی بسکتبال خشن نشود ، مقررات دقیقی برای آن به وجود آورد . بعضی از مقررات اولیه بسکتبال چنین بود :

 • بازیکنان حق نداشتند توپ را از دست هم بربایند .

 • بازیکنی که توپ را در اختیار داشت ، نباید با آن راه برود یا بدود .

 • هل دادن و هر نوع خشونت ممنوع بود .

 • فقط بازیکنانی که توپ را در اختیار نداشتند می‌توانستند به هر طرف بدوند و جا بگیرند

 • بازیکن توپ به دست باید توپ را به طرف یاران خود پرتاب کند و به آنها برساند .

در آغاز ، ته سبد هم بسته بود و هر بار که توپ به درون سبد می‌افتاد باید کسی به کمک نردبان توپ را از سبد بیرون بیاورد . در سال ۱۸۹۲ شخصی به نام «لئو آلن» سبد بسکتبال را که تا آن روز از ترکه چوب یا الیاف بود و به همین دلیل به زودی پاره و فرسوده می‌شد ، از سیم بافت تا استحکام بیشتری داشته باشد . دیری نگذشت که این ورزش جدید طرفداران زیادی در میان دانشجویان دانشگاه اسپرینگ فیلد و دیگر دانشگاه‌ها یافت .دکتر نای اسمیت هم مقررات و قوانین بسکتبال را کامل تر کرد و نسخه‌هایی از آن را به هر دانشگاه یا باشگاهی که علاقمند بود ارسال داشت . این مقررات در سال ۱۸۹۲ میلادی به صورت کتابچه‌ای برای استفاده عموم منتشر شد . کشور کانادا نخستین کشور خارجی بود که ورزش بسکتبال به آن راه یافت . دیگر کشور‌ها هم بتدریج و در سال‌های بعد پذیرای این ورزش جدید شدند : فرانسه در سال ۱۸۹۳ ، چین و هندوستان در سال ۱۸۹۴ ، انگلستان در سال ۱۸۹۴ ژاپن در سال ۱۹۰۰ و .. . نخستین مسابقه رسمی بسکتبال در سال ۱۸۹۶ بین دو تیم از دو دانشگاه شیکاگو و آیوا برگزار شد . نتیجه این بازی تاریخی ۱۵ بر ۱۲ به سود تیم دانشگاه شیکاگو بود . در سال ۱۹۳۰ دکتر نای اسمیت کتابی درباره خواص بسکتبال تالیف کرد تا نشان دهد که بازی بسکتبال گرچه بسیار پر تحرک است اما حتی برای سالمندان هم خطری ندارد و آسیبی متوجه اعضای حیاتی بدن (قلب و کلیه) نخواهد شد .

 

قوانین ابتدایی

با گذشت زمان قوانینی برای انجام بازی وضع شد. مثلا تعداد بازیکنان هر تیم ۹ نفر تعیین گردید. سپس به ۷ نفر تقلیل یافت و بالاخره این تعداد به ۵ نفر کاهش یافت و تثبیت شد. هر بازیکن می‌توانست در موقع وقوع خطا به جای کلیه بازیکنان تیم خود پرتاب آزاد را انجام دهد. هر تیم می‌توانست از شروع تا پایان بازی توپ را در زمین خود به طور دلخواه نگهداری نماید. هر بار که توپ گل می‌شد بازی با بین طرفین یا جامپ بالjump ball از وسط زمین ادامه می‌یافت. بازیکنان بلند قد می‌توانستند در نزدیک سبد قرار گیرند و توپ را به آرامی در سبد جای دهند (قانون سه ثانیه وجود نداشت). در آن زمان سعی شد توجه مدیران مدارس و مسئولان سازمان‌های ورزشی را به آموزش بسکتبال جلب نمایند. باوجود این تلاش مداوم و پیگیر، آموزش بسکتبال برای مربیان حالت جنبی داشت و اساساً فعالیت آن‌ها در ورزش‌های رقابت‌آمیز دیگری مانند فوتبال آمریکایی متمرکز بود.

 

پیشرفت بسکتبال بعد از جنگ جهانی اول

بعد از جنگ جهانی اول بسکتبال تبدیل به ورزشی رقابت‌آمیز و بزرگ شد. با گذشت زمان مربیان بسکتبال وضعیت مناسبی پیدا کردند و فعالیتشان مؤثر واقع شد. بسکتبال شناخته شد و به اروپا گسترش یافت. در سال ۱۹۲۴ نخستین مسابقات جهانی بین تیم‌های بسکتبال فرانسه، ایتالیا، انگلستان و آمریکا در پاریس برگزار گردید و از سال ۱۹۳۲ فدراسیون آماتوری بسکتبال در ژنو با نمایندگی چند کشور تشکیل شد. در مسابقات المپیک ۱۹۳۶ برلین برای نخستین بار ۲۳ کشور در مسابقات رسمی بسکتبال شرکت نمودند و آمریکا قهرمان المپیک گردید.

 

بسکتبال امروزی

امروزه با این که ورزش بسکتبال یکی از معروفترین و پرطرفدارترین ورزش‌های جهان است و تغییرات زیادی یافته‌است، هنوز اصول اساسی آن مانند زمان دکتر ناسمیت است.

 

زمین بسکتبال

یک زمین قانونی و مناسب برای بسکتبال باید کاملاً مسطح و بدون هر گونه مانع و برآمدگی باشد. این ورزش را نمی‌توان در زمین‌های خاکی یا چمن اجرا کرد. بلکه سطح زمین باید از مواد سفت مانند آسفالت، سیمان یا چوب پوشیده شده باشد. میدان‌های بسکتبال همه به یک اندازه نیست. زمین بازی برای خردسالان کوچکتر از زمین بزرگسالان است. مسابقات رسمی در میدان‌هایی به شکل مستطیل به طول ۲۶ متر و عرض ۱۴ متر برگزار می‌شود که طول وعرض زمین را می‌توان به نسبت دو متر در یک متر کم و زیاد کرد. زمین بسکتبال به شکل خاصی خط کشی می‌شود. خط‌های دور زمین به پهنای ۵ سانتی متر است. از مرکز زمین و به موازات عرض زمین خطی کشیده می‌شود که زمین بازی را به دو قسمت مساوی تقسیم می‌کند. در وسط زمین دو دایره متحدالمرکز رسم می‌کنند به شعاع‌های ۹۰ سانتی متر و ۱٫۸۰ متر. مرکز این دایره‌ها که درست مرکز زمین است محل آغاز بازی است .

 

تجهیزات مورد نیاز

لباس

آرون اونز، نمونه‌ای از لباس بازیکنان

لباس بازی برای زنان و مردان بلوز بی‌آستین و شلوارک است و نام تیم در جلوی بلوز و شمارهٔ بازیکن در پشت و جلوی آن نوشته شده‌است. در بازی‌های بین‌المللی شماره‌های بازیکنان از ۴ تا ۱۵ است. بازیکنان بسکتبال معمولاً از کفش‌های ساقدار استفاده می‌کنند که از مچ پا حفاظت بیشتری می‌کند.

 

تخته

تختهٔ ثابت

تختهٔ بسکتبال مستطیلی است به طول ۱٫۸۰ متر و عرض ۱٫۲۰ متر که موقعیت آن در فضای بالای زمین در دو انتهای میدان است و باید به گونه‌ای قرار گیرد که به اندازه ۱۲۰ سانتی متر با خط انتهای زمین فاصله داشته باشد. ارتفاع تخته از کف سالن بازی 2.75 متر است .

 

انواع تخته

نوعی از تخته‌ها به کمک میله‌هایی آهنی از سقف سالن آویزان می‌شوند که در هنگام عدم نیاز، می‌توان آن‌ها را بالا برد و به سقف سالن متصل کرد. این نوع تخته برقی است. نوعی دیگر از تخته‌ها با میله‌ای به زمین وصل و محکم می‌شوند. در نوعی دیگر، تخته به وسیلهٔ پایه‌ای متحرک بر روی زمین قرار می‌گیرد.

 

حلقه

حلقهٔ بسکتبال در فاصلهٔ ۳۰ سانتی متری قاعدهٔ تخته به آن متصل می‌شود. قطر حلقهٔ بسکتبال ۴۵ سانتی متر و ارتفاع توری که به شکل سبد به آن متصل می‌شود ۳۰ سانتی متر است.

 

توپ بسکتبال

در دو سال نخست که بازی بسکتبال ابداع شد، توپ فوتبال را برای بازی به کار می‌بردند. اما چون این توپ سبک بود در سال ۱۸۹۴ میلادی اولین توپ مخصوص بسکتبال توسط یک کارخانه دوچرخه سازی تولید شد که اندکی از توپ فوتبال بزرگ تر بود. در سال ۱۹۳۷ نوع دیگری توپ بسکتبال بزرگ تر اما سبک تر به بازار آمد و آنگاه در سال ۱۹۴۹ توپی ساخته شد به همین شکل و اندازه و وزن فعلی که هنوز هم مورد استفاده‌است. توپ بسکتبال بزرگتر از توپ‌های معمولی است و آن را از جنس چرم، لاستیک یا پلاستیک می‌سازند و هنگام استفاده باد می‌کنند. میزان فشار هوای داخل توپ باید به حدی باشد که در صورت رها شدن از ارتفاع ۱٫۸۰ متر، پس از اصابت به زمین کم تر از ۱٫۲۰ و بیش تر از ۱٫۴۰ متر از زمین بلند نشود. محیط یک توپ قانونی بسکتبال پس از باد شدن باید حداقل ۷۵ سانتی متر و حداکثر ۷۸ سانتی متر باشد. ضمن آنکه در این حال وزن توپ نباید کمتر از ۶۰۰ و بیشتر از ۶۵۰ گرم باشد. توپ این ورزش بزرگ‌ترین و سنگین‌ترین توپ بازی‌های دسته‌جمعی است.

 

بازی بسکتبال

قوانین بسکتبال

دفاع

قوانین زمانی

بسکتبال در چهار دوره ۱۰ دقیقه‌ای (بین‌المللی) یا ۱۲ دقیقه‌ای (اِن.بی.اِی) انجام می‌شود. زمان استراحت بین دوره اول و دوم و بین دوره سوم و چهارم ۲ دقیقه و بین دوره دوم و سوم (بین دو نیمه) ۱۰ دقیقه‌است. وقت اضافه در بسکتبال ۵ دقیقه می‌باشد. پس از استراحت بین دو نیمه زمین حمله و دفاع دو تیم عوض می‌شود. اصطلاحاً به زمین حریف، زمین حمله و به زمین خودی زمین دفاع گفته می‌شود. زمان‌های گفته شده زمان واقعی بازی است. یعنی زمانی که توپ در جریان نیست وقت بازی متوقف می‌شود. مثلاً زمانی که خطایی رخ داده‌است یا هنگام پرتاب آزاد زمان متوقف می‌شود. به همین دلیل زمان انجام یک بازی کامل بیشتر از مجموع عددی زمان‌های بالا است و معمولاً حدود دو ساعت طول می‌کشد.

 

قانون دبل (Double)

دریبل کردن از زمانی شروع می‌شود که بازیکن کنترل توپ را دراختیار گرفته و با انداختن و زدن آن در تماس با زمین دوباره آن را قبل از اینکه به بازیکن دیگری برخورد کند لمس نماید. زمانی دریبل خاتمه می‌پذیرد که با دست آن را گرفته و یا اجازه دهد توپ در دست یا دست‌ها استراحت نماید. زمانیکه توپ با دست دریبل کننده در تماس نیست، تعداد گامهای برداشته محدود نخواهد بود. بازیکن مجاز نیست پس از خاتمه دریبل، برای بار دوم اقدام به دریبل نماید. درصورتی‌که این عمل را انجام دهد مرتکب تخلف «دبل» شده‌است.

 

قانون رانینگ (تراولینگ)

بازیکنی که توپ را دراختیار دارد می‌تواند یک پای خود را به هر سمتی که می‌خواهد، یک یا چند مرتبه حرکت دهد. درصورتیکه پای دیگرش که آن را پای «پیوت» می‌نامند ثابت باشد. رانینگ حرکتی است که بازیکن صاحب توپ در داخل زمین یک یا دو پای خود را بدون توجه به محدودیت فوق حرکت دهد یا گام‌های او با دریبل‌های بازیکن تناسب نداشته باشد.

 

خطا های حرکت رانینگ

 • دویدن با توپ بدون دریبل بیش از یک گام

 • برداشتن گام اضافه در سه گام ، لی آپ و پاور موو ( Power move )

 • برداشتن گام ریز در سه گام بطوری که قابل تشخیص نباشد

 • کشیده شدن پا روی زمین برای فاصلهٔ بیش از 5 سانتی متر در هر حرکت

 • پرش با توپ و برگشت به زمین بدون رها کردن آن . برای مثال بازیکنی که به قصد شوت ، پرش جفت می‌کند اگر به زمین برسد و هنوز توپ را رها نکرده باشد ، رانینگ کرده .

 • اگر بازیکن در اوت ، هنگام پرتاب اوت با توپ حرکت کند .

قانون سه ثانیه

زمانی که تیمی کنترل توپ را در زمین حمله موقعی که ساعت در جریان باشد، دراختیار دارد، هیچ یک از نفرات آن تیم نمی‌تواند مدت سه ثانیه در منطقهٔ ذوزنقهٔ حریف یا روی خطوط ذوزنقهٔ حریف بماند .

 

قانون ۲۴ ثانیه

اگر تیمی مالک توپ شده باشد. باید در عرض 24 ثانیه توپ را وارد حلقه حریف بکند یا به طرف حلقه تیم مقابل شوت بزند در زدن شوت توپ باید حتماً به حلقه بخورد تا 24 ثانیه صفر شود اگر توپ به تخته بخورد 24 ثانیه ادامه می یابد و اگر توپ توسط تیم مقابل اوت شود باز هم 24 ثانیه ادامه می یابد. 24 ثانیه موقعی صفر می شود که 1- خطا صورت بگیرد 2- بازیکن تیم مقابل با پا توپ را به اوت بیاندازد. اگر دستگاه 24 ثانیه بوق بزند و توپ از دست بازیکن رها شده و در هوا باشد، اگر گل شود گل قبول می باشد. اگر در هوا با دست بازیکنی لمس شود و گل شود گل مردود می باشد .

 

قانون هشت ثانیه

زمانیکه یک تیم توپ را در زمین خودی تحت کنترل می‌گیرد، باید در عرض ۸ ثانیه توپ را به زمین حمله بفرستد. تخطی از این قانون، تخلف «هشت ثانیه» نامیده می‌شود و داور توپ را در اختیار تیم مقابل قرار خواهد داد.

 

قانون 5 ثانیه

بطور کلی هیچ یک از بازیکنان تیم نمی‌توانند توپ را بیش از ۵ ثانیه نزد خود نگه دارند.

 

قانون نیمه (برگشت توپ به زمین دفاعی)

زمانی که یک بازیکن در زمین حریف (زمین حمله) مالکیت توپ را در اختیار می‌گیرد، نباید توپ را به زمین دفاعی (زمین خودی) برگرداند. چه با پاس به یاران خود چه با دریبل کردن خودش آن را به زمین خودی برگرداند. این کار یک تخلف است و توپ دراختیار تیم مقابل قرار خواهد گرفت.

تذکری در این رابطه: درهنگامی که فرد حامل توپ به زمین حریف وارد شد حتی اگر پای او یا توپ زیر دستش وارد زمین خودی شود خطای نیمه (half) صورت گرفته‌است. البته نکته بالا [پای او یا توپ زیر دستش وارد اوت (Out) شود] در مورد وارد شدن توپ به اوت (Out) نیز صدق می‌کند.

 

انواع خطاها

 • در طی بازی بازیکنان حق گرفتن یکدیگر و یا هل دادن، حمله کردن و یا دویدن با توپ را ندارند و نمی‌توانند جلوی بازیکن تیم حریف را با دست، شانه، سر و یا زانو بگیرند. در صورت انجام خطا داور توپ را به تیم حریف داده و بازی از همان نقطه خطا یا بیرون زمین پیگیری می‌شود.

 • اگر توپ دست یکی از تیم‌ها باشد و در هنگام حرکت آن را از بالای سر حریف رد کند به شکلی که دستش در زیر توپ قرار گیرد خطا است و داور توپ را به تیم مقابل داده و بازی را از نزدیک ترین نقطه به اوت (Out) شروع می‌کند.

 • اگر در هنگام بازی، زمانی که یکی از بازیکنان تیم مقابل در حال پرتاب توپ است دست یکی از بازیکنان به توپ بخورد خطا صورت گرفته است .اگر فرد پرتاب کنندهٔ توپ در موقعیت پرتاب‌های ۲ امتیازی باشد داور ۲ پرتاپ پنالتی را حکم می‌دهد و اگر در موقعیت پرتاپ ۳ امتیازی باشد ۳ پرتاب پنالتی حکم داده می‌شود. البته در این میان باید به یک مورد نیز اشاره کرد که اگر هنگام پرتاب، توپ فردی که روی آن خطا شده وارد حلقه شود، اگر در موقعیت پرتاب دو امتیاز و یا سه امتیاز باشد داور ۱ پرتاب پنالتی را حکم می‌دهد.

 • اگر توپ در زمین حریف و در موقعیت ذوزنقه در دست ما باشد وآن را به سوی تخته پرتاب کردیم و توپ به درون حلقه نرود و بدون آنکه به زمین بخورد دوباره به دست ما برسد اگر پرتاب کنیم خطا است وباید از محیط ذوزنقه خارج شویم بعد پرتاب کنیم.

 • اگر توپ در دست حریف باشد و آن را به پشت خود ببرد ویکی از هم تیمیمان توپ را درآن حالت از او بگیرد خطا صورت پذیرفته‌است.

نحوه پاس دادن

اگر فاصله ما با هم تیمیمان زیاد بود اول از همه باید توپ را با دو دست از دو سمت راست و چپ بگیریم به طوری که دو شصت انگشتان ما به سمت خود باشد و توپ را به دو سوم خود یا یک سوم هم تیمییمان پرتاب می‌کنیم. طوری که توپ نهایتاً به دست هم تیمیمان برسد. اگر فاصله ما با یار خودی کم بود و حریف در جلوی ما ایستاده بود می‌توانیم توپ را از زیر دست حریف به یارمان بدهیم و اگر حریف به سمت ما هجوم بیاورد می‌توانیم توپ را از یک سمت به پشت خود برده و از سمت دیگر به جلوی خود آورده و به یارمان بدهیم.

بازی بسکتبال

انواع پرتاب

نحوه پرتاب شوت

در تمامی پرتاب ها از جهات مختلف ، باید به چند نکته توجه کنیم:

 • برای پرتاب شوت توپ را باید به شکل T گرفته شود یعنی دست چپ در کنار توپ ودست راست روی توپ (روی قسمتی که روبروی ماست )قرار داده شود.

 • برای پرتاب توپ باید با دست چپ به توپ جهت داده شود و با دست راست پرتاب شود ؛ به طوری که تنها مچ دست خم شود.

 • هنگام پرتاب(2 ثانیه قبل از پرتاب توپ به سبد)باید پا ها را مقداری خم کرده و بعد به حالت اولیه در بیاوریم هنگامی که به حالت اولیه درآمد آنگاه پرتاب میکنیم.

 • به هنگام پرتاب پاها باید به اندازه عرض شانه باز شود.

پرتاب ۳ گام

اگر در هنگام بازی موقعیت ضد حمله پیش بیاید می‌توانیم از پرتاپ‌های سه گام استفاده کنیم. سه گام به این شکل است که وقتی به نزدیکی حلقه حریف رسیدیم درهمان حالت دویدن می‌توانیم ۳ گام برداریم و توپ را به داخل حلقه بیندازیم. به شکلی که ۲ گام برداریم و گام آخر را می پریم و توپ را در حلقه بیندازیم. برای زیبایی این حرکت می‌توانیم درهنگام گام برداشتن توپ را دور کمر خود بچرخانیم و بعد پرتاب کنیم.

 

پرتاب به وسیله تخته

 • اگر روبروی حلقه بودید می‌توانید با استفاده از مربع روی تخته آن را در درون سبد بیندازید به طوری که آن را دقیقاً به وسط مربع بزنید.

 • اگر در دو سمت چپ یا راست حلقه بودید می‌توانید به ظلع بالایی مربع پرتاب کنید.

 • اگر زیر حلقه بودید می‌توانید از گوشه‌های مربع استفاده کنید به طوری که مقداری به سمت عقب خم شده (دراین حالت برای بهتر پرتاب کردن می‌توانید فقط یک پای خود را به سمت عقب بیاورید) و اگر به سمت چپ خم شده‌اید باید توپ را به گوشه چپ مربع بزنید و اگر به سمت راست خم شده‌اید توپ را به گوشه راست مربع بزنید.

 • در تمامی این موارد سرعت توپ نقش مهمی دارد مسلم است که هر چه فاصله نزدیک تر می‌شود سرعت توپ هم باید کم تر شود.

زاویه پرتاب

در هر پرتاب (به جز پرتاب ۳ گام و ریباند) باید به زاویه توپ توجه داشت. زیرا اگر زاویه پرتاب ما کم باشد توپ در اصطلاح بلاک (Block) می‌شود. بنابراین بهترین زاویه برای پرتاب توپ زاویه ۴۵ درجه‌است.

 

پرتاب ریباند

اگر تیم ما توپ را به سوی حلقه حریف پرتاب کرد و آن وارد سبد نشد، می‌توانیم با روش ریباند آن را وارد سبد کنیم. روش ریباند اینگونه‌است که در هنگامی که توپ توسط یار ما زده شد و به تخته برخورد کرد و درون سبد قرار نگرفت، ما می‌توانیم هنگامی که توپ در حال برگشتن است پریده و توپ را در همان حال که پایمان روی زمین نیست با دست آرام به تخته زده و آن را درون سبد جای دهیم .

 

روش امتیاز دهی

امتیاز هر گل (پرتاب موفق در حلقهٔ حریف) با توجه به موقعیت بازیکنی که اقدام به شوت کرده‌است متفاوت است. اگر بازیکن خارج از خط سه امتیازی باشد، گل سه امتیاز و اگر داخل آن باشد دو امتیاز دارد. هر پرتاب آزاد (پنالتی) یک امتیاز دارد. در بسکتبال تساوی وجود ندارد و آن قدر وقت اضافه به بازی داده می‌شود تا یکی از دو تیم برنده شود. زمان استراحت بین وقت‌های اضافه ۱ دقیقه‌است.

 

داوران بسکتبال

تعداد داوران یک مسابقهٔ بسکتبال ۵ نفر است. از این ۵ نفر دو داور در درون زمین بر جریان بازی نظارت می‌کنند که یکی از آن‌ها سرداور و دیگری داور است . در کنار زمین هم ۳ نفر هر یک وظیفه‌ای خاص را انجام می‌دهند . یک نفر ثبت کنندهٔ امتیازها و خطاها (منشی) یک نفر مسئول ۲۴ ثانیه و هم وقت نگهدار است. خطاهای عمده‌ای که داوران به آن توجه دارند عبارتند از: خطا در حمله، رانینگ، دبل، سه ثانیه، خطاهای برخورد و سد مسیر.

 

لیگ‌ها و مسابقات

حرفه‌ای ترین لیگ بسکتبال ان‌بی‌ای (NBA) می‌باشد. این لیگ بین تیم‌های باشگاه‌های حرفه‌ای آمریکای شمالی (ایالات متحده آمریکا و کانادا) برگزار می‌شود.

 

مسابقات لیگ حرفه‌ای ان‌بی‌اِی

این لیگ مسابقات به صورت دو دسته در کنفرانس شرق و غرب برگزار می‌شود که در پایان قهرمان این دو کنفرانس نیز به رقابت با هم می‌روند. علاوه بر این مسابقات، هر ساله مسابقه‌ای تحت عنوان بازی ALL-STARS انجام می‌شود که در آن ستاره‌های کنفرانس شرق و غرب با یک بازی نمایشی به رقابت با هم می‌پردازند. مسابقه ALL-STARS شامل مسابقه slam dunk - شوت ۳ امتیازی و ... می‌باشد که طرفداران بسیار زیادی دارد.

 

بسکتبال نمایشی آمریکا

در آمریکا گروهی از بسکتبالیست‌ها که اغلب در بسکتبال رسمی آمریکا شهرت چندانی نیز ندارند (به جز تعداد محدودی از آن‌ها) تحت عنوان AND ۱ فعالیت می‌کنند. گروه AND ۱ با انجام بازی‌های نمایشی و بسیار حرفه‌ای و برگزاری مسابقاتی با جذابیت بسیار بالا هواداران بسیار زیادی را به سمت خود جلب کرده‌اند. لازم به ذکر است که در این بازی‌ها برای زیبایی بیشتر بازیT برخی از قوانین رعایت نمی‌شود. این بازی‌ها در قالب خیابانی (street BALL) و سالنی برگزار می‌شود ولی هیچ یک از آنها جنبهٔ رسمی ندارند.

 

بسکتبال خیابانی

نام بسکتبال خیابانی (street BALL) به آن دسته از بازی‌ها اطلاق می‌شود که در زمین‌های سرباز بازی می‌شود. قوانین آن، قوانین بسکتبال عادی است با تغییرات جزیی‌ای که به نسبت محل بازی متفاوت است. این دسته از بازی‌ها دارای حرکات نمایشی اند و بعضی از قوانین بسکتبال واقع در سالن در آن رعایت نمی‌شود. بازیکنان این بازی‌ها مگر در موارد خاص از لباس هماهنگ با یکدیگر استفاده نمی‌کنند.

 

قوانین بسکتبال خیابانی (street BALL)

بسکتبال خیابانی تنها در یک نیمه از زمین بازی می‌شود حلقه‌های موجود در این نوع از بازی بسیار محکم و ضخیم است زیرا حرکات نمایشی که در این نوع از بسکتبال صورت می‌گیرد بسیار روی حلقه اثر میگدارد (مثل دانک) واگر حلقه ضعیف باشد شکسته می‌شود. قوانین:

 • بازی از پشت یک نیمه توسط یکی از دو تیم صورت می‌پذیرد.

 • تعداد هر تیم نباید از ۳ نفر بیشتر باشد (البته چون این قانون رسمی نیست بیش از ۳ نفر نیز ممکن می‌باشد اما چون زمین شلوغ و بازی کردن درآن دشوار می‌شود بهتر است از ۳ نفر در هر تیم استفاده شود)

 • اگر تعداد یک تیم ۲ نفر و تعداد تیم مقابل ۳ نفر باشد پرتاب‌های اوت(out) تیمی که ۲ نفر است آزاد است(البته این قانون نیز توافقی است)

 • هر تیمی که گل زد خودش از پشت نیمه بازی را را شروع می‌کند یعنی توپ را به تیم مقابل نمی‌دهد.

 • اگر یار تیم ما توپ را به حلقه زد و توپ وارد سبد نشد و در موقعیت ذوزنقه به دست ما رسید باید از آن محیط خارج شویم و بعد به سوی حلقه پرتاب کنیم در غیر این صورت خطا صورت پذیرفته‌است.

 • دراین نوع بازی خطاهای ۲۴و۳و۸ ثانیه وجود ندارد.

 • اگر توپ از نیمه زمین خارج شود اوت(out) است.

 • قوانین رانینگ(runnig)ودبل (Double)دراین بازی وجود دارد.

بسکتبال در ایران

دایره المعارف بریتانیکا، سال ورود بسکتبال به کشور ما ایران را ۱۹۰۱ میلادی برابر با ۱۲۸۰ هجری شمسی ذکر کرده‌است. اما آنچه مسلم است، اولین نشانه‌های ورود بسکتبال به ایران در سال‌های ۱۳۱۰ و ۱۳۱۱ دیده شده که آن هم توسط کارکنان سفارتخانه‌های خارجی در ایران بوده‌است. در سال ۱۳۱۴، یک مربی ورزش به نام «فریدون شریف زاده» ورزش بسکتبال را به دانش آموزان دبیرستان البرز (کالج البرز) تهران معرفی و پایه گذاری کرد و کم کم دیگر مربیان ورزش به گسترش و آموزش این ورزش پرداختند. در سال ۱۳۲۴، فدراسیون بسکتبال ایران تشکیل شد و نخستین حضور بسکتبال ایران در میدان‌های بین المللی، در بازی‌های المپیک لندن (۱۹۴۸) بود .

ورزش بسکتبال از جمله ورزشهایی است که تعداد تماشاچی آن روز به روز افزون تر می گردد در نتیجه استاندارد فضاها برای جایگاه تماشاچیان رو به افزایش است . اغلب فدراسیون های بسکتبال های کشور نفر پیشنهاد می نمایند . در بازیهای کشوری حد اقل ظرفیت تماشاچی 1500 صندلی در مسابقات بین المللی و قاره ای حدود 8000 نفر و بیشتر توصیه شده است . بهترین زاویه دید برای تماشاچیان ، مشاهده بازی از طرفین زمین است ، زیرا در دو طرف انتهای زمین ، تخته های بسکتبال مانع از دید کافی می شود . حد اقل فاصله اولین ردیف تماشاچی تا زمین بازی 2 متر می باشد .

 


همه چیز درباره ی ورزش بسکتبال - بیتوته

www.beytoote.com/sport/public-sport/basketball.html
ورزش بسکتبال یک بازی گروهی و هیجان آوری است که در آن بازیکنان باید دارای سرعت عمل و تحرک بسیار باشند . خصوصیاتی چون آمادگی جسمانی ، وقت شناسی ، همکاری ...

بسکتبال - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/بسکتبال
بسکتبال (به انگلیسی: Basketball) ورزشی گروهی است که در آن دو گروه پنج‌نفره در یک سالن مستطیل‌شکل به بازی می‌پردازند. هدف بازی پرتاب توپ به درون سبدهایی ...
تحقیق درباره بسکتبال تحقیق اینترنتی آماده پرینت (یاهو). بسکتبال. بسکتبال ورزشی است که در آن دو تیم شش نفره با هم رقابت می کنند و همه آن ها موظف هستند که ...

توضیحاتی در مورد بازی بسکتبال - آفتاب

www.aftabir.com › مقالاتورزشیدیگر ورزشها
Aug 16, 2009 - ورزش بسکتبال یک بازی گروهی و هیجان آوری است که در آن بازیکنان باید دارای سرعت عمل و تحرک بسیار باشند. ورزش بسکتبال یک بازی گروهی و ...

تاریخچه و قوانین بسکتبال - تحقیق ورزشی

khafanestoon.parsiblog.com/Posts/8/تاریخچه+و+قوانین+بسکتبال/
May 24, 2009 - خانه · پیام‌رسان · درباره ... ورزش بسکتبال در سال 1981 میلادی توسط آموزگاری به نام دکتر جمیزناسمیت ابداع و در استادیوم اسپرینگ فیلد ماساچوست ...

دانلود مقاله درباره ورزش بسکتبال

www.downloadarticle.ir › مقالات ورزشی
دانلود مقاله درباره ورزش بسکتبال از سری مقالات ورزشی با 53 صفحه و فرمت اجرایی PDF پی دی اف. Download Paper Basketball Sport تحقیق بسکتبال.

مقاله ای کامل درباره بسکتبال - همیار دانشجو

https://hdaneshjoo.com/product/.../مقاله-ای-کامل-درباره-بسکتبال
ورزش بسکتبال در سال ۱۳۱۰ در ایران معرفى شد. از آن تاریخى تاکنون این ورزش مورد توجه علاقمندان قرار گرفته است.
آشنایی با رشته بسکتبال,قوانین بسکتبال,تاریخچه بسکتبال,مقاله PDF, ... در سال ۱۹۳۰ دکتر نای اسمیت کتابی درباره خواص بسکتبال تالیف کرد تا نشان دهد که ...

دانلود رایگان تحقیق درباره ورزش بسکتبال Basketball + ppt پاورپوینت

sryco.ir/تحقیق-پاورپوینت-درباره-ورزش-بسکتبال/
Feb 15, 2015 - تحقیق درباره ورزش بسکتبال ,تحقیق درباره Basketball,دانلود پاورپوینت ورزش بسکتبال , اسلاید بسکتبال , پاورپوینت آماده درباره ورزش ...
ورزش بسکتبال یک بازی گروهی و هیجان آوری است که در آن بازیکنان باید دارای سرعت عمل و تحرک بسیار باشند . خصوصیاتی چون آمادگی جسمانی ، وقت شناسی ، همکاری ...
بـسکتبال - مقررات و قوانین بسکتبال - Basket Ball - بـسکتبال. ... داور می تواند در موقعیت های خاصی بازی را قطع نماید اما تصمیم گیری درباره ادامه یا توقف بازی از ...

: بسکتبال - دانشنامه رشد

daneshnameh.roshd.ir › فرهنگورزش
تاریخچه بسکتبال; سابقه تاریخی; تولد ورزشی به نام بسکتبال; بسکتبال در ایران .... در سال 1930 دکتر نای اسمیت کتابی درباره خواص بسکتبال تالیف کرد تا ...
ورزش بسکتبال در سال ۱۸۹۱ توسط آموزگاری به نام دکتر جمیز ناسمیت ابداع و در .... در سال 1930 دکتر نای اسمیت کتابی درباره خواص بسکتبال تالیف کرد تا نشان دهد ...

تربیت بدنی - تحقیق درباره والیبال

www.varzeshpnu.blogfa.com/post-7.aspx
تربیت بدنی - تحقیق درباره والیبال - مطالب و تحقیقات تربیت بدنی. ... بود با ایده از تنیس ، ۲ متر انتخاب شد و با توپ بسکتبال شبیه به بازی هندبال انجام می‌شد.

مقاله درباره ی بسکتبال.pdf

https://bayanbox.ir/info/.../مقاله-درباره-ی-بسکتبال
اسم فایل مقاله درباره ی بسکتبال.pdf; حجم 160 کیلوبایت; تاریخ آپلود 1393/1/1-20:12; آخرین دریافت 1396/7/25-15:30; مجموع دریافت‌ها : 583; دریافت‌های این ماه 11 ...

تحقیق در مورد دریبل در بسکتبال - مگ ایران | دانلود مقاله

mag-iran.com/تحقیق-در-مورد-دریبل-در-بسکتبال.htm
دریبل در بسکتبال. انواع دریبل کردن با توجه به شرایط مهاجم و مدافع، دریبل کردن انواع مختلفى دارد که هر یک داراى خصوصیات ویژه و کاربردهاى گوناگون است:

انواع خطاها در ورزش بسکتبال - آکا

www.akairan.com/sport/qroupsports1/basket06.html
در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد انواع خطاها در ورزش بسکتبال ارائه شده است ... تحقیق درمورد ورزش بسکتبال , مطالب در مورد بسکتبال , تحقیق بسکتبال.
Oct 6, 2010 - 2 posts - ‎1 author
اطلاعاتی در باره ی بازی بسکتبال پهنای خط بسکتبال ۵ سانتی متر است . دایره ی وسط به قطر ۶۰/۳ سانتی متر است . ارتفاع هر ذوزنقه که در زیر حلقه ...

آشنایی با تاریخچه بسکتبال در جهان و پیدایش آن در ایران

www.hidoctor.ir/26991_آشنایی-با-تاریخچه-بسکتبال-در-جهان-و-...
رشته ورزشی بسکتبال, تاریخچه ای از بسکتال, تحقیق در مورد تاریخچه بسکتبال, تاریخ بیدایش بسکتبال, بیوگرافی بسکتبال جهان, تاریخچه بسکتبال دنیا.

مقاله : چند نکته در مورد بسکتبال: : دنیای ورزش : : آموزش رشته های ورزشی ...

tebyan-zn.ir › ... › آموزش رشته های ورزشیآموزش بسکتبال
موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان TEBYAN CULTURAL AND INFORMATION CENTER پاس دادن و دریافت پاس یکی از مهمترین مهارتها در بسکتبال پاس دادن و ...
تحقیق, تحقیق آماده چاپ, تحقیق مدرسه, مقاله, مقاله آماده چاپ, مقاله دانش آموزی, مقدمه ... ایده از تنیس دو متر انتخاب شد و با توپ بسکتبال شبیه به بازی هندبال انجام می‌‌شد.
مرتبط. دانلود رایگان پاورپوینت پروین اعتصامیبهمن ۳۰, ۱۳۹۳در «تحقیق». دانلود پاورپوینت ... ۱ نظر درباره دانلود پاورپوینت بسکتبال. منتقد همیشه در صحنه گفت ...

مقاله ای جامع و مفید درباره ورزش والیبال - ناز وب

www.nazweb.ir/114303-comprehensive-and-useful-article-about-s...
مقاله و تحقیق؛ تاریخچه قلم به مناسبت روز جهانی قلم ... او این بازی را با ترکیب بازی‌های بسکتبال ، تنیس و هندبال ایجاد کرد و هدفش طراحی ورزشی بود که برای افرادی ...

ایران من: خاطرات آیزیک یو‌م‌توبیان - Google Books Result

https://books.google.com/books?isbn=1780836759 - Translate this page
آیزیک یوم‌توبیان - 2016 - ‎Biography & Autobiography
... سواری، تیم والیبال، فوتبال، بسکتبال، سرود، هنر و همچنین کلاس های انشاء. ... گفت، «دو هفته مهلت دارید تا درباره هولوکاست تحقیق کنید و جوابهاتون رو بیارید.
لطفا به ادامه مطلب بروید. ابعاد زمین برای تورنمنت های المپیک و قهرمانی جهان ، زمین بسکتبال باید 28 متر طول و 15 متر عرض داشته باشد. سالن قانونی حداقل دارای 7 متر ...

تحقیق درباره والیبال

bazar4h.ir/تحقیق-والیبال/
تحقیق درباره والیبال - بازی والیبال. ... برای این بازی در نظر گرفته شده بود با ایده از تنیس ، ۲ متر انتخاب شد و با توپ بسکتبال شبیه به بازی هندبال انجام می‌شد.

مقاله بسکتبال | پاس خوب در ورزش بسکتبال

www.slam.ir/web/article/18/پاس-خوب-در-ورزش-بسکتبال
بسکتبال یک بازی تیمی است و یک فرد به تنهایی نمی تواند در آن موفق باشد و از این رو می توان گفت که پاس یکی از اساسی ترین مهارت های ورزش بسکتبال می باشد.

دانلود تحقیق بسکتبال با فایل pdf - چهارگوش

4goush.net/tag/دانلود-تحقیق-بسکتبال-با-فایل-pdf/
به جای «زندگینامه کامل درباره نظامی گنجوی» فقط کافی‌ست بنویسید: «نظامی» ... ورزش بسکتبال (۶ صفحه)... دانلود تحقیق همه چیز ... دانلود تحقیق درباره ب.

تحقیق درباره دریبل در بسکتبال - دانلود فایل

dl-file.webpi.ir/2017/09/14/تحقیق-درباره-دریبل-در-بسکتبال/
Sep 14, 2017 - چه با پاس به یاران خود چه با دریبل کردن خودش آن را به زمین خودی …www.downloadarticle.ir/دانلود-مقاله-دربارهتحقیق درباره بسکتبال تحقیق

قوانین/ تخلف ها/ خطاها - sport

www2.tavanir.org.ir/sport/ghav_bas.asp
مقررات و قوانین بسکتبال. 1- تعریف: بازی بسکتبال توسط دو تیم انجام می پذیرد که هر تیم شامل 5 بازیکن می باشد، هدف آنها عبور دادن توپ از حلقه و ممانعت از گل زدن ...
Jul 29, 2011 - ان. بی. ای از سال 1946 در آمریکای شمالی کارش را آغاز کرد. تاریخ دقیق آن 6 ژوئن سال 1946، همان روز تاسیس لیگ قبلی به نام انجمن بسکتبال آمریکا ...

تحقیق درباره ورزش بسکتبال - مطلب استور

https://matlabstore.ir/?product=kosan-miten-poten-guren-kisa
تحقیق درباره ورزش بسکتبال. بسکتبال (به انگلیسی: Basketball ) یک ورزش گروهی است که در آن دو تیم از پنج بازیکن سعی می‌کنند با پرتاب توپ به داخل حلقه ...

تحقیق درباره بازی بسکتبال - سایت درسی

g36.ir/post/427/تحقیق-درباره-بازی-بسکتبال.html
Dec 29, 2015 - تحقیق درباره بازی بسکتبال زمین بازی بسکتبال و ابعاد آن بازی بسکتبال چقدر طول میکشد؟ فرق بین خطا های تیمی و انفرادی در بازی بسکتبال ...
بسکتبالبَسکِتبال یک ورزش گروهی و باکمک یک توپاست. هدف هر تیم از انجام بازی کسب امتیاز از طریق انداختن توپ در داخل حلقه تیم مقابل می‌باشد،لذا تاکید ...

تحقیق - قوانین بازی والیبال

gilane-ma1.blogfa.com/post-372.aspx
تحت تأثیر محبوبیت فراوان بسکتبال در بین عامه، مورگان تصمیم گرفت برای دانشجویان خود ورزشی را به وجود آورد که بازی از روی [[تور]خ انجام گیرد و لذت بخش باشد.
تحقیق درباره ورزش بسکتبال بسکتبال (به انگلیسی: Basketball ) یک ورزش گروهی است که در آن دو تیم از پنج بازیکن سعی می‌کنند با پرتاب توپ به داخل حلقه ...
بسکتبال با ویلچرنوعی بسکتبال است که توسط افراد دچار ناتوانی های جسمانی از جمله مبتلایان به آسیب نخاعی بازی می شود . شرکت کنندگان در این بازی بر روی ...
by نیک بخش رضا
روش مورد استفاده در این تحقیق از نوع همبستگی بود. جامعه آماری این تحقیق ورزشکاران مرد نخبه بسکتبال، و نمونه ها شامل ورزشکاران شرکت کننده در لیگ برتر بسکتبال ...

ابعاد زمین بسکتبال - آسمونی

www.asemooni.com › ورزشیاطلاعات ورزشی
ابعاد زمین بسکتبال,زمین بسکتبال,بسکتبال,ورزش بسکتبال,درباره زمین بسکتبال,آشنابب لا ابعاد زمین بسکتبال,ابعاد زمین بسکتبال چقدر است.

تغذیه در ورزش بسکتبال - بسکتبال نویس

www.basketball98.ir/تغذیه-در-ورزش-بسکتبال/
Mar 19, 2013 - همانگونه که شما در مورد آموزش در بسکتبال یک رویکرد سیستمی دارید،باید در مورد تغذیه در ورزش بسکبال نیز به همان اندازه حساس ... این مقاله راهنمای اصولی خوردن و آشامیدن و تغذیه بازیکنان بسکتبال است. ... حقایق درباره چربی ها
هندبال: آشنایی با ورزش هندبال : هندبال ورزشی با آهنگ تند می باشد، که در آن بازیکنان دو تیم هفت نفره ( ۶ بازیکن و ۱ دروازه‌بان در هر تیم ) شرکت دارند. این بازیکنان از ...

[DOC]بسکتبال.doc

kimianet.persiangig.com/document/بسکتبال.doc
بسکتبال ورزشی است که در آن دو تیم شش نفره با هم رقابت می کنند و همه آن ها موظف .... در سال 1930 دکتر نای اسمیت کتابی درباره خواص بسکتبال تالیف کرد تا نشان ...

مقاله در مورد بسکتبال به زبان انگلیسی

paperr.loger.ir/tagged/مقاله-در-مورد-بسکتبال-به-زبان-انگلیسی
در سال 1930 دکتر نای اسمیت کتابی درباره خواص بسکتبال تالیف کرد تا نشان . ... گل یاس آل طه - 600 تحقیق آماده و رایگان هدیه به شما - مطالب فرهنگی و دینی و .

مرکز تحقیقات توانبخشی - گروه تحقیقاتی ACL

old.iums.ac.ir/?fkeyid=&siteid=87&pageid=19785
در حال حاضر، این گروه بر روی زانوی ورزشکاران رشته های ورزشی بسکتبال، هندبال، والیبال و فوتبال که عمل جراحی بازسازی رباط صلیبی قدامی زانو روی آنها انجام ...
by ادیب پور - ‎2016 - ‎Related articles
ﭘﻴﺶ ﺑﻴﻨﻰ ﺗﻮﺍﻧﺎﻳﻰ ﺷﻮﺕ ﺑﺴﻜﺘﺒﺎﻝ ﺑﺮ ﺍﺳﺎﺱ ﻭﻳﮋﮔﻰ ﻫﺎﻯ ﺁﻧﺘﺮﻭﭘﻮﻣﺘﺮﻳﻚ، ﺩﺍﻣﻨﻪ ﺣﺮﻛﺘﻰ ... ﻧﺘﺎﻳــﺞ ﺗﺤﻘﻴﻘﺎﺕ ﺍﺳــﺘﻌﺪﺍﺩﻳﺎﺑﻰ ﺩﺭ ﻭﺭﺯﺵ ﺑﺴــﻜﺘﺒﺎﻝ ﻧﺸــﺎﻥ ﻣﻰ ﺩﻫﺪ ... ﺗﺤﻘﻴــﻖ ﺣﺎﺿﺮ ﺑﻪ ﻟﺤﺎﻅ ﻫﺪﻑ ﻛﺎﺭﺑﺮﺩﻯ ﻭ ﺟــﺰء ﺗﺤﻘﻴﻘﺎﺕ ﺯﻣﻴﻨﻪ ﻳﺎﺑﻰ.

آموزش گام به گام بسکتبال - تبیان

https://article.tebyan.net/108/آموزش-گام-به-گام-بسکتبال
آموزش گام به گام بسکتبال (21); بهترین روش برای حرکت دادن توپ بعد از ریباند ... آموزش گام به گام بسکتبال (8); هر بحثی درباره حرکتهای تهاجمی فردی باید با ...

مقاله در مورد بسکتبال به زبان انگلیسی - اسگو

https://www.sgo.ir/search/?t=مقاله+در+مورد+بسکتبال+به...
سامانه تخصصی ترجمه متون، تحقیق و تایپ های ترجمه با هدف ارائه خدمات الکترونیکی ترجمه و پژوهش، و به منظور پاسخگویی کامل و حرفه ای به نیاز کلیۀ فعالان، ...

5 درس موفقیت از اسطوره بسکتبال مایکِل جُردَن - 12CEO

12ceo.ir/5-درس-موفقیت-از-اسطوره-بسکتبال-مایکِل-جُ/
Dec 28, 2015 - بدون شک ، مایکل جردن بهترین بازیکن در تاریخ تیم NBA است. 6 مدال قهرمانی، 6 شوت پیروزی آخر بازی و 5 جایزه بزرگ بهترین بازیکن بسکتبال ...
Jul 21, 2012 - ﭼﻜﻴﺪه. ﻫﺪف از اﻳﻦ ﺗﺤﻘﻴﻖ، ﺗﻌﻴﻴﻦ اﺛﺮ ﻳﻜﻲ از راﻫﺒﺮدﻫﺎی رواﻧﺸﻨﺎﺧﺘﻲ ﺑﺎ ﻋﻨﻮا. ن. ﺧﻮدﮔﻔﺘﺎری اﻧﮕﻴﺰﺷﻲ ﺑﻮد . ﺧﻮدﮔﻔﺘﺎری اﻧﮕﻴﺰﺷﻲ ﻧﻮﻋﻲ. ﺧﻮدﮔﻔﺘﺎری اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﻪ. ﻧﻈﺮ ﻣﻲ. رﺳﺪ. از ﻃﺮﻳﻖ. ﺗﻼش و ﺻﺮف ...
Dec 17, 2014 - I'm a big fan of basketball روشی است برای گفتن “I like basketball very ... How about a game در اینجا به این معنا است که “Let's play a basketball ...
May 7, 2013 - بسکتبال سه نفره رفته‌رفته علاقه‌مندان خود را در سطح دنیا پیدا می‌کند. این بازی‌ها در تقویم فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا) گنجانده شده و قرار است ...

مقاله در مورد بسکتبال به زبان انگلیسی - دانلود - هفت بلاگ

iranfile1.7blog.ir/tag/مقاله+در+مورد+بسکتبال+به+زبان+انگلیسی
دانلود مقاله بسکتبال. فایل ورد قابل ویرایش. بسکتبال. بَسکِتبال یک ورزش گروهی و با کمک یک توپ است. در این بازی هر تیم ۵ بازیکن در زمین دارد و هدف بازی ...
درباره والیبال · ورزش بسکتبال ... کاملترین مقاله و تحقیق در مورد رشته دومیدانی · اثرات ویتامین E و C بر تمرین بدنی · نظرات محصص درباره کارلوی کیروش

بسکتبال - سی تی فایل - پی فایل

30tfile.payfile.org/cat-1003-basketball.aspx
بسکتبال و قوانین بسکتبال مسابقات بسکتبال تمرینات بهمراه آسیب بسکتبال. ... درباره مستندات نرم افزار قرض الحسنه 20 ص (3,000 تومان) · تحقیق درباره مسجد ...

23 نکته از "مایکل جردن" که نمی دانید | طرفداری

https://www.tarafdari.com/.../23-نکته-از-مایکل-جردن-که-نمی-دانید
طرفداری- مایکل جردن! کم تر کسی را می توان پیدا کرد که نامش را نشنیده باشد. مایکل با ظهورش در عرصه بسکتبال، دنیا را به خود خیره کرد. در طول دوران بازی اش در ...

تحقیق کوتاه در مورد ورزش والیبال|دانلود تحقیق بسکتبال و والیبال

unifile.rayta.ir/.../+تحقیق+کوتاه+در+مورد+ورزش+والیبال.xhtml
تحقیق کوتاه در مورد ورزش والیبال,حرکت مداومی که به منظورپرتاب بطرف حلقه انجام می گیرد وپرتابی که دراثر اجرای خطا روی این بازیکن انجام می گیرد. این شیوه دربازی ...

مقاله درباره بسکتبال - تحقیق مقاله پروژه برنامه

qvidi.ir/file.php?u=heshenfile&p...مقاله+درباره+بسکتبال...
مقاله درباره بسکتبال لینک دانلود و خرید پایین توضیحاتفرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینتتعداد صفحات: 11 بسکتبالتاریخچه بسکتبالسابقه ...

درباره بسکتبال - ویستا

vista.ir › بهداشتصنایع‌دستی
Jun 16, 2008 - ورزش بسکتبال که در سال ۱۸۹۱ توسط دکتر نای اسمیت پایه گذاری شد، تا امروز جهش قابل ملاحظه ای داشته است و در بسیاری از کشورهای جهان، ورزشی ...

همه چیز در مورد بسکتبال ( تاریخچه ،‌آموزش، قوانین و ...) - انجمن ...

https://talk.patoghu.com › ... › سایر رشته های ورزشیبسکتبال
Aug 20, 2008 - 10 posts - ‎1 author
تاریخچه بسکتبال بسکتبال ورزش بسکتبال در سال 1981 میلادی توسط آموزگاری به نام دکتر جمیزناسمیت ابداع و در استادیوم اسپرینگ فیلد ...
Jul 5, 2017 - تحقیق تغذیه در بسکتبال تحقیق درباره تغذیه در بسکتبال فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت تعداد صفحات: 10 تغذیه ی ورزش بسکتبال ...
ورزش والیبال رشته والیبال درباره والیبال نمرینت ورزش والیبال قوانین ورزش والیبا پلیومتریک در والیبال, تحقیق والیبال مقاله درباره والیبال.
ورزش بستکبال یک بازی گروهی و هیجان آوری است که درآن بازیکنان باید دارای سرعت عمل و تحرک بسیار باشند خصوصیاتی چون آمادگی جسمانی ، وقت شناسی ، همکاری ...
Sep 26, 2017 - لابی‌های فشرده او و دوستانش مانع از تصویب تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در مجلس شد اما حالا هم مجلسی‌ها و هم اعضای شورای شهر تهران عزم جزم کرده‌اند ...
Nov 29, 2015 - این با تحقیقات دیگر نیز همخوانی دارد ، که نشان داده اند در دامنه حرکت طبیعی ... کارشناسان به چند نکته درباره حرکات کششی صحیح و ایرادهای حرکات ...
:HTML ﻣﻘﺎﻟﻪ ای ﮐﺎﻣﻞ درﺑﺎره ﺑﺴﮑﺘﺒﺎل. ﻣﻘﺎﻟﻪ ای ﮐﺎﻣﻞ درﺑﺎره ﺑﺴﮑﺘﺒﺎل. ﻣﻘﺎﻟﻪ ای ﮐﺎﻣﻞ درﺑﺎره ﺑﺴﮑﺘﺒﺎل. ورزش ﺑﺴﮑﺘﺒﺎل در ﺳﺎل 1310 در اﯾﺮان ﻣﻌﺮﻓﯽ ﺷﺪ. از آن ﺗﺎرﯾﺨﯽ ﺗﺎﮐﻨﻮن اﯾﻦ ورزش. ﻣﻮرد ﺗﻮﺟﻪ ﻋﻼﻗﻤﻨﺪان ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻪ ...
تحقیق در مورد والیبال ، مقاله کامل درباره ورزش والیبال با عکس والیبال چیست عکس ... والیبال را با ترکیبی از بسکتبال، بیس بال، تنیس و هندبال طراحی کرد.
دانلود تحقیق تاثیر برخی از عوامل فیزیولوژیکی بر دقت پرتاپ آزاد بسکتبال ... پاورپوینت درباره روش تحقیق در مدیریت این محصول در قالب پاورپوینت (power ...
May 10, 2017 - تحقیق فیفا درباره احتمال تخلف در انتقال پوگبا به منچستریونایتد ... به گزارش خبرگزاری تسنیم، فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) بررسی درباره پرونده انتقال پل پوگبا، ستاره فرانسوی از یوونتوس به .... بسکتبال بانوان ...

پاورپوینت والیبال - مادسیج

madsg.com/پاورپوینت-والیبال/
Feb 27, 2014 - درباره کارنیل. مادسیج زیر مجموعه سایت کارنیل می باشد، کارنیل یک شبکه موفقیت در حوزه های فردی، کسب و کار و تحصیل می باشد. شما با کارنیل ...
دوست داران بسکتبال شهرستان اهــــر - آموزش و تحقیقات - بسکتبال اهر - ورزش ... او درباره آن روزها می گوید: من شاهد مواد مخدر، اسلحه و قتل بودم، هر چه بود جنون بود و بس.
والیبال و تکنیک هایش - تحقیق درباره والیبال - ورزش تو را به اوج نشاط است رهنمون. ... از تنیس ، ۲ متر انتخاب شد و با توپ بسکتبال شبیه به بازی هندبال انجام می‌شد.

تحقیق درباره/ تاریخچه بسکتبال - دانلود رایگان فایل

i87.ir/تحقیق-درباره-تاریخچه-بسکتبال/عمومی-و-آزاد/
Sep 24, 2017 - فایل با عنوان اصلی “ تحقیق درباره/ تاریخچه بسکتبال “ به صورت کاملا اختصاصی توسط سایت ما از سطح اینترنت جمع آوری و برای دانلود رایگان ...
Aug 21, 2016 - تیم های برتر مسابقات بسکتبال سه‌نفره جشنواره ورزش همگانی دانشجویان دختر دانشگاه آزاد اسلامی که در همدان برگزار می‌شود، معرفی شدند.
by فعال مغانلو - ‎2014 - ‎Related articles
مقایسه اثر برنامه حرکتی اسپارک و تکنیک های بسکتبال بر بهبود مهارت های حرکتی درشت پسران کم توان ذهنی آموزش پذیر ... از این رو هدف تحقیق حاضر مقایسه اثر برنامه حرکتی اسپارک و تکنیک های بسکتبال بر بهبود ... ارسال نظر درباره این مقاله.
Jun 14, 2017 - گلدن استیت چگونه جام طلای قهرمانی بسکتبال آمریکا را بالای سر برد .... 10 پلیس در نیویورک و لندن درباره اتهام‌های غول سینمای هالیوود تحقیق ...

"میانمار مانع تحقیق سازمان ملل درباره جنایات علیه مسلمانان نشود"

aa.com.tr/fa/جهان/میانمار-مانع-تحقیق-سازمان...درباره.../858778
Jul 11, 2017 - نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد از دولت میانمار خواست تا مانع تحقیقات کمیته حقیقت یاب این سازمان نشود. - خبرگزاری آناتولی.

اسطوره بسکتبال دنیا چگونه مسلمان شد؟ - رهیافته انجمن شهید ادواردو آنیلی

rahyafte.com/23112/اسطوره-بسکتبال-دنیا-چگونه-مسلمان-شد؟/
Feb 22, 2016 - کریم عبدالجبار اسطوره بسکتبال دنیا دلیل مسلمان شدن را گفت. ... بعد از آن شروع به تحقیق و بررسی درباره دین اسلام کردم و در نهایت مسلمان شدم.
5 days ago - پلیس بریتانیا در حالی تحقیقات خود را در مورد پرونده کودک‌ آزاری در ... هرچند 27 مورد نیز مربوط به رشته‌های ورزشی دیگر از جمله بسکتبال، راگبی، ...
Jun 27, 2017 - تحقیق ورزش فوتبال,ورزش فوتبال چیست,تحقیق ورزش فوتبال pdf,متن زیبا در مورد فوتبال,تحقیق فوتسال,تحقیق درباره قوانین فوتبال,عکس در ...
هدف تحقیق حاضر، مقایسه قدرت عضلات چرخش‌دهنده مفصل شانه در اندام غالب و غیرغالب و بررسی ارتباط آنها با میزان درد شانه بازیکنان مرد بسکتبال با ویلچر بود.

تحقیق درباره بسکتبال - فایل رایگان ظهوری

zohormonji.ir/76-تحقیق-درباره-بسکتبال/
تحقیق درباره بسکتبال. توسط mohsenjoseph · سپتامبر 12, 2017. لینک پرداخت و دانلود *پایین مطلب*. فرمت فایل : (Word) قابل ویرایش و آماده پرینت.

شناخت ورزش بسکتبال(مقاله)

https://www.miyanali.com/paiamnice2000/252
Jul 30, 2010 - شناخت ورزش بسکتبال(مقاله) ... داور می تواند در موقعیت های خاصی بازی را قطع نماید اما تصمیم گیری درباره ادامه یا توقف بازی از اختیارات سرداور است ...
تاثیر فعالیت های انسان بر ناهمواری ها ومحیط های طبیعی تحقیق درباره تاثیر فعالیت ... تحقیق درباره بسکتبال تحقیق ورزش بسکتبال تحقیق بسکتبال فهرست ...

تحقیقات درباره حادثه «میرجاوه» در حال تکمیل است - خبرگزاری مهر | اخبار ...

www.mehrnews.com/.../تحقیقات-درباره-حادثه-میرجاوه-در-حال-تکم...
May 30, 2017 - سفیر پاکستان در ایران با اشاره به اینکه تحقیقات درباره حادثه «میرجاوه» در حال ... از آنجایی که تحقیقات مشترکی درباره این حادثه از سوی پاکستان و ایران در جریان ..... اولین آزمون بین المللی بسکتبال دختران نوجوان بعد از ۳۷ سال ...
Mar 2, 2017 - تحقیق مختصر درباره ی والیبال و قوانین آن ... مورگان با استفاده ازتوئی توپ بسکتبال که بدلیل سبکی وزن به دستها آسیب نمی رساند بازی را ...
ابعاد زمین تخته و حلقه بسکتبال. اندازه و ابعاد محیط ورزشی: زمین بازی : به شکل مربع مستطیلی است که سطح آن کاملا صاف و سفت و عاری از هر نوع مانع و برجستگی ...

بسکتبال - زندگی نامه مایکل جردن

www.omid009.blogfa.com/post-21.aspx
او در کتابش درباره این میل تهاجمی و جسارت در رقابت می‌گوید: این امر ناشی از ... «NBA» در سال 93 پس از دو مرحله بازجویی و تحقیق، او را تبرئه کرد، اما امروز جردن ...

[PDF]جزوه آموزشی بسکتبال

www.ssu.ac.ir/cms/fileadmin/user_upload/.../E.../basketball.pdf
ﺗﺎرﻳﺨﭽﻪ ﺑﺴﻜﺘﺒﺎل. 3. ﻧﺤﻮه اراﺋﻪ ﻣﻬﺎرﺗﻬﺎی ﺑﺴﻜﺘﺒﺎل. 3. ﺗﻌﺎدل. 3. ﺗﻤﺮﻳﻦ. ﻓﺮدی ﻣﻬﺎرت ﺗﻌﺎدل. 4. آﺷﻨﺎﻳﻲ ﺑﺎ ﺗﻮپ. 6. درﻳﺒﻞ. 7. درﻳﺒﻞ ﻛﻨﺘﺮﻟﻲ. 7. درﻳﺒﻞ. ﻗﺪرﺗﻲ. 8. درﻳﺒﻞ ﺳﺮﻋﺘﻲ. 9. ﭘﺎس و درﻳﺎﻓﺖ. 11. ﭘﺎس دو دﺳﺖ ﺳﻴﻨﻪ ﺑﻪ ...
روش: روش اجرای این تحقیق از نوع نیمه تجربی بود که با طرح پیش آزمون، پس آزمون ... تا یادداری (61/1+66/16) (تأثیر مثبتی را در عملکرد پاس سینه بسکتبال در بین ...

تحقیق فیفا در مورد شادی پس از گل مهاجم استرالیا - انتخاب

www.entekhab.ir/.../تحقیق-فیفا-در-مورد-شادی-پس-از-گل-مهاجم-اس...
Oct 14, 2017 - شادی «تیم کیهیل» مهاجم تیم ملی فوتبال استرالیا پس از گل پیروزی بخش مقابل سوریه موضوع تحقیقات فیفا است. به گزارش انتخاب به نقل از ...

موافقت سازمان ملل با اعزام هیئت تحقیق درباره جرائم جنگی به یمن - رجانیوز

www.rajanews.com/.../موافقت-سازمان-ملل-با-اعزام-هیئت-تحقیق-در...
Sep 30, 2017 - به گزارش رجانیوز، سازمان ملل متحد با اعزام هیئت تحقیق درباره جرائم جنگی در یمن موافقت کرد. به نوشته خبرگزاری «آناتولی» شورای حقوق بشر ...

تاثیر خودگفتاری آموزشی و انگیزشی بر الگوی هماهنگی و دقت پرتاب آزاد ...

jrsm.khu.ac.ir/browse.php?a_id=2355&sid=1&slc_lang=fa - Translate this page
by عبدلی - ‎2016
در این تحقیق اجرای مهارت‌ پرتاب آزاد بسکتبال در دو مرحله بدون استفاده از خودگفتاری و با استفاده از خودگفتاری (آموزشی و انگیزشی) طی دو جلسه با فاصله‌‌ی زمانی 24 ...

برگزاری فینال مسابقات بسکتبال استان تهران در واحد علوم و تحقیقات ...

srbiau.ac.ir/.../برگزاری-فینال-مسابقات-بسکتبال-استان-تهران-د...
برگزاری فینال مسابقات بسکتبال استان تهران در واحد علوم و تحقیقات. ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ ۱۲. عکس ۱. عکس ۲. عکس ۳. عکس ۴. عکس ۵. عکس ۶. عکس ۷. عکس ۸. عکس ۹.

سازمان ملل با اعزام هیئت تحقیق درباره جرائم جنگی به یمن موافقت کرد ...

www.jamaran.ir/.../754029-سازمان-ملل-با-اعزام-هیئت-تحقیق-دربا...
Sep 29, 2017 - ائتلافی به رهبری عربستان سعودی از فروردین‌ماه سال 1394 کشور فقیر یمن را با هدف بازگرداندن قدرت به «عبد ربه منصور هادی»، رئیس‌جمهور ...
فوتسال به بازی فوتبال درون سالن، گفته می‌شود. این رقابت‌ها در زمینی به ابعاد زمین بسکتبال، در محل‌های سرپوشیده و یا در محل باز و بدون دیوار و حصار انجام می‌گیرد.

نسیم آنلاین | آغاز تحقیق درباره جنایات جنگی ارتش استرالیا در افغانستان

www.nasimonline.ir/.../آغاز-تحقیق-درباره-جنایات-جنگی-ارتش-اس...
Sep 2, 2017 - به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، واحد بازرسی ارتش استرالیا از تهیه گزارشی در جهت شفاف سازی شایعاتی درباره جنایات جنگی ...
تحقیق درباره روش شناسی عطار در بررسی مسائل انسان. نوشته شده توسط ... تحقیق درباره ورزش بسکتبال. نوشته شده توسط بهرام پوررزاقی ...

فروشگاه تخصصی تحقیق,مقاله,پروژه دانلود پاورپوینت بسکتبال

filekade3.sellfile.ir/prod-660979-دانلود+پاورپوینت+بسکتبال.ht...
دانلود پاورپوینت بسکتبال. ... دانلود سولوشن کانکتور شارژ تبلتهای چینی · دانلود مقاله درباره انواع آچارها · دانلود مقاله درباره اشکال هندسی · دانلود مقاله تاریخچه PHP ...

Searches related to تحقیق درباره بسکتبال


آموزش بسکتبال

تاریخچه بسکتبال

تحقیق در مورد ورزش بسکتبال pdf

تحقیق درباره بسکتبال

خطا های بسکتبال

عکس زمین بسکتبال

فواید ورزش بسکتبال

قوانین بسکتبال

ورزش بسکتبال چیست

۹۶/۰۸/۰۱ موافقین ۰ مخالفین ۰
niloofare abi

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی