شهر عکس

تحقیق درباره خیام نیشابوری

تحقیق درباره خیام نیشابوری


زندگی نامه خیام نیشابوری

 حکیم غیاث‌الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خیام نیشابوری در  ۲۸ اردیبهشت ۴۲۷ در نیشابور دیده به جهان گشود .

وی  به خیامی و خیام نیشابوری و خیامی النیسابوریهم نامیده شده‌است، از ریاضی‌دانان، ستاره‌شناسان و شاعران بنام ایران در دورهٔ سلجوقی است. گرچه پایگاه علمی خیام برتر از جایگاه ادبی او است و حجةالحق لقب داشته است؛ ولی آوازهٔ وی بیشتر به واسطهٔ نگارش رباعیاتش است که شهرت جهانی دارد. افزون بر آنکه رباعیات خیام را به اغلب زبان‌های زنده ترجمه نموده‌اند، ادوارد فیتزجرالد رباعیات او را به زبان انگلیسی ترجمه کرده‌است که مایهٔ شهرت بیشتر وی در مغرب‌زمین گردیده‌است.

 

.

یکی از برجسته‌ترین کارهای وی را می‌توان اصلاح گاهشماری ایران در زمان وزارت خواجه نظام‌الملک، که در دورهٔ سلطنت ملک‌شاه سلجوقی بود، دانست. وی در ریاضیات، علوم ادبی، دینی و تاریخی استاد بود. نقش خیام در حل معادلات درجه سوم و مطالعات‌اش دربارهٔ اصل پنجم اقلیدس نام او را به عنوان ریاضی‌دانی برجسته در تاریخ علم ثبت کرده‌است.

شماری از تذکره نویسان، خیام را شاگرد ابن سینا و شماری نیز وی را شاگرد امام موفق نیشابوری خوانده‌اندهر چند قول مبنی بر این که خیام شاگرد ابن سینا بوده‌است، بسیار بعید می‌نماید. چون از لحاظ زمانی با هم تفاوت زیادی داشته‌اند. خیام در جایی ابن سینا را استاد خود می‌داند اما این استادی ابن سینا، جنبهٔ معنوی دارد.

همچنین از وی هم‌اکنون بیش از ۱۰۰ رباعی برجای مانده‌است.

آرامگاه خیام که در محله کهن شادیاخ در نیشابور است.عمر خیام در سده پنجم هجری در نیشابور زاده شد. فقه را در میانسالی در محضر امام موفق نیشابوری آموخت؛ حدیث، تفسیر، فلسفه، حکمت و ستاره‌شناسی را فراگرفت. برخی نوشته‌اند که او فلسفه را مستقیماً از زبان یونانی فرا گرفته بود

در حدود 436 - 449 هجری -  تحت حمایت و سرپرستی ابوطاهر، قاضی‌القضات سمرقند، کتابی دربارهٔ معادله‌های درجهٔ سوم به زبان عربی نوشت تحت نام رساله فی البراهین علی مسائل الجبر و المقابلهبا نظام‌الملک طوسی رابطه‌ای نیکو داشت، این کتاب را پس از نگارش به خواجه تقدیم کرد. پس از این دوران خیام به دعوت سلطان جلال‌الدین ملک‌شاه سلجوقی و وزیرش نظام الملک به اصفهان می‌رود تا سرپرستی رصدخانهٔ اصفهان را به‌عهده گیرد. او هجده سال در آن‌جا مقیم می‌شود. به مدیریت او زیج ملکشاهی تهیه می‌شود و در همین سال‌ها طرح اصلاح تقویم را تنظیم می‌کند. تقویم جلالی را تدوین کرد که به نام جلال‌الدین ملکشاه شهره‌است، اما پس از مرگ ملکشاه کاربستی نیافت. در این دوران خیام به‌عنوان اختربین در دربار خدمت می‌کرد هرچند به اختربینی اعتقادی نداشت در همین سال‌ها مهم‌ترین و تأثیرگذارترین اثر ریاضی خود را با نام رساله فی شرح مااشکل من مصادرات اقلیدس را می‌نویسد و در آن خطوط موازی و نظریهٔ نسبت‌ها را شرح می‌دهد. پس از درگذشت ملکشاه و کشته شدن نظام‌الملک، خیام مورد بی‌مهری قرار گرفت و کمک مالی به رصدخانه قطع شد بعد از سال 465 - ۴۷۹  هجری  - اصفهان را به قصد اقامت در مرو که به عنوان پایتخت جدید سلجوقیان انتخاب شده بود، ترک کرد. احتمالاً در آن‌جا میزان الحکم و قسطاس المستقیم را نوشت. رسالهٔ مشکلات الحساب (مسائلی در حساب) احتمالاً در همین سال‌ها نوشته شده‌است. غلامحسین مراقبی گفته‌است که خیام در زندگی زن نگرفت و همسر برنگزید.

دوران خیام

در زمان خیام فرقه‌های مختلف سنی و شیعه، اشعری و معتزلی سرگرم بحث‌ها و مجادلات اصولی و کلامی بودند. فیلسوفان پیوسته توسط قشرهای مختلف به کفر متهم می‌شدند. تعصب، بر فضای جامعه چنگ انداخته بود و کسی جرئت ابراز نظریات خود را نداشت - حتی امام محمد غزالی نیز از اتهام کفر در امان نماند. اگر به سیاست‌نامهٔ خواجه نظام‌الملک بنگریم، این اوضاع کاملاً بر ما روشن خواهد بود. در آن جا، خواجه نظام همهٔ معتقدان به مذهبی خلاف مذهب خود را به شدت می‌کوبد و همه را منحرف از راه حق و ملعون می‌داند. از نظر سیاست نیز وقایع مهمی در عصر خیام رخ داد:

سقوط دولت آل بویه

قیام دولتِ سلجوقی

جنگ‌های صلیبی

ظهور باطینان

در اوایل دوران زندگی خیام، ابن سینا و ابوریحان بیرونی به اواخر عمر خود رسیده بودند. نظامی عروضیِ سمرقندی او را «حجه‌الحق» و ابوالفضل بیهقی «امام عصر خود» لقب داده‌اند. از خیام به عنوان جانشین ابن‌سینا و استاد بی‌بدیلِ فلسفه طبیعی (مادی) ریاضیات، منطق و مابعدالطبیعه یاد می‌کنند. خیام در سال 466 - 480 هجری - از سوی سلطان ملکشاه سلجوقی مأموریت گرفت تا تقویم زمان خود را اصلاح کند.

مرگ خیام

 

باغی که آرامگاه خیام در آن قرار دارد، تصویر از کنار آرامگاه امام‌زاده محروق گرفته شده‌است و در ورودی قدیمی این باغ در تصویر دیده می‌شود.مرگ خیام را میان سال‌های 502 الی 505 -۵۱۷-۵۲۰ هجری  - می‌دانند که در نیشابور اتفاق افتاد. گروهی از تذکره‌نویسان نیز وفات او را 503  نوشته‌اند،اما پس از بررسیهای لازم مشخص گردیده که تاریخ وفات وی سال 502 بوده‌است .مقبرهٔ وی هم اکنون در شهر نیشابور، در باغی که آرامگاه امام‌زاده محروق در آن واقع می‌باشد، قرار گرفته‌است.

خیام شاعر

خیام زندگی‌اش را به عنوان ریاضیدان و فیلسوفی شهیر سپری کرد، در حالی‌که معاصرانش از رباعیاتی که امروز مایه شهرت و افتخار او هستند بی‌خبر بودند. معاصران خیام نظیر نظامی عروضی یا ابوالحسن بیهقی از شاعری خیام یادی نکرده‌اند. صادق هدایت در این باره می‌گوید.

گویا ترانه‌های خیام در زمان حیاتش به واسطهٔ تعصب مردم مخفی بوده و تدوین نشده و تنها بین یکدسته از دوستان همرنگ و صمیمی او شهرت داشته یا در حاشیهٔ جنگ‌ها و کتب اشخاص باذوق بطور قلم‌انداز چند رباعی از او ضبط شده، و پس از مرگش منتشر گردیده

قدیمی‌ترین کتابی که در آن از خیام شاعر یادی شده‌است، کتاب خریدة القصر از عمادالدین کاتب اصفهانی است. این کتاب به زبان عربی و در سال 555 -  ۵۷۲  هجری -  یعنی نزدیک به ۵۰ سال پس از مرگ خیام نوشته شده‌است. کتاب دیگر مرصادالعباد نجم‌الدین رازی است.این کتاب حدود ۱۰۰ سال پس از مرگ خیام در 602 - ۶۲۰ هجری -  تصنیف شده‌است نجم‌الدین صوفی متعصبی بود و از نیش و کنایه به خیام به خاطر افکار کفرآمیزش دریغ نکرده‌است. کتاب‌های قدیمی (پیش از سدهٔ نهم) که اشعار خیام در آنها آمده‌است و مورد استفادهٔ مصححان قرار گرفته‌اند علاوه بر مرصادالعباد از قرار زیرند: تاریخ جهانگشا ، تاریخ گزیدهٔ حمدالله مستوفی 0 نزهة المجالس . مونس الاحرار . جنگی از منشآت و اشعار که سعید نفیسی در کتابخانهٔ مجلس شورای ملی جنگ یافت و در سال 728 -  ۷۵۰ هجری  -  کتابت شده‌است و همچنین مجموعه‌ای تذکره‌مانند که قاسم غنی در کتابخانهٔ شورای ملی یافت که مشتمل بر منتخابت اشعار سی شاعر است و پنج رباعی از خیام دارد.

با کنار گذاشتن رباعایت تکراری ۵۷ رباعی به دست می‌آید. این ۵۷ رباعی که تقریباً صحت انتساب آنها به خیام مسلم است کلیدی برای تصحیح و شناختن سره از ناسره به دست مصححان می‌دهد. با کمک این رباعی‌ها زبان شاعر و مشرب فلسفی وی تا حد زیادی آشکار می‌شود. زبان خیام در شعر طبیعی و ساده و از تکلف به دور است و در شعر پیرو کسی نیست. وانگهی هدف خیام از سرودن رباعی شاعری به معنی متعارف نبوده‌است بلکه به واسطهٔ داشتن ذوق شاعری نکته‌بینی‌های فلسفی خود را در قالب شعر بیان کرده‌است

تصحیحات رباعیات خیام

شهرت خیام به عنوان شاعر مرهون ادوارد فیتزجرالد انگلیسی‌است که با ترجمهٔ شاعرانهٔ رباعیات وی به انگلیسی، خیام را به جهانیان شناساند. با این حال در مجموعهٔ خود اشعاری از خیام آورده‌آست که به قول هدایت نسبت آنها به خیام جایز نیست.

تا پیش از تصحیحات علمی مجموعه‌هایی که با نام رباعیات خیام وجود داشت؛ مجموعه‌هایی مغشوش از آرای متناقض و افکار متضاد بود به طوری که به قول صادق هدایت «اگر یک نفر صد سال عمر کرده باشد و روزی دو مرتبه کیش و مسلک و عقیدهٔ خود را عوض کرده باشد قادر به گفتن چنین افکاری نخواهد بود.». بی‌مبالاتی نسخه‌نویسان و اشتباه کاتبان همیشه در بررسی نسخه‌های خطی دیده می‌شود. اما در مورد خیام گاه اشعارش را به‌عمد تغییر داده‌اند تا آن را به مسلک تصوف نزدیک کنند. هدایت حتی می‌گوید یک علت مغشوش بودن رباعیات خیام این است که هر کس می‌خوارگی کرده‌است و رباعی‌ای گفته‌است از ترس تکفیر آن را به خیام نسبت داده‌است.. مشکل دیگری که وجود دارد این است که بسیاری به پیروی و تقلید از خیام رباعی سروده‌اند و رباعی ایشان بعدها در شمار رباعیات خیام آمده‌است..

نخستین تصحیح معتبر رباعیات خیام به دست صادق هدایت انجام گرفت. وی از نوجوانی دلبستهٔ خیام بود تدوینی از رباعیات خیام صورت داده بود. بعدها در 1274 -  ۱۳۱۳ هجری - آن را مفصل‌تر و علمی‌تر و با مقدمه‌ای طولانی با نام ترانه‌های خیام به چاپ رسانید. تصحیح معتبر بعدی به دست محمد علی فروغی در 1281 - ۱۳۲۰ هجری -  به انجام رسید. لازم به ذکر است که اروپاییان نظیر ژوکوفسکی، روزن و کریستن‌سن دست به تصحیح رباعیات زده بودند اما منتقدان بعدی شیوهٔ تصحیح و حاصل کار ایشان را چندان معتبر ندانسته‌اند.

احمد شاملو روایتی از ۱۲۵ رباعی خیام در کتابی به نام ترانه‌ها روایت:احمد شاملو ارائه داده‌است.

مضمون اشعار و مشرب فلسفی خیام

صادق هدایت در ترانه‌های خیام دسته‌بندی کلی‌ای از مضامین رباعیات خیام ارائه می‌دهد و ذیل هر یک از عناوین رباعی‌های مرتبط با موضوع را می‌آورد:

راز آفرینش

درد زندگی

از ازل نوشته

گردش دوران

ذرات گردنده

در کل اشاره به این مضمون است که چون بمیریم ذرات تن ما پراکنده شده و از گِلِ خاک ما کوزه خواهند ساخت. این درواقع به یک معنا هم از ایراداتی‌است که به معاد جسمانی وارد ساخته‌اند. چرا که وقتی ذرات تن اشخاص با گذشت زمان در تن دیگران رود رستاخیز جسمانی هر دوی آنان چگونه ممکن است.

هر چه باداباد

هیچ است

دم را دریابیم

خیام و ریاضیات

پیش از کشف رساله خیام در جبر، شهرت او در مشرق‌زمین به واسطه اصلاحات سال و ماه ایرانی و در غرب به واسطه ترجمه رباعیاتش بوده‌است. اگر چه کارهای خیام در ریاضیات (به ویژه در جبر) به صورت منبع دست اول در بین ریاضی‌دانان اروپایی سدهٔ ۱۹ میلادی مورد استفاده نبوده‌است، می‌توان رد پای خیام را به واسطه طوسی در پیشرفت ریاضیات در اروپا دنبال کرد. قدیمی‌ترین کتابی که از خیام اسمی به میان آورده و نویسندهٔ آن هم‌دوره خیام بوده، نظامی عروضی مؤلف «چهار مقاله» است. ولی او خیام را در ردیف منجمین ذکر می‌کند و اسمی از رباعیات او نمی‌آورد. با این وجود جورج سارتن با نام بردن از خیام به عنوان یکی از بزرگ‌ترین ریاضیدانان قرون وسطی چنین می‌نویسد:

« خیام اول کسی است که به تحقیق منظم علمی در معادلات درجات اول و دوم و سوم پرداخته، و طبقه‌بندی تحسین‌آوری از این معادلات آورده‌است، و در حل تمام صور معادلات درجه سوم منظماً تحقیق کرده، و به حل (در اغلب موارد ناقص) هندسی آنها توفیق یافته، و رساله وی در علم جبر، که مشتمل بر این تحقیقات است، معرف یک فکر منظم علمی است؛ و این رساله یکی از برجسته‌ترین آثار قرون وسطائی و احتمالاً برجسته‌ترین آنها در این علم است.  »

خیام در مقام ریاضی‌دان و ستاره‌شناس تحقیقات و تالیفات مهمی دارد. از جمله آنها رسالة فی البراهین علی مسائل الجبر و المقابله است که در آن از جبر عمدتاً هندسی خود برای حل معادلات درجه سوم استفاده می‌کند. او معادلات درجه دوم را از روش‌های هندسی اصول اقلیدس حل می‌کند و سپس نشان می‌دهد که معادلات درجه سوم با قطع دادن مخروط‌ها با هم قابل حل هستند. برگن معتقد است که «هر کس که ترجمهٔ انگلیسی [جبر خیام] به توسط کثیر را بخواند استدلالات خیام را بس روشن خواهد یافت و، نیز، از نکات متعدد جالب توجهی در تاریخ انواع مختلف معادلات مطلع خواهد شد.»  مسلم است که خیام در رساله‌هایش از وجود جواب‌های منفی و موهومی در معادلات آگاهی نداشته‌است و جواب صفر را نیز در نظر نمی‌گرفته است.

یکی دیگر از آثار ریاضی خیام رسالة فی شرح ما اشکل من مصادرات اقلیدس است. او در این کتاب اصل موضوعهٔ پنجم اقلیدس را دربارهٔ قضیهٔ خطوط متوازی که شالودهٔ هندسهٔ اقلیدسی است، مورد مطالعه قرار داد و اصل پنجم را اثبات کرد. به نظر می‌رسد که تنها نسخه کامل باقیمانده از این کتاب در کتابخانه لیدن در هلند قرار دارد.

درکتاب دیگری از خیام که اهمیت ویژه‌ای در تاریخ ریاضیات دارد رسالهٔ مشکلات الحساب (مسائلی در حساب) هرچند این رساله هرگز پیدا نشد اما خیام خود به این کتاب اشاره کرده‌است و ادعا می‌کند قواعدی برای بسط دوجمله‌ای (a + b)n کشف کرده و اثبات ادعایش به روش جبری در این کتاب است.

، به هر حال قواعد این بسط تا n = 12 توسط طوسی (که بیشترین تأثیر را از خیام گرفته) در کتاب «جوامع الحساب» آورده شده‌است. روش خیام در به دست آوردن ضرایب منجر به نام گذاری مثلث حسابی این ضرایب به نام مثلث خیام شد، انگلیسی زبان‌ها آن را به نام مثلث پاسکال می‌شناسند که البته خدشه‌ای بر پیشگامی خیام در کشف روشی جبری برای این ضرایب نیست.

خیام به تحلیل ریاضی موسیقی نیز پرداخته‌است و در القول علی اجناس التی بالاربعاء مسالهٔ تقسیم یک چهارم را به سه فاصله مربوط به مایه‌های بی‌نیم‌پرده، با نیم‌پردهٔ بالارونده، و یک چهارم پرده را شرح می‌دهد.

مهم‌ترین دست‌آوردها

ابداع نظریه‌ای دربارهٔ نسبت‌های هم‌ارز با نظریهٔ اقلیدس.

«در مورد جبر، کار خیام در ابداع نظریهٔ هندسی معادلات درجهٔ سوم موفق‏ترین کاری است که دانشمندی مسلمان انجام داده‌است.»

او نخستین کسی بود که نشان داد معادلهٔ درجهٔ سوم ممکن است دارای بیش از یک جواب باشد و یا این که اصلاً جوابی نداشته باشند.«آنچه که در هر حالت مفروض اتفاق می‌افتد بستگی به این دارد که مقاطع مخروطی‌ای که وی از آنها استفاده می‌کند در هیچ نقطه یکدیگر را قطع نکنند، یا در یک یا دو نقطه یکدیگر را قطع کنند.»

«نخستین کسی بود که گفت معادلهٔ درجهٔ سوم را نمی‌توان عموماً با تبدیل به معادله‌های درجهٔ دوم حل کرد، اما می‌توان با بکار بردن مقاطع مخروطی به حل آن دست یافت.»

«در نیمهٔ اول سدهٔ هیجدهم، ساکری اساس نظریهٔ خود را دربارهٔ خطوط موازی بر مطالعهٔ همان چهارضلعی دوقائمهٔ متساوی‌الساقین که خیام فرض کرده بود قرار می‌دهد و کوشش می‌کند که فرضهای حاده و منفرجه‌بودن دو زاویهٔ دیگر را رد کند.»

به خاطر موفقیت خیام در تعیین ضرایب بسط دو جمله‌ای (بینوم نیوتن)که البته تا سده قبل نامکشوف مانده بود و به احترام سبقت وی بر اسحاق نیوتن در این زمینه در بسیاری از کتب دانشگاهی و مرجع این دو جمله‌ای‌ها «دو جمله‌ای خیام-نیوتن» نامیده می‌شوند.

پیروان خیام

صادق هدایت بر این باور است که حافظ از تشبیهات خیام بسیار استفاده کرده‌است، تا حدی که از متفکرترین و بهترین پیروان خیام به شمار می‌آید. هر چند که به نظر او افکار حافظ به فلسفهٔ خیام نمی‌رسد، اما بنا به نظر صادق هدایت حافظ این نقص را با الهامات شاعرانه و تشبیهات رفع کرده‌است و برای نمونه به قدری شراب را زیر تشبیهات پوشانده که تعبیر صوفیانه از آن می‌شود. اما خیام این پرده پوشی را ندارد. برای نمونه حافظ دربارهٔ بهشت با ترس سخن می‌گوید:

باغ فـردوس لطیـف است و لیکن زیـنهار       تو غنیمت شمر این سایهٔ بید و لب کشت

اما خیام بدون پرده‌پوشی می‌گوید:

گویند بهشت و حور عین خواهد بود           آنجا می‌ناب و انگبین خواهد بود

گر ما مِی و معشوقه گزیدیم چه باک؟         چون عاقبت کار چنین خواهد بود

چهره جهانی خیام

 

تندیس خیام در بخارست، پایتخت رومانیدر جهان خیام به عنوان یک شاعر، ریاضیدان و اخترشناس شناخته شده‌است. هرچند که اوج شناخت جهان از خیام را می‌توان پس از ترجمه شعرهای وی به وسیله ادوارد فیتزجرالد دانست. این در حالی است که بسیاری از پژوهشگران شماری از شعرهای ترجمه‌شده به وسیله فیتزجرالد را سروده خیام نمی‌دانند و این خود سبب تفاوت‌هایی در شناخت خیام در نگاه ایرانی‌ها و غربی‌ها شده‌است. تأثیرات خیام بر ادبیات غرب از مارک تواین تا تی.اس الیوت او را به نماد فلسفه شرق و شاعر محبوب روشنفکران جهان تبدیل کرده‌است

ولادیمیر پوتین،مارتین لوتر کینگ و آبراهام لینکن همیشه قبل از خواب رباعیات خیام می‌خواندند یا می‌خوانند

خیام در افسانه

انابه

افسانه‌هایی چند پیرامون خیام وجود دارد. یکی از این افسانه‌ها از این قرار است که خیام می‌خواست باده بنوشد ولی بادی وزید و کوزه میش را شکست. پس خیام چنین سرود:

ابریق می مرا شکستی،ربی                 بر من در عیش را ببستی،ربی

من مِی خورم و تو می‌کنی بدمستی        خاکم به دهن مگر که مستی،ربی

پس چون این شعر کفرآمیز را گفت خدا روی وی را سیاه کرد. پس خیام پشیمان شد و برای پوزش از خدا این بیت را سرود:

ناکرده گنه در این جهان کیست بگو!       آن کس که گنه نکرد چون زیست بگو!

من بد کنم و تو بد مکافات دهی             پس فرق میان من و تو چیست بگو!

و چون اینگونه از خداوند پوزش خواست رویش دوباره سفید شد. البته جدا از افسانه‌ها در اینکه این دو رباعی بالا از خیام باشند جای شک است.

ای رفته و باز آمده بل هم گشته

در افسانه‌ای دیگر، چنین آمده که روزی خیام با شاگردان از نزدیکی مدرسه‌ای می‌گذشتند. عده‌ای، مشغول ترمیم آن مدرسه بودند و چارپایانی، مدام بارهایی (شامل سنگ و خشت و غیره)را به داخل مدرسه می‌بردند و بیرون می‌آمدند. یکی از آن چارپایان از وارد شدن به مدرسه ابا می‌کرد و هیچ کس قادر نبود او را وارد مدرسه کند. چون خیام این اوضاع را دید، جلو رفت و در گوش چارپا چیزی گفت. سپس چارپا آرام شد و داخل مدرسه شد. پس از این که خیام بازگشت، شاگردان پرسیدند که ماجرا چه بود؟

خیام بازگفت که آن خر، یکی از محصلان همین مدرسه بود و پس از مردن، به این شکل در آمده و دوباره به دنیا بازگشته بود ( اشاره به نظریهٔ تناسخ) و می‌ترسید که وارد مدرسه بشود و کسی او را بشناسد و شرمنده گردد. من این موضوع را فهمیدم و در گوشش خواندم:

ای رفته و باز آمده بَل هُم گشته             نامت ز میان مردمان گم گشته

ناخن همه جمع آمده و سم گشته             ریشت ز عقب در آمده دم گشته

به روایتی خیام، حسن صباح و خواجه نظام‌الملک به سه یار دبستانی معروف بوده‌اند که در بزرگی هر یک به راهی رفتند. حسن رهبری فرقهٔ اسماعیلیه را به عهده گرفت، خواجه نظام الملک سیاست مداری عظیم الشان شد و خیام شاعر و متفکری گوشه گیر گشت که در آثارش اندیشه‌های بدیع و دلهره و اضطرابی از فلسفه هستی و جهان وجود دارد.

برپایه داستان سه یار دبستانی این سه در زمان کودکی با هم قرار گذاشتند که هر کدام به جایگاهی رسید آن دو دیگر را یاری رساند. هنگامی که نظام‌الملک به وزیری سلجوقیان رسید به خیام فرمانروایی بر نیشابور و گرداگرد آن سامان را پیشنهاد کرد،ولی خیام گفت که سودای ولایت‌داری ندارد. پس نظام‌الملک ده‌هزاردینار مقرری برای او تعیین کرد تا در نیشابور به او پرداخت‌کنند

چنان که فروغی در مقدمهٔ تصحیحش از خیام اشاره کرده‌است این داستان سند معتبری ندارد و تازه اگر راست باشد حسن صباح و خیام هر دو باید بیش از ۱۲۰ سال عمر کرده باشند که خیلی بعید است. به علاوه هیچ یک از معاصران خیام هم به این داستان اشاره نکرده‌است.

آثار

خیام آثار علمی و ادبی بسیار تالیف کرد.

او میزان الحکمت را درباره فیزیک و لوازم الامکنت را در دانش هواشناسی نوشت. نوروزنامه دیگر اثر ادبی اوست، در پدیداری نوروز و آیین پادشاهان ایرانی و اسب و زر و قلم و شرا که در حدود ۴۹۵ هجری قمری نگاشته شده‌است. کتاب جبر و مقابله خیام با تلاش دانش پژوهان اروپایی در سال ۱۷۴۲ در یکی از کتابخانه‌های لیدن یافته شد. این کتاب در ۱۸۱۵ توسط تنی چند از دانشمندان فرانسوی ترجمه و منشر شد .

رسالة فی البراهین علی مسائل الجبر و المقابله به زبان عربی، در بارهٔ معادلات درجهٔ سوم.

رسالة فی شرح مااشکل من مصادرات کتاب اقلیدس در مورد خطوط موازی و نظریهٔ نسبت‌ها.

رساله میزان‌الحکمه.«راه‌حل جبری مسالهٔ تعیین مقادیر طلا و نقره را در آمیزه‌(آلیاژ) معینی به وسیلهٔ وزنهای مخصوص بدست می‌دهد.»

قسطاس المستقیم

رسالهٔ مسائل الحساب، این اثر باقی نمانده‌است.

القول علی اجناس التی بالاربعاء، اثری دربارهٔ موسیقی.

رساله کون و تکلیف به عربی درباره حکمت خالق در خلق عالم و حکمت تکلیف که خیام آن را در پاسخ پرسش امام ابونصر محمدبن ابراهیم نسوی در سال 473 - ۴۷۳ هجری -  نوشته‌است و او یکی از شاگردان پورسینا بوده و در مجموعه جامع البدایع باهتمام سید محی الدین صبری بسال 1194 - ۱۲۳۰ هجری - و کتاب خیام در هند به اهتمام سلیمان ندوی سال  1312 - ۱۹۳۳ میلادی -  چاپ شده‌است.

رساله روضة‌القلوب در کلیات وجود

رساله ضیاء العلی

رساله‌ای در صورت و تضاد

ترجمه خطبه ابن سینا

رساله‌ای در صحت طرق هندسی برای استخراج جذر و کعب

رساله مشکلات ایجاب

رساله‌ای در طبیعیات

رساله‌ای در بیان زیگ ملکشاهی

رساله نظام الملک در بیان حکومت

رساله لوازم‌الاکمنه

اشعار عربی خیام که در حدود ۱۹ رباعی آن بدست آمده‌است.

نوروزنامه، از این کتاب دو نسخه خطی باقی مانده‌است. یکی نسخهٔ لندن و دیگری نسخه برلن

رباعیات خیام به زبان فارسی که در حدود ۲۰۰ چارینه (رباعی) یا بیشتر از حکیم عمر خیام است و زائد بر آن مربوط به خیام نبوده بلکه به خیام نسبت داده شده.

عیون الحکمه

رساله معراجیه

رساله در علم کلیات

رساله در تحقیق معنی وجود

تحقیق - تحقیق درباره خیام

www.evprobeiw.blogfa.com/post-4.aspx
حکیم غیاث‌الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خیام نیشابوری (زادهٔ ۲۸ اردیبهشت ۴۲۷ خورشیدی در نیشابور - درگذشته ۱۲ آذر ۵۱۰ خورشیدی در نیشابور) که به خیامی و خیام نیشابوری و خیامی النیسابوری هم نامیده شده‌است، فیلسوف، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و شاعر بنام ایرانی در دورهٔ سلجوقی است. گرچه پایگاه علمی خیام برتر از جایگاه ادبی او ...

زندگی نامه خیام نیشابوری - مردان پارس

www.persian-man.ir/senior/mathematician/عمر-خیام/
حکیم غیاث‌الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خیام نیشابوری در ۲۸ اردیبهشت ۴۲۷ در نیشابور دیده به جهان گشود . .... خیام اول کسی است که به تحقیق منظم علمی در معادلات درجات اول و دوم و سوم پرداخته، و طبقه‌بندی تحسین‌آوری از این معادلات آورده‌است، و در حل تمام صور معادلات درجه سوم منظماً تحقیق کرده، و به حل (در اغلب موارد ناقص) هندسی آنها ...

خیام - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/خیام
در سال ۱۳۲۱ خورشیدی محمدعلی فروغی و قاسم غنی کتاب رباعیات حکیم خیام نیشابوری را منتشر کردند که شامل پیش گفتاری نسبتاً طولانی است و در آن ۱۸۷ رباعی از میان .... جبر، که مشتمل بر این تحقیقات است، معرف یک فکر منظم علمی است؛ و این رساله یکی از برجسته‌ترین آثار قرون‌وسطایی و احتمالاً برجسته‌ترین آن‌ها در این علم است.
بیوگرافی و زندگینامه حکیم عمر خیام شاعر ، فیلسوف ، ریاضی‌دان و ستاره‌شناس مشهور ایرانی که خیامی و خیام نیشابوری و خیامی النّیسابوری هم نامیده شده‌است . .... خیام اول کسی است که به تحقیق منظم علمی در معادلات درجات اول و دوم و سوم پرداخته، و طبقه‌بندی تحسین‌آوری از این معادلات آورده‌است، و در حل تمام صور معادلات درجه سوم منظماً تحقیق ...

زندگینامه حکیم عمر خیام - بیتوته

www.beytoote.com/scientific/scientist/omare-khayam.html
وی در زادگاه خویش به آموختن علم پرداخت و نزد عالمان و استادان برجسته آن شهر از جمله امام موفق نیشابوری علوم زمانه خویش را فراگرفت و چنانکه گفته اند بسیار جوان بود ... ۲- رساله کون و تکلیف به عربی درباره حکمت خالق در خلق عالم و حکمت تکلیف که خیام آن را در پاسخ پرسش امام ابونصر محمدبن ابراهیم نسوی در سال ۴۷۳ نوشته است و او ...

همه چیز درباره ی حکیم عمر خیام نیشابوری - ریاضی

www.mathematical159147.loxblog.com/.../همه%20چیز%20درباره%...
این روایت براساس تحقیقات دانشمندان و مقایسه تاریخی زندگی این سه شخصیت برجسته قاطعانه رد شده است حکیم عمر خیام ظاهرا پس از کسب علوم و معارف عصر خویش رهسپار سمرقند گشت و در این شهر مورد توجه امیر قرخانیان شمسالملک نصربن ابراهیم قرار گرفت و رساله معروف خود درباره جبر را نیز در همین زمان به رشته تحریر در آورد خیام ...

تحقیق درمورد خیام

www.asemankafinet.ir/tag/تحقیق+درمورد+خیام
به نام خدا. موضوع تحقیق:خیام. تهیه کننده :نسیم کمالیان. دبیر گرامی : سرکار خانم بداغ آبادی. زندگی نامه : عمر خیام نیشابوری متولد سده پنجم نام کامل: غیاث‌الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خیام نیشابوری زاده 28 ا ردیبهشت 427 خورشیدی در نیشابوراست و در12 آذر 510 خورشیدی در گذشته است و مقبره او در نیشابور واقع است که خیامی و خیام ...

مقاله ای درباره زندگینامه خیام - همیار دانشجو

https://hdaneshjoo.com/product/.../مقاله-ای-درباره-زندگینامه-خیام
حکیم غیاث‌الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خیام نیشابوری (زاده ۴۳۹ قمری، مرگ در ۵۱۷ یا ۵۲۶ قمری) به خیامی و خیام نیشابوری و خیامی النیسابوریهم نامیده شده است. ... برچسب ها: مقاله درباره زندگینامه خیام حکیم عمر خیام زندگینامه عمر خیام تحقیق درباره خیام ...

: حکیم عمر خیام - دانشنامه رشد

daneshnameh.roshd.ir › فرهنگادبیاتنویسندگان و شعرا
امام غیاث الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم خیام نیشابوری یکی از حکما و ریاضی دانان و شاعران بزرگ ایران در اواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم است. سال ولادت او ... رساله ای در کیفیت معراج، رساله دیگر درباره علوم طبیعی و کتاب های بسیار به زبان های فارسی و عربی حاصل زندگی نسبتا طولانی اوست. از آثار .... 20_رساله در تحقیق معنی وجود
پیش از کشف رساله خیام در جبر، شهرت او در مشرق‌زمین به واسطه اصلاحات سال و ماه ایرانی و در غرب به واسطه ترجمه رباعیاتش بوده است و تقریباً تا حدود قرن ۱۹ میلادی از تحقیقات جبری او اطلاعی در دست نبود. به همین دلیل کوشش‌ها و تحقیقات خیام در علم جبر تأثیر چندانی در بسط این علم نداشته است و در آن زمان اروپائیان در جبر به مرحله‌ای ...

تحقیق درباره عمر خیام نیشابوری - دانلود از فایل 77 - دانلود رایگان فایل 77

77m.ir/تحقیق-درباره-عمر-خیام-نیشابوری/علوم-انسانی/
Oct 31, 2017 - فایل با عنوان اصلی تحقیق درباره عمر خیام نیشابوری که بسیار پر طرفدار و نایاب بوده و از جمله فایل های دارای بیشترین درصد جستجو در موتور های جستجوگر google و یاهو و بینگ می باشد و از این حیث رکورد دار است، بصورت کاملا رایگان توسط سرور های پرقدرت سایت ما از محیط اینترنت جمع آوری و لینک دانلود ...

تحقیق در مورد عمر خیام نیشابوری 13 ص - دانلود از فایل 59 - دانلود رایگان ...

i59.ir/تحقیق-در-مورد-عمر-خیام-نیشابوری-13-ص/عمومی-و-آزاد/
Oct 31, 2017 - فایل با نام اصلی تحقیق در مورد عمر خیام نیشابوری ۱۳ ص که بسیار پرطرفدار و نایاب بوده و از جمله فایل های دارای بیشترین میزان جستجو در موتورهای جستجوگر گوگل و یاهو و بینگ می باشد و از این حیث رکورد دار است، بصورت کاملا رایگان توسط سرورهای پر قدرت سایت ما از محیط اینترنت گرد آوری و لینک دانلود ...
Jul 9, 2009 - غیاث الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم نیشابوری موسوم به خیام از بزرگترین و مشهورترین شعرای تاریخ ایران بعد از اسلام است که معروفیت وی مرزها را در ..... تحقیق مفصل و پردامنه درباره رباعیات خیام و نسخ مختلف قدیم و جدید آنها و این که کدامیک از آن همه رباعیات که به خیام نسبت می دهند اصلی است و کدام منسوب و غیر ...

تحقیق درباره عمر بن خیام نیشابوری - دانلود از فایل 52 - دانلود رایگان ...

i52.ir/تحقیق-درباره-عمر-بن-خیام-نیشابوری/علوم-انسانی/
Nov 3, 2017 - فایل پرطرفدار و بسیار کمیاب با نام تحقیق درباره عمر بن خیام نیشابوری که از جمله فایلهای دارای بیشترین میزان جستجو در موتور های جستجوگر گوگل و یاهو و بینگ میباشد و ازین حیث رکورد دار است، بصورت کاملا رایگان توسط سرورهای پرقدرت سایت ما از محیط اینترنت گرد آوری و لینک دانلود مستقیم ان در انتهای ...

قلمرو: شماره ۲ - Google Books Result

https://books.google.com/books?id=AZeaDgAAQBAJ - Translate this page
قلمرو, ‎ناصر کرمی
به سبب کوششهای او در راه ترویج ریاضیات جدید در ایران وی را «پدر ریاضیات جدید» در ایران میدانند. در فهرست بلند تالیفات او اثاری در شاخههای مختلف ریاضیات (مانند منطق ریاضی، جبر و مقابله، تاریخ علوم ریاضی، مثلثات و رسم فنی) تا مقالات و تحقیقات دانشنامه نویسی و تحقیقاتی درباره خیام نیشابوری دیده می شود. ۳۵. محمد حیدری ...

Cultural Pioneers In Iran: A Research By Mehdi Safinejad

https://books.google.com/books?id=0hBCFe9TnSkC - Translate this page
Mehdi Safinejad, ‎Bahman Safinejad - 2011 - ‎Education
حکیم غیاث الدین ابوالفتح، عمربن خیام نیشابوری در تاریخ ولادت این حکیم بزرگ اختلاف زیادی وجود دارد و می توان تاریخ ولادت او را در حدود سالهای ۴۱۷ تا ۴۲۵ ذکر نمود. درباره محل تولد وی وحدت نظری بین مورخین نیست و قطب الدین شیرازی محل تولد او را نزدیک شهر مرو ذکر نموده است. حکیم عمر خیام به شهرهای مختلف خراسان، بلخ، نیشابور، ...

آخرین سقوط آریاها، خاطرات اولین رئیس ستاد ارتش پس از انقلاب: Memoirs ...

https://books.google.com/books?isbn=1588140989 - Translate this page
Memoirs of Nasrollah Tavakoli, The First Chief of Staff of the Iranian Army after the Islamic Revolution سرهنگ نصرالله توکلی نیشابوری, Nasrollah Tavakoli- ... به طوری که در اواخر قرن چهارم هجری، شاعر بلندپایه ایران، فردوسی، که درباره تاریخ گذشته تحقیق می کرد، بیش از بخشهایی کلی از تاریخ حکومت ساسانیان چیزی دیگر ...
Oct 27, 2017 - لینک دانلود و خرید پایین توضیحات. فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت. تعداد صفحات: 17. عمر خیام نیشابوری. حکیم عمر خیام نیشابوری، متولد 29 اردیبهشت 427 هجری شمسی (18 می 1048 میلادی) در نیشابور، متوفی 13 آذر ماه 510 هجری شمسی (4 دسامبر 1131 میلادی). خیام را به عنوان یک شاعر، ستاره شناس، و ...
آیا تحقیق عمر خیام نیشابوری را رایگان می خواهید؟ دانلود پروژه درباره |تحقیق عمر خیام نیشابوری| این مقاله درمورد تحقیق عمر خیام نیشابوری می باشد. دانلود ویژه برای اعضای ویژه سایت برای دانلود تحقیق عمر خیام نیشابوری; ص; عمر خیام نیشابوری 18 ص; نیشابوری; تحقیق در مورد عمر خیام نیشابوری 18 ص; عمر; خیام; 18; دانلود تحقیق ...
Oct 27, 2017 - لینک دانلود و خرید پایین توضیحات. فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت. تعداد صفحات: 17. غیاث الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم نیشابوری موسوم به خیام از بزرگترین و مشهورترین شعرای تاریخ ایران بعد از اسلام است که معروفیت وی مرزها را در نوردیده و در سرتاسر گیتی به عنوان شاعری خردگرا شناخته شده است.
دانلود تحقیق عمر خیام نیشابوری به صورت فایل pdf; دانلود پروژه درباره |تحقیق عمر خیام نیشابوری| این مقاله درمورد تحقیق عمر خیام نیشابوری می باشد. دانلود رایگان فایل word تحقیق عمر خیام نیشابوری; برای دریافت نسخه پی دی اف فایل تحقیق عمر خیام نیشابوری کلیک کنید. دانلود فایل درمورد |تحقیق عمر خیام نیشابوری|
این پژوهش با عنوان تحقیق خیام نیشابوری موجود است. دانلود تحقیق خیام نیشابوری به صورت فایل pdf; ص; 16; خیام; خیام نیشابوری 16 ص; نیشابوری; تحقیق در مورد خیام نیشابوری 16 ص; دانلود تحقیق در مورد خیام نیشابوری 16 ص; دریافت آنی تحقیق خیام نیشابوری با یک کلیک; دانلود مقاله درباره - «Letter» -|تحقیق خیام نیشابوری|
این پژوهش با عنوان تحقیق خیام نیشابوری موجود است. خیام نیشابوری; خیام; دانلود تحقیق در مورد خیام نیشابوری; نیشابوری; تحقیق در مورد خیام نیشابوری; دانلود مقاله درباره - «سند فایل» -|تحقیق خیام نیشابوری| این مقاله درمورد تحقیق خیام نیشابوری می باشد. اطلاعات تخصصی راجع به تحقیق خیام نیشابوری را در اینجا خواهید یافت.

تحقیق خیام نیشابوری | مقاله

article.youfa.ir/article/39426/html
Oct 11, 2017 - وی در نیشابور چشم به جهان گشود ه است و چون شغل پدرش خیمه دوزی بود به هیمن علت وی را خیام می نامیده اند. نامش عمر کنیه اش ابوالفتح، لقبش غیاث الدین و نام پدرش ابراهیم بوده است. در تمامی آثاری که درباره ی خیام از گذشته های دور تاکنون به رشته ی تحریر درآمده است، نویسندگان بر یک نکته اذعان دارند که وی به تمام ...

تحقیق خیام نیشابوری | Track File

trackfile.fnwk.ir/trackfile/45856/html
Oct 5, 2017 - وی در نیشابور چشم به جهان گشود ه است و چون شغل پدرش خیمه دوزی بود به هیمن علت وی را خیام می نامیده اند. نامش عمر کنیه اش ابوالفتح، لقبش غیاث الدین و نام پدرش ابراهیم بوده است. در تمامی آثاری که درباره ی خیام از گذشته های دور تاکنون به رشته ی تحریر درآمده است، نویسندگان بر یک نکته اذعان دارند که وی به تمام ...

تحقیق درباره خیام نیشابوری 16 ص - دانلود رایگان - همکار سایت دیدپا

freedownload2.ir/95-تحقیق-درباره-خیام-نیشابوری-16-ص/
تحقیق درباره خیام نیشابوری 16 ص. توسط mohsenjoseph · سپتامبر 23, 2017. لینک دانلود و خرید پایین توضیحات. فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت. تعداد صفحات: 17. غیاث الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم نیشابوری موسوم به خیام از بزرگترین و مشهورترین شعرای تاریخ ایران بعد از اسلام است که معروفیت وی مرزها را در ...
تحقیق عمر خیام نیشابوری دسته بندی: ورد نوع فایل: doc (قابل ویرایش و آماده پرینت) تعداد صفحه: 17 صفحه قسمتی از متن. doc: عمر خیام نیشابوری حکیم عمر خیام ... قدیمی ترین مأخذی که در آن از خیام نامی آمده چهار مقاله نظامی عروضی است و خلاصه سخن نظامی درباره وی آن است که: به سال 506 در بلخ به خدمت خواجه امام عمر خیامی رسید و در.
این پژوهش با عنوان تحقیق خیام نیشابوری و محمد علی اسلامی ندوشن موجود است. اسلامی; خیام; نیشابوری; علی; اسلامی; ندوشنخیام; محمد; دکتر; محمدعلی; و; نیشابوری; تحقیق درباره خیام نیشابوری و محمد علی اسلامی ندوشن; ندوشن; دانلود مقاله درباره - «خدمات مقاله (doc)» -|تحقیق خیام نیشابوری و محمد علی اسلامی ندوشن| این مقاله درمورد تحقیق ...
Mar 27, 2017 - تحقیق درباره عمر بن خیام نیشابوری فرمت فایل: word (لینک دانلود پایین صفحه) تعداد صفحات: 20صفحه زندگی حکیم بزرگ عمر بن خیام نیشابوریه که از کتاب ادبیات.

تحقیق در مورد عمر خیام نیشابوری 13 ص – آرا فایل دانلود

https://www.arafiles.ir/تحقیق-در-مورد-عمر-خیام-نیشابوری-13-ص/
Sep 12, 2017 - لینک دانلود و خرید پایین توضیحات دسته بندی : وورد نوع فایل : .DOC ( قابل ویرایش و آماده پرینت ) تعداد صفحه : 13 صفحه قسمتی از متن .DOC : عمر خیام نیشابوری حکیم عمر خیام نیشابوری، متولد 29 اردیبهشت 427 هجری شمسی (18 می 1048 میلادی) در نیشابور، متوفی 13 آذر ماه 510 هجری شمسی (4 دسامبر 1131 میلادی) ...
Nov 19, 2017 - تحقیق درباره عمر بن خیام نیشابوری. فرمت فایل: word (لینک دانلود پایین صفحه) تعداد صفحات: 20 صفحه. زندگی حکیم بزرگ عمر بن خیام نیشابوریه که از کتاب ادبیات ایران. خیام: حجه الحق، حکیم ابولفتح عمر بن ابراهیم خیامی نیشابوری از حکما و ریاضی دانان و شاعران بزرگ ایران در اواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم ...
Oct 7, 2017 - تحقیق درباره حکیم خیام نیشابوری فرمت فایل: ورد (قابلیت ویرایش) قسمتی از محتوی متن... تعداد صفحات: 49 صفحه سیری در زندگانی حکیم خیامی نیشابوری. مقدمه مطالعات آثار و دست نوشته های به جای مانده از اندیشمندان، نوایغ و مشاهیر برای عموم مردم خصوصاً نسل آینده ساز، جوانان فرهیخته و فرهنگ دوست امروز ایران، ...
Aug 7, 2016 - تحقیق درباره عمر خیام نیشابوری دسته بندی: علوم انسانی _تاریخ و ادبیات فرمت فایل: (قابلیت ویرایش و آماده چاپ) حجم فایل: (در قسمت پایین صفحه درج شده) فروشگاه کتاب: مرجع فایل قسمتی از محتوای متن... عمر خیام نیشابوری حکیم عمر خیام نیشابوری، متولد 29 اردیبهشت 427 هجری شمسی (18 می 1048 میلادی) در ...
Oct 29, 2017 - تحقیق درباره عمر خیام نیشابوری دسته بندی: علوم انسانی _تاریخ و ادبیات فرمت فایل: (قابلیت ویرایش و آماده چاپ) حجم فایل: (در قسمت پایین صفحه درج شده) فروشگاه کتاب: مرجع فایل قسمتی از محتوای متن... عمر خیام نیشابوری حکیم عمر خیام نیشابوری، متولد 29 اردیبهشت 427 هجری شمسی (18 می 1048 میلادی) در ...

تحقیق درباره خیام نیشابوری 16 ص -دانلود تحقیق مقاله پروژه

qarticleproject.ir/file.php?u...تحقیق+درباره+خیام+نیشابوری...
تحقیق درباره خیام نیشابوری 16 ص فرمت فایل: ورد ( قابلیت ویرایش ) قسمتی از محتوی متن ... تعداد صفحات : 17 صفحهغیاث الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم نیشابوری موسوم به خیام از بزرگترین و مشهورترین شعرای تاریخ ایران بعد از اسلام است که معروفیت وی مرزها را در نوردیده و در سرتاسر گیتی به عنوان شاعری خردگرا شناخته شده ...
Sep 11, 2017 - تحقیق درباره عمر بن خیام نیشابوری فرمت فایل: word (لینک دانلود پایین صفحه) تعداد صفحات: 20صفحه زندگی حکیم بزرگ عمر بن خیام نیشابوریه که از کتاب ادبیات ایران. خیام: حجه الحق، حکیم ابولفتح عمر بن ابراهیم خیامی نیشابوری از حکما و ریاضی دانان و شاعران بزرگ ایران در اواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم ...
May 9, 2017 - دانلود پروژه درباره |تحقیق حکیم خیام نیشابوری| این مقاله درمورد تحقیق حکیم خیام نیشابوری می باشد. دانلود فایل درمورد |تحقیق حکیم خیام نیشابوری| این فایل با عنوان تحقیق حکیم خیام نیشابوری به فروش می رسد. اطلاعات انتشار تحقیق حکیم خیام نیشابوری. این صفحه از سایت «بلودانلود» درباره |تحقیق حکیم ...

تحقیق درباره ی خیام نیشابوری 16 ص - دانلود رایگان فایل

i87.ir/تحقیق-درباره-ی-خیام-نیشابوری-16-ص/علوم-انسانی/
Sep 21, 2017 - لینک دانلود و خرید پایین توضیحات دسته بندی : وورد نوع فایل : .doc ( قابل ویرایش و آماده پرینت ) تعداد صفحه : ۲۳ صفحه. قسمتی از متن .doc : ۱ غیاث الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم نیشابوری موسوم به خیام از بزرگترین و مشهورترین شعرای تاریخ ایران بعد از اسلام است که معروفیت وی مرزها را در نوردیده و در ...

تحقیق در مورد خیام نیشابوری 16 ص - دانلود مستقیم فایل

i47.ir/تحقیق-در-مورد-خیام-نیشابوری-16-ص/عمومی-و-آزاد/
Sep 28, 2017 - تحقیق در مورد خیام نیشابوری ۱۶ ص. لینک دانلود و خرید پایین توضیحات دسته بندی : وورد نوع فایل : .doc ( قابل ویرایش و آماده پرینت ) تعداد صفحه : ۱۷ صفحه قسمتی از متن .doc : غیاث الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم نیشابوری موسوم به خیام از بزرگترین و مشهورترین شعرای تاریخ ایران بعد از اسلام است که معروفیت ...

[PDF]تحقیق خیام نیشابوری | NCBA

ncba.ir/saveAsPDF=32537
اﯾﻦ رواﯾﺖ ﺑﺮاﺳﺎس ﺗﺤﻘﯿﻘﺎت داﻧﺸﻤﻨﺪان و ﻣﻘﺎﯾﺴﻪ ﺗﺎرﯾﺨﯽ زﻧﺪﮔﯽ اﯾﻦ ﺳﻪ ﺷﺨﺼﯿﺖ ﺑﺮﺟﺴﺘﻪ ﻗﺎﻃﻌﺎﻧﻪ رد ﺷﺪه اﺳﺖ. ﺣﮑﯿﻢ ﻋﻤﺮ ﺧﯿﺎم ﻇﺎﻫﺮا ﭘﺲ از ﮐﺴﺐ ﻋﻠﻮم و ﻣﻌﺎرف ﻋﺼﺮ ﺧﻮﯾﺶ رﻫﺴﭙﺎر ﺳﻤﺮﻗﻨﺪ ﮔﺸﺖ و در اﯾﻦ ﺷﻬﺮ ﻣﻮرد ﺗﻮﺟﻪ. اﻣﯿﺮ ﻗﺮﺧﺎﻧﯿﺎن ﺷﻤﺴﺎﻟﻤﻠﮏ ﻧﺼﺮﺑﻦ اﺑﺮاﻫﯿﻢ ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺖ و رﺳﺎﻟﻪ ﻣﻌﺮوف ﺧﻮد درﺑﺎره ﺟﺒﺮ را ﻧﯿﺰ در ﻫﻤﯿﻦ زﻣﺎن ﺑﻪ رﺷﺘﻪ. ﺗﺤﺮﯾﺮ در آورد ﺧﯿﺎم ﺳﭙﺲ ﻋﺎزم اﺻﻔﻬﺎﻧﺸﺪ و ﺑﻪ ﺧﺪﻣﺖ ﻣﻠﮑﺸﺎه ﺳﻠﺠﻮﻗﯽ درآﻣﺪ و ﺑﻪ اﺻﻼح ﺗﻘﻮﯾﻢ اﯾﺮاﻧﯽ و ﺑﻨﺎی.
ندوشن; و; نیشابوری; نیشابوری; خیام; اسلامی; اسلامی; علی; محمدعلی; محمد; تحقیق درباره خیام نیشابوری و محمد علی اسلامی ندوشن; دکتر; ندوشنخیام. فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت. تعداد صفحات: 27. خیام نیشابوری، دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن. بازگشت به گروه های مقالات. http: //www. paarsi. com/article_view. asp? ID=85.
ما در این بخش از سایت حول تحقیق عمر خیام نیشابوری صحبت کرده ایم. ما در این سایت در باره تحقیق عمر خیام نیشابوری مطلب نوشته ایم. ص; 18; خیام; عمر; دانلود تحقیق در مورد عمر خیام نیشابوری 18 ص; تحقیق در مورد عمر خیام نیشابوری 18 ص; عمر خیام نیشابوری 18 ص; نیشابوری; دانلود فایل درمورد |تحقیق عمر خیام نیشابوری|
صحرا فایل. برای داشتن مقالات و پروژه های برتر دانشگاهی با سایت ما همراه باشید. در هر رشته ای با هر سطح و مرتبه ای که هستید، ما برایتان بهترین تحقیقات علمی را فراهم نموده ایم. تحقیق خیام نیشابوری |16297|. دانلود پروژه درباره |تحقیق خیام نیشابوری| این مقاله درمورد تحقیق خیام نیشابوری می باشد. دانلود تحقیق در مورد خیام ...
صحرا فایل. برای داشتن مقالات و پروژه های برتر دانشگاهی با سایت ما همراه باشید. در هر رشته ای با هر سطح و مرتبه ای که هستید، ما برایتان بهترین تحقیقات علمی را فراهم نموده ایم. تحقیق عمر خیام نیشابوری |81019|. دانلود پروژه درباره |تحقیق عمر خیام نیشابوری| این مقاله درمورد تحقیق عمر خیام نیشابوری می باشد. دانلود فایل درمورد ...
شناسه این فایل در سایت «صحرا فایل»: '98767' - اطلاعات بیشتر درمورد تحقیق عمر خیام نیشابوری در توضیحات پایین 👇. دانلود پایان نامه درمورد |تحقیق عمر خیام نیشابوری| این پایان نامه را می توان با عنوان تحقیق عمر خیام نیشابوری دانلود کرد. دانلود مقاله پژوهشی درباره |تحقیق عمر خیام نیشابوری| این مقاله تحقیق درباره تحقیق عمر ...
اطلاعات ویژه دانشگاهی پیرامون تحقیق عمر خیام نیشابوری; دانلود پروژه درباره |تحقیق عمر خیام نیشابوری| این مقاله درمورد تحقیق عمر خیام نیشابوری می باشد. بهترین کار دانلود تحقیق عمر خیام نیشابوری است. دانلود فایل اورجینال تحقیق عمر خیام نیشابوری; عمر; 18; خیام; عمر خیام نیشابوری 18 ص; نیشابوری; دانلود تحقیق در مورد عمر ...
دانلود پژوهش درباره |تحقیق عمر خیام نیشابوری| این پژوهش با عنوان تحقیق عمر خیام نیشابوری موجود است. تحقیق در مورد عمر خیام نیشابوری 18 ص; 18; ص; عمر خیام نیشابوری 18 ص; دانلود تحقیق در مورد عمر خیام نیشابوری 18 ص; عمر; خیام; نیشابوری; دانلود مقاله درباره - «آف مقاله» -|تحقیق عمر خیام نیشابوری| این مقاله درمورد تحقیق عمر ...

تحقیق عمر خیام نیشابوری |89321| یابنده فایل

requestedarticles.filesearcher.ir/article/89321
تحقیق عمر خیام نیشابوری (89321):تحقیق درباره عمر خیام نیشابوری دسته بندی: علوم انسانی _تاریخ و ادبیات فرمت فایل: (قابلیت ویرایش و آماده چاپ) حجم فایل: (در قسمت پایین صفحه درج شده) فروشگاه کتاب: مرجع فایل قسمتی از محتوای متن… عمر خیام نیشابوری حکیم عمر خیام نیشابوری، متولد 29 اردیبهشت 427 هجری شمسی (18 می ...
دریافت فایل تحقیق عمر خیام نیشابوری به صورت doc; دانلود پژوهش درباره |تحقیق عمر خیام نیشابوری| این پژوهش با عنوان تحقیق عمر خیام نیشابوری موجود است. ما در این سایت در باره تحقیق عمر خیام نیشابوری مطلب نوشته ایم. دانلود تحقیق در مورد عمر خیام نیشابوری 18 ص; تحقیق در مورد عمر خیام نیشابوری 18 ص; خیام; 18; عمر ...
دانلود پروژه درباره |تحقیق خیام نیشابوری| این مقاله درمورد تحقیق خیام نیشابوری می باشد. دانلود فایل درمورد |تحقیق خیام نیشابوری| این فایل با عنوان تحقیق خیام نیشابوری به فروش می رسد. اطلاعات انتشار تحقیق خیام نیشابوری. این صفحه از سایت «تایمز» درباره |تحقیق خیام نیشابوری| است. شناسه این فایل در سایت «تایمز»: ...
تحقیق درباره عمر خیام و باعیاتش لینک دانلود و خرید پایین توضیحات فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت تعداد صفحات: 12 عمر خیام و باعیاتش ابوالفتح عمربن ابراهیم خیام نیشابوری مشهور به عمر خیام، در نیشابور متولد شد. بر اساس شواهد، گمان می رود که عمر خیام در سال 439 هجری قمری مطابق با 426 هجری شمسی و منطبق با سال ...
دانلود پروژه درباره |تحقیق عمر خیام نیشابوری| این مقاله درمورد تحقیق عمر خیام نیشابوری می باشد. برای دریافت نسخه پی دی اف فایل تحقیق عمر خیام نیشابوری کلیک کنید. شما با استفاده از سرویس ویژه ما تحقیق عمر خیام نیشابوری را می توانید رایگان دانلود کنید. دانلود فایل درمورد |تحقیق عمر خیام نیشابوری| این فایل با عنوان ...

تحقیق در مورد خیام نیشابوری 16 ص |1439773| - یو پیپر

upaper.ir/تحقیق-در-مورد-خیام-نیشابوری-16-ص-1439773/
Nov 14, 2017 - دانلود فایل کامل پروژه ی تحقیق در مورد خیام نیشابوری 16 ص با لینک مستقیم از سایت. تحقیق در مورد خیام نیشابوری 16 ص ,خیام نیشابوری 16 ص,دانلود تحقیق در مورد خیام نیشابوری 16 ص ,خیام,نیشابوری,16,ص. توضیحات کلی و جزئی در مورد مقاله دانشگاهی تحقیق در مورد خیام نیشابوری 16 ص. تحقیق در مورد خیام ...
دانلود فایل تخصصی درباره تحقیق خیام نیشابوری; دانلود پژوهش درباره |تحقیق خیام نیشابوری| این پژوهش با عنوان تحقیق خیام نیشابوری موجود است. دانلود تحقیق در مورد خیام نیشابوری 16 ص; نیشابوری; تحقیق در مورد خیام نیشابوری 16 ص; 16; خیام نیشابوری 16 ص; ص; خیام; دانلود مقاله درباره - «سان مستر» -|تحقیق خیام نیشابوری ...
تحقیق درباره حکیم خیام نیشابوری فرمت فایل: ورد (قابلیت ویرایش) قسمتی از محتوی متن… تعداد صفحات: 49 صفحه سیری در زندگانی حکیم خیامی نیشابوری. مقدمه مطالعات آثار و دست نوشته های به جای مانده از اندیشمندان، نوایغ و مشاهیر برای عموم مردم خصوصاً نسل آینده ساز، جوانان فرهیخته و فر.
دانلود پروژه درباره |تحقیق عمر بن خیام نیشابوری| این مقاله درمورد تحقیق عمر بن خیام نیشابوری می باشد. برای دریافت نسخه پی دی اف فایل تحقیق عمر بن خیام نیشابوری کلیک کنید. از خیام چه میدانید; عمربن خیام نیشلبوری که بود; شما با استفاده از سرویس ویژه ما تحقیق عمر بن خیام نیشابوری را می توانید رایگان دانلود کنید.

بایگانی‌ها دانلود تحقیق در مورد خیام نیشابوری - پورت وان

portone.ir/tag/دانلود-تحقیق-در-مورد-خیام-نیشابوری
تحقیق در مورد خیام نیشابوری لینک دانلود و خرید پایین توضیحات دسته بندی : وورد نوع فایل : .doc ( قابل ویرایش و آماده پرینت ) تعداد صفحه : 43 صفحه قسمتی از متن .doc : عمربن خیام نیشابوری آغاز زندگی حکیم، فیلسوف ریاضی دان و رباعی سرای بزرگ ایران زمین،« عمربن خیام نیشابوری» نامی […] ...

بایگانی‌ها تحقیق در مورد خیام نیشابوری 16 ص - abutell

abutell.ir/tag/تحقیق-در-مورد-خیام-نیشابوری-16-ص
تحقیق در مورد خیام نیشابوری 16 ص لینک دانلود و خرید پایین توضیحات دسته بندی : وورد نوع فایل : .doc ( قابل ویرایش و آماده پرینت ) تعداد صفحه : 17 صفحه قسمتی از متن .doc : غیاث الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم نیشابوری موسوم به خیام از بزرگترین و مشهورترین شعرای تاریخ ایران […] ...

تحقیق درباره ی خیام نیشابوری 16 ص - پی پی فایل

ppfile.ir/تحقیق-درباره-ی-خیام-نیشابوری-16-ص/
Nov 4, 2017 - لینک دانلود و خرید پایین توضیحات دسته بندی : وورد نوع فایل : .doc ( قابل ویرایش و آماده پرینت ) تعداد صفحه : 23 صفحه. قسمتی از متن .doc : 1 غیاث الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم نیشابوری موسوم به خیام از بزرگترین و مشهورترین شعرای تاریخ ایران بعد از اسلام است که معروفیت وی مرزها را در نوردیده و در ...
Oct 20, 2017 - لینک دانلود و خرید پایین توضیحات. فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت. تعداد صفحات: 13. عمر خیام نیشابوری. حکیم عمر خیام نیشابوری، متولد 29 اردیبهشت 427 هجری شمسی (18 می 1048 میلادی) در نیشابور، متوفی 13 آذر ماه 510 هجری شمسی (4 دسامبر 1131 میلادی). خیام را به عنوان یک شاعر، ستاره شناس، و ...
6 days ago - تحقیق درباره زندگی نامه خیام نیشابوری. فرمت فایل: word (لینک دانلود پایین صفحه) تعداد صفحات 13 صفحه. حکیم غیاث الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خیام نیشابوری (زاده 439 قمری، مرگ در 517 یا 526 قمری) [1] به خیامی و خیام نیشابوری و خیامی النیسابوری [2] هم نامیده شده است. او از ریاضی دانان، اخترشناسان و ...

تحقیق خیام نیشابوری (7) | بیست دانلود

bistdl.crazyfile.ir/bistdl/27592 - Translate this page
دانلود پروژه درباره |تحقیق خیام نیشابوری (7)| این مقاله درمورد تحقیق خیام نیشابوری (7) می باشد. برای دریافت نسخه پی دی اف فایل تحقیق خیام نیشابوری (7) کلیک کنید. Download; دانلود فایل درمورد |تحقیق خیام نیشابوری (7)| این فایل با عنوان تحقیق خیام نیشابوری (7) به فروش می رسد. نسخه آپدیت شده فایل تحقیق خیام ...

تحقیق درباره خیام نیشابوری و محمد علی اسلامی ندوشن - ti6

www.ti6.ir/تحقیق-درباره-خیام-نیشابوری-و-محمد-علی-ا/28621
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت تعداد صفحات: 27 خیام نیشابوری، دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن بازگشت به گروه‌های مقالات http://www.paarsi.com/article_view.asp?ID=85 می‌دانید که خیام عنصر خاصی است در ادبیات فارسی، خاصّ از این جهت که هم شاعر است. هم نیست. بیشتر عالم شناخته شده.

تحقیق درباره عمر خیام نیشابوری - یاهو فایل

yahoo-file2.ir/100-تحقیق-درباره-عمر-خیام-نیشابوری/
تحقیق درباره عمر خیام نیشابوری. توسط mohsenjoseph · اکتبر 17, 2017. لینک دانلود و خرید پایین توضیحات. فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت. تعداد صفحات: 18. عمر خیام نیشابوری. حکیم عمر خیام نیشابوری، متولد 29 اردیبهشت 427 هجری شمسی (18 می 1048 میلادی) در نیشابور، متوفی 13 آذر ماه 510 هجری شمسی (4 دسامبر ...

تحقیق درمورد حکیم خیام نیشابوری - فروشگاه کیا فایل

www.kiafilee.ir/18441/تحقیق-درمورد-حکیم-خیام-نیشابوری-‏/
فرمت فایل: ورد ( قابلیت ویرایش ) قسمتی از محتوی متن … تعداد صفحات : 49 صفحه سیری در زندگانی حکیم خیامی نیشابوری. مقدمه مطالعات آثار و دست نوشته های به جای مانده از اندیشمندان ، نوایغ و مشاهیر برای عموم مردم خصوصاً نسل آینده ساز ، جوانان فرهیخته و فرهنگ دوست امروز ایران ، ضروری است .زیرا بررسی آثار علمی ، ادبی ، فکری و ...
تحقیق در مورد خیام نیشابوری لینک دانلود و خرید پایین توضیحات دسته بندی : وورد نوع فایل : .doc ( قابل ویرایش و آماده پرینت ) تعداد صفحه : 43 صف...

تحقیق درباره خیام نیشابوری و محمد علی اسلامی ندوشن – بهترین فایل های ...

freetopfile.ir/84-تحقیق-درباره-خیام-نیشابوری-و-محمد-علی/
Oct 25, 2017 - لینک دانلود و خرید پایین توضیحات. فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت. تعداد صفحات: 27. خیام نیشابوری، دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن. بازگشت به گروه های مقالات. http://www.paarsi.com/article_view.asp?ID=85. می دانید که خیام عنصر خاصی است در ادبیات فارسی، خاصّ از این جهت که هم شاعر است. هم نیست.

تحقیق درباره خیام نیشابوری – بهترین فایل های رایگان

freetopfile.ir/74-تحقیق-درباره-خیام-نیشابوری/
Oct 24, 2017 - لینک پرداخت و دانلود *پایین مطلب*. فرمت فایل:word (قابل ویرایش و آماده پرینت). تعداد صفحات:16. غیاث الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم نیشابوری موسوم به خیام از بزرگترین و مشهورترین شعرای تاریخ ایران بعد از اسلام است که معروفیت وی مرزها را در نوردیده و در سرتاسر گیتی به عنوان شاعری خردگرا شناخته شده ...

تحقیق عمر خیام نیشابوری |11084| استاد

master.informatives.ir/master/11084/html
Nov 1, 2017 - اطلاعات تحقیق عمر خیام نیشابوری. ما در این صفحه تخصصی درباره تحقیق عمر خیام نیشابوری صحبت می کنیم. - استاد 👇. دسته بندی: ورد. نوع فایل: doc (قابل ویرایش و آماده پرینت). تعداد صفحه: 17 صفحه. قسمتی از متن. doc: عمر خیام نیشابوری. حکیم عمر خیام نیشابوری، متولد 29 اردیبهشت 427 هجری شمسی (18 می ...
تحقیق درباره؛ عمر خیام نیشابوری لینک دانلود و خرید پایین توضیحات فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت تعداد صفحات: 18 عمر خیام نیشاب...

دانلود کتاب جهان از چه ساخته شده است | کتابخانه رایگان تاریخ ما

https://pdf.tarikhema.org › دانلودکتاب های اجتماعی
دانلود کتاب شور هستی · دانلود کتاب جهان بینی علمی · دانلود کتاب اندیشه فلسفی و سیاسی سهروردی · دانلود کتاب رباعیات خیام نیشابوری · دانلود کتاب زندگی گالیله · دانلود کتاب تائوت چینگ · دانلود کتاب تاریخ سیستان · دانلود کتاب تفسیر المیزان علامه طباطبایی · دانلود کتاب پایان جنایت ها · دانلود کتاب در ستایش نامادری.
Sep 19, 2017 - تحقیق درباره زندگی نامه خیام فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت تعداد صفحات: 7 زندگی نامه خیام حجهٔالحق، حکیم ابوالفتح عمربن ابراهیم خیام نیشابوری از حکما و ریاضی دانان و شاعران بزرگ ایران دراواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم است. قدیمی ترین مأخذی که در آن از خیام نام برده شده، چهار مقاله نظامی عروضی است.

330 استفاده از گرمایش القایی برای پیش گرم برای پیش گرم کردن و ...

mehrfile.jeyblog.ir/.../330+استفاده+از+گرمایش+القایی+برای+پی...
330 استفاده از گرمایش القایی برای پیش گرم برای پیش گرم کردن و تنش کاهی 12 صفحه فایل ورد محصول * 330 استفاده از گرمایش القایی برای پیش گرم برای پیش گرم کر...
ﺗﺤﻘﯿﻖ درﺑﺎره ﻋﻤﺮ ﺑﻦ ﺧﯿﺎم ﻧﯿﺸﺎﺑﻮری ﻓﺮﻣﺖ ﻓﺎﯾﻞ: word (ﻟﯿﻨﮏ داﻧﻠﻮد ﭘﺎﯾﯿﻦ ﺻﻔﺤﻪ) ﺗﻌﺪاد ﺻﻔﺤﺎت: 20ﺻﻔﺤﻪ. زﻧﺪﮔﯽ ﺣﮑﯿﻢ ﺑﺰرگ ﻋﻤﺮ ﺑﻦ ﺧﯿﺎم ﻧﯿﺸﺎﺑﻮرﯾﻪ ﮐﻪ از ﮐﺘﺎب ادﺑﯿﺎت اﯾﺮان. ﺧﯿﺎم: ﺣﺠﻪ اﻟﺤﻖ، ﺣﮑﯿﻢ... 104645 ﺗﺤﻘﯿﻖ ﺧﯿﺎم ﻧﯿﺸﺎﭘﻮری. ﺗﺤﻘﯿﻖ درﺑﺎره ﺧﯿﺎم ﻧﯿﺸﺎﭘﻮری ﻓﺮﻣﺖ ﻓﺎﯾﻞ word و ﻗﺎﺑﻞ وﯾﺮاﯾﺶ و ﭘﺮﯾﻨﺖ ﺗﻌﺪاد ﺻﻔﺤﺎت: 5 ﺷﺎﻋﺮ، رﯾﺎﺿﯽ دان،. ﻣﻨﺠﻢ و ﻓﯿﻠﺴﻮف ﺑﺰرگ اﯾﺮاﻧﯽ ﻗﺮن ﭼﻬﺎرم. ﺧﺎﻟﻖ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ رﺑﺎﻋﯿﺎﺗﻐﯿﺎث اﻟﺪﯾﻦ اﺑﻮﻟﻔﺘﺢ ﻋﻤﺮﺑﻦ اﺑﺮاﻫﯿﻢ.

بحران آب در استان باید بیش از گذشته در سطح ملی مطرح شود/ سازمان های ...

https://khabarfarsi.com/u/47855952 - Translate this page
1 day ago - مبانی علمی و تحقیق و پژوهش جایگاه مناسب اثر گذاری در جامعه نداشته باشد و نتواند راه حل مشکلات را بیابد چرایی این بی اثر بودن نیز باید مورد مطالعه و تحقیق ... مهدی اخوان ثالث، دکتر شریعتی، شهید مطهری، خیام نیشابوری و نمادهایی از حضور مردم در قالب مجسمه های کودک، مهندس، پزشک، آتش نشان و کتابدار را در خود دارد.
برای بارگیری و چاپ پیک آدینه به دنباله نوشته سر بزنید.
چشم انسان یک مکانیسم بی نظیری است که می تواند هر چیزی را از چند تا فوتون تا نور مستقیم خورشید را تشخیص دهد . یا در یک سوم ثانیه تمرکزش را از یک صفحه در جلوی چشم به خط مستقیمی در افق دوردست ...
Nov 11, 2017 - تحقیق درباره عمر بن خیام نیشابوری. فرمت فایل: word (لینک دانلود پایین صفحه) تعداد صفحات: 20 صفحه. زندگی حکیم بزرگ عمر بن خیام نیشابوریه که از کتاب ادبیات ایران. خیام: حجه الحق، حکیم ابولفتح عمر بن ابراهیم خیامی نیشابوری از حکما و ریاضی دانان و شاعران بزرگ ایران در اواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم ...

ناقه

nagheh.ir/
درباره ما. مجله ادبی ناقه در راستای گسترش فرهنگ و ادب کشورمان راه اندازی شده است.بدیهی است برای تحقق این مهم،نیازمند راهنمایی و همکاری فرهیختگان ادب ایران هستیم. مدیریت مجله ادبی ناقه + مشاهده کامل ...
May 4, 2017 - تحقیق درباره عمر خیام نیشابوری دسته بندی: علوم انسانی _تاریخ و ادبیات فرمت فایل: (قابلیت ویرایش و آماده چاپ) حجم فایل: (در قسمت پایین صفحه درج.

پروژه حسابداری ساختار داده - یک وی دو

www.1v2.ir/downloads/data-structure-accounting-project
یک وی دو سیستم همکاری در فروش فایل | عرضه انواع پایان نامه مقاله,تحقیق,پاورپوینت,پروژه دانشگاهی,فیلم اموزشی,قالب سایت · تبلیغات · خانه · علوم انسانی · اقتصاد · تاریخ و ادبیات · تربیت بدنی · جغرافیا · حسابداری · حقوق · مدیریت · علوم اجتماعی · معارف اسلامی · علوم پایه · آموزشی · ریاضی · زیست شناسی · شیمی · فیزیک.

کپی کن خاطرات یک روح از لحظه قبض جان تا رسیدن به منزلگاه ابدی

copykon.sellfile.ir/prod-1772285-خاطرات+یک+روح+از+لحظه+قبض...
بشارت بزرگ، ملاقات با حکیم خیام نیشابوری، او میرود دامن کشان و سخن آخر .... این کتاب با مقدمه اى شروع مى شود و با ضمیمه اى درباره . ... طلوعی محمدامین عرفانی مونا افشار سایت کپی کن بنابر رسالت فرهنگی خود با درخواست دوستداران کسب و کار اینترنتی عهده دار تحقیق و پژوهش درمیان انبوه کتابهای متنی و صوتی درباره کسب و کار ...
Jun 3, 2017 - تحقیق درباره عمر بن خیام نیشابوری فرمت فایل: word (لینک دانلود پایین صفحه) تعداد صفحات: 20صفحه زندگی حکیم بزرگ عمر بن خیام نیشابوریه که از کتاب ادبیات.

عکس اشعار فلسفی | سایت عکس

aksss.ir/عکس-اشعار-فلسفی/
2 days ago - عکس نوشته اشعار فلسفی حسین پناهی درباره دنیا …. دنیا را بغل … ... ارائه اشعار فلسفی در قالب زبان عامه فهم، ویژگی بارز خیام نیشابوری است … که ویژگی او ..... عبدالرحمن جامی علاوه بر شعر و عرفان به علوم منطق‌، فلسفه‌، حکمت‌ اشراق‌، ریاضی‌ و طب نیز واقف بود و پس از مطالعه‌ و تحقیق‌ در علم عرفان‌ و تصوف‌ پای …

زندگی نامه خیام - بانک فایل

bankfil.com › علوم انسانی
3 hours ago -         حجه ٔ الحق، حکیم ابوالفتح عمربن ابراهیم خیام نیشابوری از حکما و ریاضی دانان و شاعران بزرگ ایران دراواخر قرن پنجم و ... خلاصه ی سخن نظامی درباره وی آن است که: به سال ۵۰۶ در بلخ به خدمت خواجه امام عمر خیام رسید و در میان مجلس عشرت از وی شنید که می گفت «گورمن در ...
Jul 19, 2017 - تحقیق کامل درباره ی خیام فرمت فایل: word تعداد صفحات: 75 چکیده ای از تحقیق: خیام نیشابوری اســــــرار ازل را نه تو دانی و نه من وین حرف معما نه.
May 1, 2017 - تحقیق کامل درباره ی خیام فرمت فایل: word تعداد صفحات: 75 چکیده ای از تحقیق: خیام نیشابوری اســــــرار ازل را نه تو دانی و نه من وین حرف معما نه.
Jul 26, 2017 - تحقیق خیام و رودکی تحقیق درباره خیام و رودکی دسته بندی: تاریخ و ادبیات، فرمت فایل: ورد (قابلیت ویرایش و آماده چاپ) قسمتی از محتوای متن... تعداد صفحات: 11 صفحه خیام زندگی نامه. امام غیاث الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم خیام نیشابوری یکی از حکماء و ریاضی دانان و شاعران بزرگ ایران در اواخر قرن پنجم و اوایل ...
دانلود پروژه درباره |تحقیق در مورد خیام نیشابوری 16 ص| این مقاله درمورد تحقیق در مورد خیام نیشابوری 16 ص می باشد. 16; ص; دانلود تحقیق در مورد خیام نیشابوری 16 ص; خیام نیشابوری 16 ص; تحقیق در مورد خیام نیشابوری 16 ص; نیشابوری; خیام; دانلود فایل درمورد |تحقیق در مورد خیام نیشابوری 16 ص| این فایل با عنوان تحقیق در مورد ...
Apr 26, 2017 - تحقیق درباره عمر خیام نیشابوری دسته بندی: علوم انسانی _تاریخ و ادبیات فرمت فایل: (قابلیت ویرایش و آماده چاپ) حجم فایل: (در قسمت پایین صفحه درج.
Jul 24, 2017 - حکیم غیاث الدین ابوالفتح عُمَر بن ابراهیم خیام نیشابوری (زاده 439 قمری، مرگ در 517 یا 526 قمری) به خیامی و خیام نیشابوری و خیامی النیسابوریهم نامیده شده است. او از ریاضی دانان، اخترشناسان و شُعرای بنام ایران در دوره سلجوقی است. گرچه پایگاه علمی خیام برتر از... تحقیق معاد در نگاه خیام و حافظ word تحقیق درباره ...
May 21, 2017 - تحقیق درباره خیام نیشابوری دسته بندی: علوم انسانی _تاریخ و ادبیات فرمت فایل: (قابلیت ویرایش و آماده چاپ) حجم فایل: (در قسمت پایین صفحه درج.

تحقیق درباره عمر خیام نیشابوری - دانلود از رایگان فایل - دانلود رایگان ...

16.i31.ir/تحقیق-درباره-عمر-خیام-نیشابوری/عمومی-و-آزاد/
Oct 12, 2017 - فایل کمیاب و پرطرفدار تحقیق درباره عمر خیام نیشابوری که از جمله فایلهای دارای بیشترین بازدید در موتورهای جستجو گوگل و یاهو و بینگ می باشد و از این حیث رکورد دار است، بصورت کاملا رایگان توسط سایت ما از اینترنت گردآوری شده و لینک دانلود آن در زیر این مطلب وجود دارد. این فایل جزو فایلهای دسته بندی عمومی ...
Jun 7, 2017 - تحقیق درباره عمر بن خیام نیشابوری فرمت فایل: word (لینک دانلود پایین صفحه) تعداد صفحات: 20صفحه زندگی حکیم بزرگ عمر بن خیام نیشابوریه که از کتاب ادبیات.
Apr 28, 2017 - تحقیق درباره خیام نیشابوری دسته بندی: علوم انسانی _تاریخ و ادبیات فرمت فایل: (قابلیت ویرایش و آماده چاپ) حجم فایل: (در قسمت پایین صفحه درج.

فایل:زندگی نامه خیام | یو فایل

ufile.skyf.ir/file/فایلزندگی-نامه-خیام/
8 hours ago - حجه ٔ الحق، حکیم ابوالفتح عمربن ابراهیم خیام نیشابوری از حکما و ریاضی دانان و شاعران بزرگ ایران دراواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم است.قدیمی ترین مأخذی که در آن از خیام نام برده شده، چهار مقاله نظامی عروضی است. خلاصه ی سخن نظامی درباره وی آن است که: به سال ۵۰۶ در بلخ به خدمت خواجه امام عمر خیام رسید و در میان مجلس ...
8 hours ago - انجمن آثار و مفاخر فرهنگی - اخبار سال 1391 انجمن - امروز مراسم گرامیداشت «یادی از نام آوران» در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی Society for the Apprecition of Cultural Works and Dignitaries جستجو... 8 1396 امروز مراسم گرامیداشت «یادی از نام آوران» در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی تاریخ ایجاد : - از ...
درباره ما. معرفی · اسامی مدیران ارشد و میانی · چارت سازمانی. ادارات تابعه اداره کل. مدیریت تعاون · اداره آموزش ، پژوهش و ترویج · مسکن مهر · اتاق تعاون. مدیریت روابط کار. اداره روابط کار · اداره بازرسی کار · کار کودک · اداره حمایت از پایداری مشاغل و بیمه بیکاری · گروه تحقیقات و تعلیمات حفاظت و بهداشت کار · ارتباط باما · معرفی اداره بازرسی ...

تحقیق " خیام، از اضطراب وجودی تا شادکامی " - مجله خبری سی لی

cili.ir/تحقیق-خیام،-از-اضطراب-وجودی-تا-شادکام/
تحقیق " خیام، از اضطراب وجودی تا شادکامی ". خیام و روان شناسی : – تطبیق آرای خیام با تفکرات اگزیستانسیالیستی – شادکامی از دیدگاه مارتین سلیگمن و خیام نیشابوری این فایل برای افراد زیر مناسب است: – دانشجویان روانشناسی مقاطع لیسانس و فوق لیسانس برای ارائه در درس علم النفس – علاقمندان به روانشناسی به خصوص دیدگاه ...

مرگ وارتان : طربستان

tarabestan.com/?p=3158

Searches related to تحقیق درباره خیام نیشابوری


آثار خیام نیشابوری

تحقیق درباره خیام نیشابوری

خلاصه زندگی نامه خیام

خیام در چه قرنی می زیسته است

خیام نیشابوری رباعیات

خیام کتاب‌ها

رباعیات عمر خیام

زندگی نامه خیام به زبان انگلیسی

زندگی نامه خیام نیشابوری

عکس خیام نیشابوری

۹۶/۰۹/۰۸ موافقین ۰ مخالفین ۰
niloofare abi

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی