شهر عکس

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا


 فاطمه (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می‌باشد. این عقیده بر گرفته از مضامین احادیث نبوی است. این طایفه از احادیث، اگر چه از لحاظ لفظی دارای تفاوت هستند، اما دارای مضمونی واحد می‌باشند. در یکی از این گفتارها (که البته مورد اتفاق مسلمانان، اعم از شیعه و سنی است)، رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرمایند: "فاطمه سرور زنان جهانیان است". اگر چه بنابر نص آیه شریفه قرآن، حضرت مریم برگزیده زنان جهانیان معرفی گردیده و در نزد مسلمانان دارای مقامی بلند و عفت و پاکدامنی مثال‌زدنی می‌باشد و از زنان برتر جهان معرفی گشته است، اما او برگزیده‌ی زنان عصر خویش بوده است. ولی علو مقام حضرت زهرا (علیها السلام) تنها محدود به عصر حیات آن بزرگوار نمی‌باشد و در تمامی اعصار جریان دارد. لذا است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در کلامی دیگر صراحتاً فاطمه (علیها السلام) را سرور زنان اولین و آخرین ذکر می‌نمایند. اما نکته‌ای دیگر نیز در این دو حدیث نبوی و احادیث مشابه دریافت می‌شود و آن اینست که اگر فاطمه (علیها السلام) برترین بانوی جهانیان است و در بین زنان از هر جهت، کسی دارای مقامی والاتر از او نیست، پس شناخت سراسر زندگانی و تمامی لحظات حیات او، از ارزش فوق العاده برخوردار می‌باشد. چرا که آدمی با دقت و تأمل در آن می‌تواند به عالیترین رتبه‌های روحانی نائل گردد. از سوی دیگر با مراجعه به قرآن کریم درمی‌یابیم که آیات متعددی در بیان شأن و مقام حضرتش نازل گردیده است که از آن جمله می‌توان به آیه‌ی تطهیر، آیه مباهله، آیات آغازین سوره دهر، سوره کوثر، آیه اعطای حق ذی القربی و... اشاره نمود که خود تأکیدی بر مقام عمیق آن حضرت در نزد خداوند است. این آیات با تکیه بر توفیق الهی، در مقالات دیگر مورد بررسی قرار خواهد گرفت. ما در این قسمت به طور مختصر و با رعایت اختصار، به مطالعه شخصیت و زندگانی آن بزرگوار خواهیم پرداخت.

 

نام، القاب، کنیه‌ها

 نام مبارک آن حضرت، فاطمه (علیها السلام) است و از برای ایشان القاب و صفات متعددی همچون زهرا، صدیقه، طاهره، مبارکه، بتول، راضیه، مرضیه، نیز ذکر شده است.

فاطمه، در لغت به معنی بریده شده و جدا شده می‌باشد و علت این نامگذاری بر طبق احادیث نبوی، آنست که: پیروان فاطمه (علیها السلام) به سبب او از آتش دوزخ بریده، جدا شده و برکنارند.

زهرا به معنای درخشنده است و از امام ششم، امام صادق (علیه السلام) روایت شده است که: "چون دخت پیامبر در محرابش می‌ایستاد (مشغول عبادت می‌شد)، نورش برای اهل آسمان می‌درخشید؛ همانطور که نور ستارگان برای اهل زمین می‌درخشد."

صدّیقه به معنی کسی است که به جز راستی چیزی از او صادر نمی شود. طاهره به معنای پاک و پاکیزه، مبارکه به معنای با خیر و برکت، بتول به معنای بریده و دور از ناپاکی، راضیه به معنای راضی به قضا و قدر الهی و مرضیه یعنی مورد رضایت الهی.(1)

کنیه‌های فاطمه (علیها السلام) نیز عبارتند از ام الحسین، ام الحسن، ام الائمه، ام ابیها و...

ام ابیها به معنای مادر پدر می‌باشد و رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) دخترش را با این وصف می‌ستود؛ این امر حکایت از آن دارد که فاطمه (علیها السلام) بسان مادری برای رسول خدا بوده است. تاریخ نیز گواه خوبی بر این معناست؛ چه هنگامی که فاطمه در خانه پدر حضور داشت و پس از وفات خدیجه (سلام الله علیها) غمخوار پدر و مایه پشت گرمی و آرامش رسول خدا بود و در این راه از هیچ اقدامی مضایقه نمی‌نمود، چه در جنگها که فاطمه بر جراحات پدر مرهم می‌گذاشت و چه در تمامی مواقف دیگر حیات رسول خدا.

 

مادر و پدر

همانگونه که می‌دانیم، نام پدر فاطمه (علیها السلام) محمد بن عبدالله (صلی الله علیه و آله و سلم) است که او رسول گرامی اسلام، خاتم پیامبران الهی و برترین مخلوق خداوند می‌باشد. مادر حضرتش خدیجه دختر خویلد، از زنان بزرگ و شریف قریش بوده است. او نخستین بانویی است که به اسلام گرویده است و پس از پذیرش اسلام، تمامی ثروت و دارایی خود را در خدمت به اسلام و مسلمانان مصرف نمود. خدیجه در دوران جاهلیت و دوران پیش از ظهور اسلام نیز به پاکدامنی مشهور بود؛ تا جایی که از او به طاهره (پاکیزه) یاد می‌شد و او را بزرگ زنان قریش می‌نامیدند.

 

ولادت

 فاطمه (علیها السلام) در سال پنجم پس از بعثت(2) و در روز 20 جمادی الثانی در مکه به دنیا آمد. چون به دنیا پانهاد، به قدرت الهی لب به سخن گشود و گفت: "شهادت می‌دهم که جز خدا، الهی نیست و پدرم رسول خدا و آقای پیامبران است و شوهرم سرور اوصیاء و فرزندانم (دو فرزندم) سرور نوادگان می‌باشند." اکثر مفسران شیعی و عده‌ای از مفسران بزرگ اهل تسنن نظیر فخر رازی، آیه آغازین سوره کوثر را به فاطمه (علیها السلام) تطبیق نموده‌اند و او را خیر کثیر و باعث بقا و گسترش نسل و ذریه پیامبر اکرم ذکر نموده‌اند. شایان ذکر است که آیه انتهایی این سوره نیز قرینه خوبی براین مدعاست که در آن خداوند به پیامبر خطاب می‌کند و می‌فرماید همانا دشمن تو ابتر و بدون نسل است.

 

مکارم اخلاق

 سراسر زندگانی صدیقه طاهره (علیها السلام)، مملو از مکارم اخلاق و رفتارهای نمونه و انسانی است. ما در این مجال جهت رعایت اختصار تنها به سه مورد اشاره می‌نماییم. اما دوباره تأکید می‌کنیم که این موارد، تنها بخش کوچکی از مکارم اخلاقی آن حضرت است.

1-   از جابر بن عبدالله انصاری، صحابی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) منقول است که: مردی از اعراب مهاجر که فردی فقیر مستمند بود، پس از نماز عصر از رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) طلب کمک و مساعدت نمود. حضرت فرمود که من چیزی ندارم. سپس او را به خانه فاطمه (سلام الله علیها) که در کنار مسجد و در نزدیکی خانه رسول خدا قرار داشت، راهنمایی نمودند. آن شخص به همراه بلال (صحابی و مؤذن رسول خدا) به در خانه حضرت فاطمه (علیها السلام) آمد و بر اهل بیت رسول خدا سلام گفت و سپس عرض حال نمود. حضرت فاطمه (علیها السلام) با وجود اینکه سه روز بود خود و پدر و همسرش در نهایت گرسنگی به سر می‌بردند، چون از حال فقیر آگاه شد، گردن‌بندی را که فرزند حمزه، دختر عموی حضرت به ایشان هدیه داده بود و در نزد آن بزرگوار یادگاری ارزشمند محسوب می‌شد، از گردن باز نمود و به اعرابی فرمود: این را بگیر و بفروش؛ امید است که خداوند بهتر از آن را نصیب تو نماید. اعرابی گردن‌بند را گرفت و به نزد پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) بازگشت و شرح حال را گفت. رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) از شنیدن ماجرا، متأثر گشت و اشک از چشمان مبارکش فرو ریخت و به حال اعرابی دعا فرمود. عمار یاسر (از اصحاب پیامبر) برخاست و اجازه گرفت و در برابر اعطای غذا، لباس، مرکب و هزینه سفر به اعرابی، آن گردن‌بند را از او خریداری نمود. پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) از اعرابی پرسید: آیا راضی شدی؟ او در مقابل، اظهار شرمندگی و تشکر نمود. عمار گردن‌بند را در پارچه ای یمانی پیچیده و آنرا معطر نمود و به همراه غلامش به پیامبر هدیه داد. غلام به نزد پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) آمد و جریان را باز گفت. حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) غلام و گردن‌بند را به فاطمه (علیها السلام) بخشید. غلام به خانه‌ی صدیقه اطهر آمد. زهرا (علیها السلام)، گردن‌بند را گرفت و غلام را در راه خدا آزاد نمود.

گویند غلام در این هنگام تبسم نمود. هنگامی که علت را جویا شدند، گفت: چه گردن‌بند با برکتی بود، گرسنه‌ای را سیر کرد و برهنه‌ای را پوشانید، پیاده‌ای را صاحب مرکب و فقیری را بی‌نیاز کرد و غلامی را آزاد نمود و سرانجام به نزد صاحب خویش بازگشت.

2-   رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در شب زفاف پیراهن نویی را برای دختر خویش تهیه نمود. فاطمه (علیها السلام) پیراهن وصله‌داری نیز داشت. سائلی بر در خانه حاضر شد و گفت: من از خاندان نبوت پیراهن کهنه می‌خواهم. حضرت زهرا (علیها السلام) خواست پیراهن وصله‌دار را مطابق خواست سائل به او بدهد که به یاد آیه شریفه "هرگز به نیکی دست نمی‌یابید مگر آنکه از آنچه دوست دارید انفاق نمایید"، افتاد. در این هنگام فاطمه (علیها السلام) پیراهن نو را در راه خدا انفاق نمود.

3-   امام حسن مجتبی در ضمن بیانی، عبادت فاطمه (علیها السلام)، توجه او به مردم و مقدم داشتن آنان بر خویشتن، در عالیترین ساعات راز و نیاز با پروردگار را این گونه توصیف می‌نمایند: "مادرم فاطمه را دیدم که در شب جمعه‌ای در محراب عبادت خویش ایستاده بود و تا صبحگاهان، پیوسته به رکوع و سجود می‌پرداخت. و شنیدم که بر مردان و زنان مؤمن دعا می‌کرد، آنان را نام می‌برد و بسیار برایشان دعا می‌نمود اما برای خویشتن هیچ دعایی نکرد. پس به او گفتم: ای مادر، چرا برای خویش همانگونه که برای غیر، دعا می‌نمودی، دعا نکردی؟ فاطمه (علیها السلام) گفت: پسرم ! اول همسایه و سپس خانه."

 

ازدواج و فرزندان آن حضرت

 صدیقه کبری خواستگاران فراوانی داشت. نقل است که عده‌ای از نامداران صحابه از او خواستگاری کردند. رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) به آنها فرمود که اختیار فاطمه در دست خداست. بنا بر آنچه که انس بن مالک نقل نموده است، عده‌ای دیگر از میان نامداران مهاجرین، برای خواستگاری فاطمه (علیها السلام) به نزد پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) رفتند و گفتند حاضریم برای این وصلت، مهر سنگینی را تقبل نماییم. رسول خدا همچنان مسأله را به نظر خداوند موکول می‌نمود تا سرانجام جبرئیل بر پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) نازل شد و گفت: "ای محمد! خدا بر تو سلام می‌رساند و می‌فرماید فاطمه را به عقد علی درآور، خداوند علی را برای فاطمه و فاطمه را برای علی پسندیده است." امام علی (علیه السلام) نیز از خواستگاران فاطمه (علیها السلام) بود و حضرت رسول بنا بر آنچه که ذکر گردید، به امر الهی با این وصلت موافقت نمود. در روایات متعددی نقل گشته است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: اگر علی نبود، فاطمه همتایی نداشت. بدین ترتیب بود که مقدمات زفاف فراهم شد. حضرت فاطمه (علیها السلام) با مهری اندک (بر خلاف رسوم جاهلی که مهر بزرگان بسیار بود) به خانه امام علی (علیه السلام) قدم گذارد.(3) ثمره این ازدواج مبارک، 5 فرزند به نامهای حسن، حسین، زینب، ام کلثوم و محسن (که در جریان وقایع پس از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) سقط شد)، بود. امام حسن و امام حسین (علیهما السلام) از امامان 12 گانه می‌باشند که در دامان چنین مادری تربیت یافته‌اند و 9 امام دیگر (به غیر از امام علی (علیه السلام) و امام حسن (علیه السلام)) از ذریه امام حسین (علیه السلام) می‌باشند و بدین ترتیب و از طریق فاطمه (علیها السلام) به رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) منتسب می‌گردند و از ذریه ایشان به شمار می‌روند.(4) و به خاطر منسوب بودن ائمه طاهرین (به غیر از امیر مؤمنان (علیه السلام)) به آن حضرت، فاطمه (علیها السلام) را "ام الائمه" (مادر امامان) گویند.

زینب (سلام الله علیها) که بزرگترین دختر فاطمه (علیها السلام) به شمار می‌آید، بانویی عابد و پاکدامن و عالم بود. او پس از واقعه عاشورا، و در امتداد حرکت امام حسین (علیه السلام)، آن چنان قیام حسینی را نیکو تبیین نمود، که پایه‌های حکومت فاسق اموی به لرزه افتاد و صدای اعتراض مردم نسبت به ظلم و جور یزید بارها و بارها بلند شد. تا جایی که حرکتهای گسترده‌ای بر ضد ظلم و ستم او سازمان گرفت. آنچه از جای جای تاریخ درباره عبادت زینب کبری (علیها السلام) بدست می‌آید، آنست که حتی در سخت‌ترین شرایط و طاقت‌فرساترین لحظات نیز راز و نیاز خویش با پروردگار خود را ترک ننمود و این عبادت و راز و نیاز او نیز ریشه در شناخت و معرفت او نسبت به ذات مقدس ربوبی داشت.

ام کلثوم نیز که در دامان چنین مادری پرورش یافته بود، بانویی جلیل القدر و خردمند و سخنور بود که او نیز پس از عاشورا به همراه زینب (سلام الله علیها) حضور داشت و نقشی عمده در آگاهی دادن به مردم ایفا نمود.

 

فاطمه (علیها السلام) در خانه

 فاطمه (علیها السلام) با آن همه فضیلت، همسری نیکو برای امیر مؤمنان بود. تا جایی که روایت شده هنگامی که علی (علیه السلام) به فاطمه (علیها السلام) می‌نگریست، غم و اندوهش زدوده می‌شد. فاطمه (علیها السلام) هیچگاه حتی اموری را که می‌پنداشت امام علی (علیه السلام) قادر به تدارک آنها نیست، از او طلب نمی نمود. اگر بخواهیم هر چه بهتر رابطه زناشویی آن دو نور آسمان فضیلت را بررسی نماییم، نیکوست از امام علی (علیه السلام) بشنویم؛ چه آن هنگام که در ذیل خطبه‌ای به فاطمه (علیها السلام) با عنوان بهترین بانوی جهانیان مباهات می‌نماید و او را از افتخارات خویش بر می‌شمرد و یا آن هنگام که می‌فرماید: "بخدا سوگند که او را به خشم در نیاوردم و تا هنگامی که زنده بود، او را وادار به کاری که خوشش نیاید ننمودم؛ او نیز مرا به خشم نیاورد و نافرمانی هم ننمود."

 

مقام حضرت زهرا (علیها السلام) و جایگاه علمی ایشان

 فاطمه زهرا (علیها السلام) در نزد شیعیان اگر چه امام نیست، اما مقام و منزلت او در نزد خداوند و در بین مسلمانان به خصوص شیعیان، نه تنها کمتر از سایر ائمه نیست، بلکه آن حضرت همتای امیر المؤمنین و دارای منزلتی عظیم‌تر از سایر ائمه طاهرین (علیهم السلام) می‌باشد.

اگر بخواهیم مقام علمی فاطمه (علیها السلام) را درک کنیم و به گوشه‌ای از آن پی ببریم، شایسته است به گفتار او در خطبه فدکیه بنگریم؛ چه آنجا که استوارترین جملات را در توحید ذات اقدس ربوبی بر زبان جاری می‌کند، یا آن هنگام که معرفت و بینش خود را نسبت به رسول اکرم آشکار می‌سازد و یا در مجالی که در آن خطبه، امامت را شرح مختصری می‌دهد. جای جای این خطبه و احتجاجات این بانوی بزرگوار به قرآن کریم و بیان علت تشریع احکام، خود سندی محکم بر اقیانوس بی‌کران علم اوست که متصل به مجرای وحی است (قسمتی از این خطبه در فراز آخر مقاله خواهد آمد). از دیگر شواهدی که به آن وسیله می‌توان گوشه‌ای از علو مقام فاطمه (علیها السلام) را درک نمود، مراجعه زنان و یا حتی مردان مدینه در مسائل دینی و اعتقادی به آن بزرگوار می‌باشد که در فرازهای گوناگون تاریخ نقل شده است. همچنین استدلالهای عمیق فقهی فاطمه (علیها السلام) در جریان فدک (که مقداری از آن در ادامه ذکر خواهد گردید)، به روشنی بر احاطه فاطمه (علیها السلام) بر سراسر قرآن کریم و شرایع اسلامی دلالت می‌نماید.

 

مقام عصمت

 در بیان عصمت فاطمه (علیها السلام) و مصونیت او نه تنها از گناه و لغزش بلکه از سهو و خطا، استدلال به آیه تطهیر ما را بی‌نیاز می‌کند. ما در این قسمت جهت جلوگیری از طولانی شدن بحث، تنها اشاره می‌نماییم که عصمت فاطمه (علیها السلام) از لحاظ کیفیت و ادله اثبات همانند عصمت سایر ائمه و پیامبر است که در قسمت مربوطه در سایت بحث خواهد شد. 

 

بیان عظمت فاطمه از زبان پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)

 رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)، بارها و بارها فاطمه (علیها السلام) را ستود و از او تجلیل نمود. در مواقع بسیاری می‌فرمود: "پدرش به فدایش باد" و گاه خم می‌شد و دست او را می‌بوسید. به هنگام سفر از آخرین کسی که خداحافظی می‌نمود، فاطمه (علیها السلام) بود و به هنگام بازگشت به اولین محلی که وارد می‌شد، خانه او بود.

عامه محدثین و مسلمانان از هر مذهب و با هر عقیده‌ای، این کلام را نقل نموده‌اند که حضرت رسول می‌فرمود: "فاطمه پاره تن من است هر کس او را بیازارد مرا آزرده است." از طرفی دیگر، قرآن کریم پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) را از هر سخنی که منشأ آن هوای نفسانی باشد، بدور دانسته و صراحتاً بیان می‌دارد که هر چه پیامبر می‌فرماید، سخن وحی است. پس می‌توان دریافت که این همه تجلیل و ستایش از فاطمه (علیها السلام)، علتی ماورای روابط عاطفی مابین پدر و فرزند دارد. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) نیز خود به این مطلب اشاره می‌فرمود. گاه در جواب خرده‌گیران، لب به سخن می‌گشود که خداوند مرا به این کار امر نموده و یا می‌فرمود: "من بوی بهشت را از او استشمام می‌کنم."

اما اگر از زوایای دیگر به بحث بنگریم و حدیث نبوی را در کنار آیات شریفه قرآن کریم قرار دهیم، مشاهده می‌نماییم قرآن کریم عقوبت کسانی که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) را اذیت نمایند، عذابی دردناک ذکر می‌کند. و یا می‌فرماید کسانی که خدا و رسول را اذیت نمایند، خدا آنان را در دنیا از رحمت خویش دور می‌دارد و برای آنان عذابی خوار کننده آماده می‌نماید. پس به نیکی مشخص می‌شود که رضا و خشنودی فاطمه (علیها السلام)، رضا و خشنودی خداوند است و غضب او نیز باعث غضب خداست. به بیانی دقیق‌تر، او مظهر رضا و غضب الهی است. چرا که نمی‌توان فرض نمود، شخصی عملی را انجام دهد و بدان وسیله فاطمه (علیها السلام) را بیازارد و موجب آزردگی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) گردد و بدین سبب مستوجب عقوبت الهی شود، اما خداوند از آن شخص راضی و به عمل او خشنود باشد و در عین رضایت، او را مورد عقوبتی سنگین قرار دهد.

نکته‌ای دیگر که از قرار دادن این حدیث در کنار آیات قرآن کریم بدست می‌آید، آنست که رضای فاطمه (علیها السلام)، تنها در مسیر حق بدست می‌آید و غضب او فقط در انحراف از حق و عدول از اوامر الهی حاصل می‌شود و در این امر حتی ذره‌ای تمایلات نفسانی و یا انگیزه‌های احساسی مؤثر نیست. چرا که از مقام عدل الهی، بدور است شخصی را به خاطر غضب دیگری که برخواسته از تمایل نفسانی و یا عوامل احساسی مؤثر بر اراده اوست، عقوبت نماید.

 

فاطمه (علیها السلام) پس از پیامبر

 با وفات پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)، فاطمه (علیها السلام) غرق در سوگ و ماتم شد. از یک طرف نه تنها پدر او بلکه آخرین فرستاده خداوند و ممتازترین مخلوق او، از میان بندگان به سوی خداوند، بار سفر بسته بود. هم او که در وجود خویش برترین مکارم اخلاقی را جمع نموده و با وصف صاحب خلق عظیم، توسط خداوند ستوده شده بود. هم او که با وفاتش باب وحی تشریعی بسته شد؛ از طرفی دیگر حق وصی او غصب گشته بود. و بدین ترتیب دین از مجرای صحیح خود، در حال انحراف بود. فاطمه (علیها السلام) هیچگاه غم و اندوه خویش را در این زمینه کتمان نمی‌نمود. گاه بر مزار پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) حاضر می‌شد و به سوگواری می‌پرداخت و گاه تربت شهیدان احد و مزار حمزه عموی پیامبر را برمی‌گزید و درد دل خویش را در آنجا بازگو می‌نمود. حتی آن هنگام که زنان مدینه علت غم و اندوه او را جویا شدند، در جواب آنان صراحتاً اعلام نمود که محزون فقدان رسول خدا و مغموم غصب حق وصی اوست.

هنوز چیزی از وفات رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) نگذشته بود که سفارش رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) و ابلاغ فرمان الهی توسط ایشان در روز غدیر، مبنی بر نصب امام علی (علیه السلام) به عنوان حاکم و ولی مسلمین پس از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)، توسط عده ای نادیده گرفته شد و آنان در محلی به نام سقیفه جمع گشتند و از میان خود فردی را به عنوان حاکم برگزیدند و شروع به جمع‌آوری بیعت از سایرین برای او نمودند. به همین منظور بود که عده‌ای از مسلمانان به نشانه اعتراض به غصب حکومت و نادیده گرفتن فرمان الهی در نصب امام علی (علیه السلام) به عنوان ولی و حاکم اسلامی پس از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در خانه فاطمه (علیها السلام) جمع گشتند. هنگامی که ابوبکر - منتخب سقیفه - که تنها توسط حاضرین در سقیفه انتخاب شده بود، از اجتماع آنان و عدم بیعت با وی مطلع شد؛ عمر را روانه خانه فاطمه (علیها السلام) نمود تا امام علی (علیه السلام) و سایرین را به زور برای بیعت در مسجد حاضر نماید. عمر نیز با عده‌ای به همراه پاره آتش، روانه خانه فاطمه (علیها السلام) شد. هنگامی که بر در خانه حاضر شد، فاطمه (علیها السلام) به پشت در آمد و علت حضور آنان را جویا شد. عمر علت را حاضر نمودن امام علی (علیه السلام) و دیگران در مسجد برای بیعت با ابوبکر عنوان نمود. فاطمه (علیها السلام) آنان را از این امر منع نمود و آنان را مورد توبیخ قرار داد. در نتیجه عده‌ای از همراهیان او متفرق گشتند. اما در این هنگام او که از عدم خروج معترضین آگاهی یافت، تهدید نمود در صورتی که امام علی (علیه السلام) و سایرین برای بیعت از خانه خارج نشوند، خانه را با اهلش به آتش خواهد کشید. و این در حالی بود که می‌دانست حضرت فاطمه (علیها السلام) در خانه حضور دارد. در این موقع عده‌ای از معترضین از خانه خارج شدند که مورد برخورد شدید عمر قرار گرفتند و شمشیر برخی از آنان نیز توسط او شکسته شد. اما همچنان امیر مومنان، فاطمه و کودکان آنان در خانه حضور داشتند. بدین ترتیب عمر دستور داد تا هیزم حاضر کنند و به وسیله هیزمهای گردآوری شده و پاره آتشی که با خود همراه داشت، درب خانه را به آتش کشیدند و به زور وارد خانه شدند و به همراه عده‌ای از همراهانش خانه را مورد تفتیش قرار داده و امام علی را به زور و با اکراه به سمت مسجد کشان کشان بردند. در حین این عمل، فاطمه (علیها السلام) بسیار صدمه دید و لطمات فراوانی را تحمل نمود اما باز از پا ننشست و بنا بر احساس وظیفه و تکلیف الهی خویش در دفاع از ولی زمان و امام خود به مسجد آمد. عمر و ابوبکر و همراهان آنان را در مسجد رسول خدا مورد خطاب قرار داد و آنان را از غضب الهی و نزول عذاب بر حذر داشت. اما آنان اعمال خویش را ادامه دادند.

 

فاطمه (علیها السلام) و فدک

از دیگر ستمهایی که پس از ارتحال پیامبر در حق فاطمه (علیها السلام) روا داشته شد، مسأله فدک بود. فدک قریه‌ای است که تا مدینه حدود 165 کیلومتر فاصله دارد و دارای چشمه جوشان و نخلهای فراوان خرماست و خطه‌ای حاصلخیز می‌باشد. این قریه متعلق به یهودیان بود و آن را بدون هیچ جنگی به پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) بخشیدند؛ لذا مشمول اصطلاح انفال می‌گردد و بر طبق صریح قرآن، تنها اختصاص به خداوند و پیامبر اسلام دارد. پس از این جریان و با نزول آیه «و ات ذا القربی حقه»، پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) بر طبق دستور الهی آن را به فاطمه (علیها السلام) بخشید. فاطمه (علیها السلام) و امیر مومنان (علیه السلام) در فدک عاملانی داشتند که در آبادانی آن می‌کوشیدند و پس از برداشت محصول، درآمد آن را برای فاطمه (علیها السلام) می‌فرستادند. فاطمه (علیها السلام) نیز ابتدا حقوق عاملان خویش را می‌پرداخت و سپس مابقی را در میان فقرا تقسیم می‌نمود؛ و این در حالی بود که وضع معیشت آن حضرت و امام علی (علیه السلام) در ساده‌ترین وضع به سر می‌برد. گاه آنان قوت روز خویش را هم در راه خدا انفاق می‌نمودند و در نتیجه گرسنه سر به بالین می‌نهادند. اما در عین حال فقرا را بر خویش مقدم می‌داشتند و در این عمل خویش، تنها خدا را منظور نظر قرار می‌دادند. (چنانچه در آیات آغازین سوره دهر آمده است). پس از رحلت رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم)، ابابکر با منتسب نمودن حدیثی به پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) با این مضمون که ما انبیا از خویش ارثی باقی نمی‌گذاریم، ادعا نمود آنچه از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) باقی مانده، متعلق به تمامی مسلمین است.

فاطمه در مقام دفاع از حق مسلم خویش دو گونه عمل نمود. ابتدا افرادی را به عنوان شاهد معرفی نمود که گواهی دهند پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در زمان حیات خویش فدک را به او بخشیده است و در نتیجه فدک چیزی نبوده که به صورت ارث به او رسیده باشد. در مرحله بعد حضرت خطبه‌ای را در مسجد پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) ایراد نمود که همانگونه که قبلاً نیز ذکر شد، حاوی مطالب عمیق در توحید و رسالت و امامت است. در این خطبه که در نهایت فصاحت و بلاغت ایراد گردیده است، بطلان ادعای ابابکر را ثابت نمود. فاطمه به ابوبکر خطاب نمود که چگونه خلاف کتاب خدا سخن می‌گویی؟! سپس حضرت به شواهدی از آیات قرآن اشاره نمود که در آنها سلیمان، وارث داود ذکر گردیده و یا زکریا از خداوند تقاضای فرزندی را می‌نماید که وارث او و وارث آل یعقوب باشد. از استدلال فاطمه (علیها السلام) به نیکی اثبات می‌گردد بر فرض که فدک در زمان حیات پیامبر به فاطمه (علیها السلام) بخشیده نشده باشد، پس از پیامبر به او به ارث می‌رسد و در این صورت باز هم مالک آن فاطمه است و ادعای اینکه پیامبران از خویش ارث باقی نمی‌گذارند، ادعایی است خلاف حقیقت، و نسبت دادن این کلام به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) امری است دروغ؛ چرا که محال است آن حضرت بر خلاف کلام الهی سخن بگوید و خداوند نیز بارها در قرآن کریم این امر را تایید نموده و بر آن تاکید کرده است. اما با تمام این وجود، همچنان غصب فدک ادامه یافت و به مالک حقیقی‌اش بازگردانده نشد.

باید توجه داشت صحت ادعای فاطمه (علیها السلام) چنان واضح و روشن بود و استدلالهای او آنچنان متین و استوار بیان گردید که دیگر برای کسی جای شک باقی نمی‌ماند و بسیاری از منکرین در درون خود به وضوح آن را پذیرفته بودند. دلیل این معنا، آنست که عمر خلیفه دوم هنگامی که فتوحات اسلامی گسترش یافت و نیاز دستگاه خلافت به در آمد حاصل از آن بر طرف گردید، فدک را به امیر مؤمنان (علیه السلام) و اولاد فاطمه (علیها السلام) باز گرداند. اما بار دیگر در زمان عثمان فدک غصب گردید.

 

بیماری فاطمه (علیها السلام) و عیادت از او

 سرانجام فاطمه بر اثر شدت ضربات و لطماتی که به او بر اثر هجوم به خانه‌اش و وقایع پس از آن وارد گشته بود، بیمار گشت و در بستر بیماری افتاد. گاه به زحمت از بستر برمی‌خاست و کارهای خانه را انجام می‌داد و گاه به سختی و با همراهی اطفال کوچکش، خود را کنار تربت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) می‌رساند و یا کنار مزار حمزه عموی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و دیگر شهدای احد حاضر می‌گشت و غم و اندوه خود را بازگو می‌نمود.

در همین ایام بود که روزی زنان مهاجر و انصار که از بیماری او آگاهی یافته بودند، جهت عیادت به دیدارش آمدند. فاطمه (علیها السلام) در این دیدار بار دیگر اعتراض و نارضایتی خویش را از اقدام گروهی که خلافت را به ناحق از آن خویش نموده بودند، اعلام نمود و از آنان و عده‌ای که در مقابل آن سکوت نموده بودند، به علت عدم انجام وظیفه الهی و نادیده گرفتن فرمان نبوی درباره وصایت امام علی (علیه السلام) انتقاد کرد و نسبت به عواقب این اقدام و خروج اسلام از مجرای صحیح خود به آنان هشدار داد. همچنین برکاتی را که در اثر عمل به تکلیف الهی و اطاعت از جانشین پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) از جانب خداوند بر آنان نائل خواهد شد، خاطر نشان نمود.

در چنین روزهایی بود که ابابکر و عمر به عیادت حضرت آمدند. هر چند در ابتدا فاطمه (علیها السلام) از آنان رویگردان بود و به آنان اذن عیادت نمی‌داد، اما سرانجام آنان بر بستر فاطمه (علیها السلام) حاضر گشتند. فاطمه (علیها السلام) در این هنگام، این کلام پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) را که فرموده بود: "هر کس فاطمه را به غصب در آورد من را آزرده و هر که او را راضی نماید مرا راضی نموده"، به آنان یادآوری نمود. ابابکر و عمر نیز صدق این کلام و انتساب آن به پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) را تأیید نمودند. سرانجام فاطمه (علیها السلام)، خدا و ملائکه را شاهد گرفت فرمود: "شما من را به غضب آوردید و هرگز من را راضی ننمودید؛ در نزد پیامبر، شکایت شما دو نفر را خواهم نمود."

 

وصیت

 در ایام بیماری، فاطمه (علیها السلام) روزی امام علی (علیه السلام) را فراخواند و آن حضرت را وصی خویش قرار داد و به آن حضرت وصیت نمود که پس از وفاتش، فاطمه (علیها السلام) را شبانه غسل دهد و شبانه کفن نماید و شبانه دفن کند و احدی از کسانی که در حق او ستم روا داشته‌اند، در مراسم تدفین و نماز خواندن بر جنازه او حاضر نباشند.

 

شهادت

 سرانجام روز سوم جمادی الثانی سال یازدهم هجری فرا رسید. فاطمه (علیها السلام) آب طلب نموده و بوسیله آن بدن مطهر خویش را شستشو داد و غسل نمود. سپس جامه‌ای نو پوشید و در بستر خوابید و پارچه‌ای سفید به روی خود کشید؛ چیزی نگذشت که دخت پیامبر، بر اثر حوادث ناشی از هجوم به خانه ایشان، دنیا را ترک نموده و به شهادت رسید؛ در حالیکه از عمر مبارکش بنا بر مشهور، 18 سال بیشتر نمی‌گذشت و بنا بر مشهور تنها 95 روز پس از رسول خدا در این دنیا زندگی نمود.

فاطمه (علیها السلام) در حالی از این دنیا سفر نمود که بنا بر گفته معتبرترین کتب در نزد اهل تسنن و همچنین برترین کتب شیعیان، از ابابکر و عمر خشمگین بود و در اواخر عمر هرگز با آنان سخن نگفت؛ و طبیعی است که دیگر حتی تأسف ابی‌بکر در هنگام مرگ از تعرض به خانه فاطمه (علیها السلام) سودی نخواهد بخشید.

 

تغسیل و تدفین

 مردم مدینه پس از آگاهی از شهادت فاطمه (علیها السلام)، در اطراف خانه آن بزرگوار جمع گشتند و منتظر تشییع و تدفین فاطمه (علیها السلام) بودند؛ اما اعلام شد که تدفین فاطمه (علیها السلام) به تأخیر افتاده است. لذا مردم پراکنده شدند. هنگامی که شب فرا رسید و چشمان مردم به خواب رفت، امام علی (علیه السلام) بنا بر وصیت فاطمه (علیها السلام) و بدور از حضور افراد، به غسل بدن مطهر و رنج دیده همسر خویش پرداخت و سپس او را کفن نمود. هنگامی که از غسل دادن او فارغ شد، به امام حسن و امام حسین (علیهما السلام) (در حالی که در زمان شهادت مادر هر دو کودک بودند.) امر فرمود: تا عده‌ای از صحابه راستین رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) را که البته مورد رضایت فاطمه (علیها السلام) بودند، خبر نمایند تا در مراسم تدفین آن بزرگوار شرکت کنند. (و اینان از 7 نفر تجاوز نمی‌کرده‌اند). پس از حضور آنان، امیر مؤمنان بر فاطمه (علیها السلام) نماز گزارد و سپس در میان حزن و اندوه کودکان خردسالش که مخفیانه در فراق مادر جوان خویش گریه می‌نمودند، به تدفین فاطمه (علیها السلام) پرداخت. هنگامی که تدفین فاطمه (علیها السلام) به پایان رسید، رو به سمت مزار رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) نمود و گفت:

"سلام بر تو ای رسول خدا، از جانب من و از دخترت؛ آن دختری که بر تو و در کنار تو آرمیده است و در زمانی اندک به تو ملحق شده. ای رسول خدا، صبر و شکیبایی‌ام از فراق حبیبه‌ات کم شده، خودداریم در فراق او از بین رفت... ما از خداییم و بسوی او باز می‌گردیم... به زودی دخترت، تو را خبر دهد که چه سان امتت فراهم گردیدند و بر او ستم ورزیدند. سرگذشت را از او بپرس و گزارش را از او بخواه که دیری نگذشته و یاد تو فراموش نگشته..."

امروزه پس از گذشت سالیان متمادی همچنان مزار سرور بانوان جهان مخفی است و کسی از محل آن آگاه نیست. مسلمانان و بخصوص شیعیان در انتظار ظهور امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بزرگترین منجی الهی و یازدهمین فرزند از نسل فاطمه (علیها السلام) در میان ائمه می‌باشند تا او مزار مخفی شده مادر خویش را بر جهانیان آشکار سازد و به ظلم و بی عدالتی در سراسر گیتی، پایان دهد.

 

سخنان فاطمه

 از فاطمه (علیها السلام) سخنان فراوانی بر جای مانده، که پاره‌ای از آنان مستقیماً از او نقل شده است و به نیکی می‌توان گوشه‌ای از علو مقام و ژرفای علم و معرفت او را در این کلمات دریافت و پاره‌ای دیگر نیز بواسطه او، از وجود پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) روایت گشته است که به نوبه خود بیانگر ارتباط نزدیک او با رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) و عمق درک و فهم فاطمه (علیها السلام) می‌باشد. در این مجال، جهت رعایت اختصار تنها به دو مورد از کلماتی که مستقیماً از فاطمه (علیها السلام) نقل شده اشاره می‌نماییم:

1-      قال مولاتنا فاطمة الزهرا (علیها السلام): "من اصعد الی الله خالص عبادته، اهبط الله عزوجل الیه افضل مصلحته"

فاطمه زهرا (سلام الله علیها) فرمود: "هر کس عبادت خالص خود را به سوی پروردگار بالا بفرستد، خداوند برترین مصلحت خود را به سوی او می‌فرستد."

2-   قال مولاتنا فاطمة الزهرا (علیها السلام) فی قسم من خطبة الفدکیة: "فجعل الله الایمان تطهیراً لکم من الشرک، و الصلوه تنزیها لکم عن الکبر، و الزکاه تزکیه للنفس و نماًء فی الرزق، و الصیام تثبیتاً للإ خلاص، و الحج تشییداً للدین، و العدل تنسیقاً للقلوب، و طاعتنا نظاماً للملة، و اما متنا اماناً من الفرقه، و الجهاد عزا للإسلام، و الصبر معونة علی استیجاب الأجر، و الأمر بالمعروف مصلحة للعامه، و بر الوالدین وقایه من السخط، وصلة الأرحام منماة للعدد، و القصاص حصناً للدماء، و الوفاء بالندر تعریضاً للمغفره، و توفیة المکائیل و الموازین تغییراً للبخس، و النهی عن شرب الخمر تنزیهاً عن الرجس، و اجتناب القذف حجاباً عن اللعنة، و ترک السرقة ایجاباً للعفة، و حرم الله الشرک اخلاصاً له بالربوبیه، فاتقوا الله حق تقاته و لا تموتن الا و انتم مسلمون و اطیعو الله فیما امرکم به و نهاکم عنه فانه" انما یخشی الله من عباده العلماء."

فاطمه زهرا (علیها السلام) در قسمتی از خطبه فدکیه می‌فرمایند: "پس خداوند ایمان را موجب پاکی شما از شرک، نماز را موجب تنزیه و پاکی شما از (آلودگی) تکبر، زکات را باعث تزکیه و طهارت روح و روان و رشد و فزونی در روزی، روزه را موجب پایداری اخلاص، حج را باعث استواری دین، دادگری و عدل را موجب انسجام و تقویت دلها، اطاعت و پیروی از ما را باعث نظم و آسایش ملت، رهبری و پیشوایی ما را موجب امان از جدایی و تفرقه، جهاد را موجب عزت و شکوه اسلام، صبر و پایداری را کمکی بر استحقاق و شایستگی پاداش، امر به معروف را به مصلحت عامه مردم، نیکی به پدر و مادر را سپری از خشم پروردگار، پیوند و پیوستگی با ارحام و خویشاوندان را موجب کثرت جمعیت، قصاص را موجب جلوگیری از خونریزیها، وفا به نذر را موجب قرار گرفتن در معرض آمرزش، پرهیز از کم فروشی را موجب عدم زیان و ورشکستگی، نهی از آشامیدن شراب را به خاطر پاک بودن از پلیدی، دوری جستن از قذف (تهمت ناروای جنسی) را انگیزه‌ای برای جلوگیری از لعن و نفرین، پرهیز از دزدی را موجب حفظ عفت و پاکدامنی قرار داد و خداوند شرک ورزیدن نسبت به خود را از آن جهت حرام فرمود که بندگان در بندگی خود نسبت به ربوبیت او اخلاص پیشه کنند، پس "از خداوند بدان گونه که شایسته است پرهیز داشته باشید و تقوا پیشه کنید و جز درحال مسلمانی از دنیا نروید." و خدا را در آنچه که شما را بدان امر می‌کند و آنچه که نهی می‌کند فرمان برداری کنید. زیرا "تنها بندگان دانا از خداوند خوف و ترس دارند."زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

www.roshd.org/per/beliefs/?bel_code=88
زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها). فاطمه (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می‌باشد. این عقیده بر گرفته از مضامین احادیث نبوی است. این طایفه از احادیث، اگر چه از لحاظ لفظی دارای تفاوت هستند، اما دارای مضمونی واحد می‌باشند. در یکی از این گفتارها (که البته مورد اتفاق مسلمانان، ...
You visited this page on 1/31/18.

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا(1)

https://hawzah.net/fa/Article/View/.../زندگینامه-حضرت-فاطمه-زهرا(1...
اسم آن خانم، فاطمه است و برای آن بزرگوار هشت لقب ذکر کرده اند: صدیقه، راضیه، مرضیه، زهرا، بتول، عذرا، مبارکه و طاهره (1). از بعضی روایات استفاده می شود که زکیه و محدثه از القاب آن خانم است و کنیه او ام ابیها است. (2). عمر آن بزرگوار تقریبا هجده سال است. در روز جمعه بیستم جمادی الثانی سال دوم بعثت به دنیا آمد (3) و سال یازدهم از هجرت، ...
You visited this page on 1/31/18.

فاطمه زهرا - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/فاطمه_زهرا
در جریان این وقایع، عمر و گروهی از همراهانشان به‌قصد گرفتن بیعت به خانهٔ علی رفته و در آنجا با مقاومت علی و فاطمه و طرفدارانشان روبرو شدند. سرانجام فاطمه زهرا با خشم از ابوبکر و عمر و بی خرسندی از ایشان درگذشت. او نخستین کس از خانوادهٔ محمد است که پس از محمد درگذشت. تاریخ درگذشتش را از سی روز تا شش ماه پس از محمد آورده‌اند، اما دو ...

زندگی نامه حضرت زهرا سلام الله علیها - بیتوته

www.beytoote.com/religious/...din/biography3-hazrat2-zahra.html
کنیه‌ های حضرت زهرا (س) عبارتند از ام الحسین، ام الحسن، ام الائمه، ام ابیها و... . ساده زیستی و پرهیز از تجمل از نکات بارز زندگی حضرت زهرا (س) است. زندگینامه حضرت زهرا (س). حضرت زهرا سلام الله علیها در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می‌باشد. رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرمایند: "فاطمه ...
You visited this page on 1/31/18.

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) تا شهادت - باشگاه خبرنگاران

www.yjc.ir/.../زندگینامه-حضرت-فاطمه-زهرا-سلام-الله-علیها-تا-شهاد...
Mar 4, 2015 - حضرت فاطمه(سلام الله علیها) روز سوم جمادی الثانی سال یازدهم هجری در حالیکه از عمر مبارکش 18 سال بیشتر نمی‌گذشت به شهادت رسید.

خلاصه زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (س) | ستاره

setare.com/fa/news/18950/خلاصه-زندگینامه-حضرت-فاطمه-زهرا-س
3 days ago - حضرت فاطمه زهرا (س) دختر پیامبر اسلام (ص) و حضرت خدیجه و همسر امام علی (ع) بود. او در روز ۲۰ جمادی‌الثانی سال پنجم بعثت به دنیا آمد و در روز سوم جمادی‌الثانی سال ۱۱ هجری قمری به شهادت رسید. اگر می خواهید به طور خلاصه زندگینامه حضرت فاطمه را مطالعه نمائید با ما همراه باشید.

زندگی نامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) - راسخون

rasekhoon.net › ... › معصوم شناسیحضرت زهرا علیهاالسلام
پیامبر اکرم (صلی الله علیه واله) فرمود : دخترم از این جهت « فاطمه » نامیده شده که خداوند او و دوستانش را از آتش جهنم رهایى بخشیده است . نام : فاطمه بنت محمد . کنیه : ام ابیها و ام النّبى (صلی الله علیه واله) . القاب : صدیقه ، مبارکه ، طاهره ، راضیه ، مرضیه ، زکیّه ، محدّثه و بتول . مشهور ترین لقب آن حضرت « زهرا » است . تاریخ ولادت : بیستم ...

زندگی نامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) - آستان مقدس حضرت عبدالعظیم

www.abdulazim.com/.../زندگی-نامه-حضرت-فاطمه-زهرا-سلام-الله-عل...
Feb 6, 2017 - پیامبر اکرم (صلی الله علیه واله) فرمود : دخترم از این جهت « فاطمه » نامیده شده که خداوند او و دوستانش را از آتش جهنم رهایى بخشیده است . نام : فاطمه بنت محمد . کنیه : ام ابیها و ام النّبى (صلی الله علیه واله) . القاب : صدیقه ، مبارکه ، طاهره ، راضیه ، مرضیه ، زکیّه ، محدّثه و بتول .و.... مشهور ترین لقب آن حضرت « زهرا » است .

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

www.markazi.rmto.ir/Lists/News/Display.aspx?ID=6667...
ولادت: حضرت فاطمه (علیها السلام) در سال پنجم پس از بعثت(2) و در روز 20 جمادی الثانی در مکه به دنیا آمد چون به دنیا پانهاد، به قدرت الهی لب به سخن گشود و گفت: "شهادت می‌دهم که جز خدا، الهی نیست و پدرم رسول خدا و آقای پیامبران است و شوهرم سرور اوصیاء و فرزندانم (دو فرزندم) سرور نوادگان می‌باشندشهادت: سرانجام روز سوم جمادی الثانی سال ...

حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها - ویکی شیعه

fa.wikishia.net/view/حضرت_فاطمه_زهرا_سلام_الله_علیها
Jump to ۲ زندگی‌نامه - فاطمه(س) چهارمین و به نقلی پنجمین فرزند پیامبر(ص) است و مادرش، نخستین همسر پیامبر. به اتفاق مورخان، فاطمه در مکه و در منزل خدیجه در زُقاق العطارین و زُقاق الحجر در نزدیکی مسعی به دنیا آمد.
نام: فاطمه بنت محمد. پیامبر اکرم (ص) فرمود: دخترم از این جهت «فاطمه» نامیده شده که خداوند او و دوستانش را از آتش جهنم رهایى بخشیده است. کنیه: ام ابیها وام النّبى (ص). القاب: صدیقه، مبارکه، طاهره، راضیه، مرضیه، زکیّه، محدّثه و بتول. مشهورترین لقب آن حضرت «زهرا» است. منصب: معصوم سوم و یکى از پنج بانوى قدسى. همچنین آن حضرت، دختر ...

دوران زندگی فاطمه زهرا ( ع ) - تبیان

www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=42771&BiogId=3
ÒäÏ íäÇãå حضرت زهرا (س). 1.مقدمه 2. دوران زندگی فاطمه زهرا ( ع ) 3.چگونگی ازدواج فاطمه ( ع ) و علی ( ع ) 4.از شادی تا اندوه. مقدمه بدون تردید در میان زنان و بانوان اسلامی ، فاطمه زهرا ( ع ) محبوبترین چهره دینی ، علمی ، ادبی ، تقوایی و اخلاقی در میان مسلمانان و دیگر مردم جهان به شمار می رود . شخصیت فاطمه زهرا ( ع ) سیده نساء العالمین ( سرور زنان ...

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) - امامزاده بی بی فاطمه(س)

bibifatemeh.ir/2797/زندگینامه-حضرت-فاطمه-زهرا-سلام-الله-عل/
زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها). نویسنده :خانی در تاریخ فروردین ۱۲ام, ۱۳۹۳ ۰۹:۰۱ بعد از ظهر | مناسبت های مذهبی. السلام علیک یا فاطمة الزهراء. آستانه مقدسه بی بی فاطمه(س) ولدان ضمن عرض تسلیت سالروز شهادت بی بی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س) به حضرت ولی عصر(عج) و تمام شیعیان و رهروان اهل بیت(ع) گوشه ای از زندگی نامه و ...

[PDF]زندگینامه حضرت فاطمه زهرا

www.igmc.ir/Portals/0/.../zendeginameyew%20hazrate%20zahra.pd...
زﻧﺪﮔﻴﻨﺎﻣﻪ ﺣﻀﺮت ﻓﺎﻃﻤﻪ زهﺮا. زﻧﺪﮔﻴﻨﺎﻣﻪ ﺣﻀﺮت ﻓﺎﻃﻤﻪ زهﺮاﻋﻤﺮ ﺁن ﺑﺰرﮔﻮار. ﺗﻘﺮﻳﺒﺎ هﺠﺪﻩ ﺳﺎل اﺳﺖ . در روز ﺟﻤﻌﻪ ﺑﻴﺴﺘﻢ ﺟﻤﺎدى. اﻟﺜﺎﻧﻰ ﺳﺎل دوم ﺑﻌﺜﺖ. ﺑﻪ دﻧﻴﺎ ﺁﻣﺪ و. ﺳﺎل ﻳﺎزدهﻢ از هﺠﺮت، ﺳﻮم ﺟﻤﺎدى اﻟﺜﺎﻧﻰ. ۴(. ) ﺑﻪ دﺳﺖ. ﮔﺮداﻧﻨﺪﮔﺎن ﺳﻘﻴﻔﻪ ﺑﻨﻰ ﺳﺎﻋﺪﻩ ﺷﻬﻴﺪ. ﺷﺪ . اﺳﻢ ﺁن ﺧﺎﻧﻢ،. ﻓﺎﻃﻤﻪ اﺳﺖ و ﺑﺮاى ﺁن ﺑ. ﺰرﮔﻮار هﺸﺖ ﻟﻘﺐ ذآﺮ آﺮدﻩ. اﻧﺪ. : ﺻﺪﻳﻘﻪ، راﺿﻴﻪ، ﻣﺮﺿﻴﻪ،. زهﺮا،. ﺑﺘﻮل، ﻋﺬرا، ﻣﺒﺎرآﻪ و ﻃﺎهﺮﻩ. ١(. ) . از ﺑﻌﻀﻰ رواﻳﺎت اﺳﺘﻔﺎدﻩ ﻣﻰ. ﺷﻮد آﻪ زآﻴﻪ و ...
زندگینامه حضرت فاطمه زهرا. زندگینامه چهارده معصوم علیهم السلام ص 37. آیة الله مظاهرى. اسم آن خانم، فاطمه است و براى آن بزرگوار هشت لقب ذکر کرده اند: صدیقه، راضیه، مرضیه، زهرا، بتول، عذرا، مبارکه و طاهره (1) . از بعضى روایات استفاده مى شود که زکیه و محدثه از القاب آن خانم است و کنیه او ام ابیها است. (2). عمر آن بزرگوار تقریبا هجده سال است.
Mar 9, 2016 - به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت صدیقه‌ی کبری فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله‌علیها) پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR مجموعه‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره‌ی سبک زندگی دخت گرامی پیامبر اسلام را در پنج سرفصلِ «رابطه با خدا؛ مدافع ولایت؛ همسر امیرالمؤمنین علیه‌السلام؛ ام‌ابیها و الگوی زن مسلمان ایرانی» ...

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا(س) - دانلود | نصب برنامه اندروید | کافه بازار

https://cafebazaar.ir/app/zendeginame.hazratezahra.ashenapoem/?l... - Translate this page
Rating: 4.5 - ‎2 votes
دانلود و نصب برنامه‌های رایگان و غیررایگان اندروید در ایران.

حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها - دانشنامه‌ی اسلامی

wiki.ahlolbait.com/حضرت_فاطمه_زهرا_سلام_الله_علیها
Feb 4, 2017 - ۸.۱ اولین کسی که از اهل بیت رسول خدا (ص) که به ایشان ملحق می شود; ۸.۲ توصیه های رسول خدا (ص) به امیرالمؤمنین در مورد حضرت زهرا(س); ۸.۳ گریه حضرت زهرا(س) بر پدرشان. ۸.۳.۱ بی تاب شدن از صدا مؤذن پیامبر (ص). ۹ حضرت زهرا (س) و جریان غصب خلافت; ۱۰ شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها; ۱۱ فضایل و مناقب حضرت ...

شرح مختصری از زندگینامه حضرت فاطمه الزهرا (س)/ دختر پیام... - روزامه

roozame.com/.../شرح-مختصری-از-زندگینامه-حضرت-فاطمه-الزهرا-...
1 day ago - همزمان با شهادت حضرت زهرا مرضیه (س)، شما می‌توانید، شرح مختصری از سیره رفتاری این بانوی عالیقدر را در اینجا بخوانید.
Feb 28, 2016 - بسمه تعالی زندگینامه حضرت فاطمه زهرا س. افتخاری دیگر از سایت ماکزیمم تکنیک . www.maximumtechnic.com زندگینامه حضرت زهرا س. قسمت یازدهم فاطمهٔ زهرا (س) تنها زن معصوم امت اسلامی است که نقش رهبری دارد و به عنوان حجّت و اسوه برای مردم معرفی و اطاعتش نیز واجب می باشد. بنابراین ابعاد فکری و زندگیش باید ...
Apr 26, 2011 - اسم آن خانم، فاطمه است و برای آن بزرگوار هشت لقب ذکر کرده اند: صدیقه، راضیه، مرضیه، زهرا، بتول، عذرا، مبارکه و طاهره (1). از بعضی روایات استفاده می شود که زکیه و محدثه از القاب آن خانم است و کنیه او ام ابیها است. (2). عمر آن بزرگوار تقریبا هجده سال است. در روز جمعه بیستم جمادی الثانی سال دوم بعثت به دنیا آمد (3) و ...

خلاصه ای اززندگی حضرت فاطمه (ص)

www.alhassanain.com/persian/articles/articles/.../001.html
نام : فاطمه (س ) نام پدر :محمد رسول الله (ص) نام مادر : خدیجه کبری (س) شهرت : زهرا ، صدیقه ،‌زهره ،‌بتول کنیه : ام الحسین ، ام ابیها ،‌ام الائمه محل تولد : مکه مکرمه زمان تولد: جمعه بیست جمادی الثانی ،‌پنج بعثت تاریخ ازدواج :دوم هجرت نام همسر : علی‌مرتضی (ع) نام فرزندان : حسن ، حسین ، زینب ،‌محسن ،‌ام کلثوم زمان ومحل شهادت : سیزده جمادی الاول یا سوم ...

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا - دانشنامه حوزه جهانی

www.howza.net/fa/pages/tex.php?tid=346 - Translate this page
زندگینامه حضرت فاطمه زهرا. 2016/02/24. ٣١٨. اسم آن خانم، فاطمه است و برای آن بزرگوار هشت لقب ذکر کرده اند: صدیقه، راضیه، مرضیه، زهرا، بتول، عذرا، مبارکه و طاهره (1). از بعضی روایات استفاده می شود که زکیه و محدثه از القاب آن خانم است و کنیه او ام ابیها است. (2). عمر آن بزرگوار تقریبا هجده سال است. در روز جمعه بیستم جمادی الثانی سال ...

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) : پایگاه اطلاع رسانی حضرت ...

ayatollahebadi.com/site/.../زندگینامه-حضرت-فاطمه-زهرا-سلام-الله-ع... - Translate this page
زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها). فاطمه (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می‌باشد. این عقیده بر گرفته از مضامین احادیث نبوی است. این طایفه از احادیث، اگر چه از لحاظ لفظی دارای تفاوت هستند، اما دارای مضمونی واحد می‌باشند. در یکی از این گفتارها (که البته مورد اتفاق مسلمانان، ...

: حضرت فاطمه زهرا علیهاسلام - دانشنامه رشد

daneshnameh.roshd.ir › ... › دین اسلامشیعهدوران زندگی
ازدواج. سرانجام حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب علیه‌السلام، یگانه شخصیتی که صلاحیت همسری و هم‌شانی با فاطمه علیهاسلام را داشت، به خواستگاری او آمد. رسول خدا هم به اذن خداوند، و رضایت فاطمه با ازدواج آنها موافقت فرمود. مهریه فاطمه تعیین شد و پس از عقد آسمانی و شادباشی بهشتی، آن وصلت فرخنده به اطلاع عموم مسلمانان مدینه رسید و ...

شرح مختصری از زندگینامه حضرت فاطمه الزهرا (س)/ دختر پیامبر (ص) آتش ...

https://khabarfarsi.com/u/50556077 - Translate this page
1 day ago - وی ادامه داد: عظمت و عزت دنیای اسلام به پاس خدمات و جان فشانی های حضرت فاطمه زهرا (س) است و دوران پرفراز و نشیب زندگی حضرت فاطمه(س) بعد از رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص) آغاز شد. دبیرکارگروه قرآن وعترت خاتم الاوصیاء(عج) سپاه افزود: در نگاه متعالی و در افق دید روشن حضرت زهرا(س) توجه به امامت و ولایت در حکومت ...

دانلود مقاله زندگینامه حضرت فاطمه زهرا

www.downloadarticle.ir › مقالات زندگینامه
دانلود مقاله زندگینامه حضرت فاطمه زهرا با 48 صفحه و فرمت اجرایی PDF. حضرت فاطمه (سلام الله علیها) معروف به ام ابیها یکی از دوست داشتنی ترین افراد در بین افراد در دین اسلام می باشد (چه در بین فرقه شیعه و چه در فرقه سنّی). پدر ایشان حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) و مادر او حضرت خدیجه (س) می باشند و نام همسر و یا شوهر حضرت فاطمه، ...

زندگینامه فاطمه زهرا سلام الله علیها - نسیم فان

https://nasimfun.com › دین و مذهببزرگان دین
Dec 2, 2017 - حضرت فاطمه دخت نبی اکرم وهمسر حضرت علی علیه السلام بودند حاصل ازدواجشان امام حسن وامام حسین وزینب و ام کلثوم علیهما سلام بودند ودر سن 18 سالگی به شهادت ررسیدند.

ثقلین • زندگینامه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

thaqalain.ir/?p=55189 - Translate this page
Aug 15, 2016 - اسم آن خانم، فاطمه است و براى آن بزرگوار هشت لقب ذکر کرده اند: صدیقه، راضیه، مرضیه، زهرا، بتول، عذرا، مبارکه و طاهره (1) . از بعضى روایات استفاده مى شود که زکیه و محدثه از القاب آن خانم است و کنیه.

خلاصه زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (س) :: مجلۀ اینترنتی پر بازدیدترین‌ها

porbazdidtarinha.ir/.../خلاصه%20زندگینامه%20حضرت%20فاطمه%...
حضرت فاطمه زهرا (س) دختر پیامبر اسلام (ص) و حضرت خدیجه و همسر امام علی (ع) بود. او در روز ۲۰ جمادی‌الثانی سال پنجم بعثت به دنیا آمد و در روز سوم جمادی‌الثانی سال ۱۱ هجری قمری به شهادت رسید. اگر می خواهید به طور خلاصه زندگینامه حضرت فاطمه را مطالعه نمائید با ما همراه باشید.
Sep 11, 2016 - g زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) نام، القاب، کنیه‌ها مادر و پدر ولادت مکارم اخلاق ازدواج و فرزندان آن حضرت فاطمه (علیها السلام) در خانه ...
Oct 26, 2014 - باب دوّم در بیان تاریخ ولادت ووفات سیّده النّساء ومخدومه ملائکه السَّماء، شفیعه روز جزاء حضرت فاطمه زهراء علیهاالسّلام است. فصل اوّل : در بیان ولادت با سعادت حضرت فاطمه علیهاالسّلام. شـیـخ طـوسى در (مصباح ) واکثر عُلما ذکر کرده اند که ولادت آن حضرت در روز بیستم مـاه جـُمـادى الا خـره بـوده وگـفـتـه انـد کـه در روز جـمـعـه سـال ...

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا | مجمع جهانی شیعه شناسی

shiastudies.com/fa/459/زندگینامه-حضرت-فاطمه-زهرا/
Aug 6, 2016 - اسم آن خانم، فاطمه است و برای آن بزرگوار هشت لقب ذکر کرده اند: صدیقه، راضیه، مرضیه، زهرا، بتول، عذرا، مبارکه و طاهره (1). از بعضی روایات استفاده می شود که زکیه و محدثه از القاب آن خانم است و کنیه او ام ابیها است. (2) عمر آن بزرگوار تقریبا هجده سال است. در روز جمعه بیستم جمادی الثانی سال دوم بعثت به دنیا آمد (3) و ...

پورتال دانشگاه پیام نور/برگزاری سمینار زندگینامه حضرت فاطمه زهرا ...

azmoon.pnu.ac.ir/Portal/.../ShowPage.aspx?...ID... - Translate this page
Mar 14, 2016 - به گزارش روابط عمومی دانشگاه : بمناسبت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) سمینار زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) با حضور حجت الاسلام مسلم حیدرزاده جهت آشنایی بیشتر دانشجویان با ویژگی ها و خصوصیات زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) شد. در ابتدا حاج آقا حیدرزاده به گفته رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و ...

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا(س) در پژوهه دین

iqna.ir/fa/news/.../زندگینامه-حضرت-فاطمه-زهراس-در-پژوهه-دین
Feb 18, 2017 - گروه جامعه: زندگی حضرت فاطمه(س) به صورت اجمالی در مقاله‌ای به قلم حسن مظاهری تدوین و در سایت پژوهه دین قرار گرفت.
ولی علو مقام حضرت زهرا (علیها السلام) تنها محدود به عصر حیات آن بزرگوار نمی باشد و در تمامی اعصار جریان دارد . لذا است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه واله وسلم) در کلامی دیگر صراحتاً فاطمه (علیها السلام) را سرور زنان اولین و آخرین ذکر می نمایند. اما نکته ای دیگر نیز در این دو حدیث نبوی و احادیث مشابه دریافت می شود و آن اینست که اگر ...

زندگی‌نامه حضرت زهرا سلام الله علیها - مرکز فرهنگی آینه

ayene-is.ir/multimedia/زندگی-نامه-حضرت-فاطمه-زهرا-سلام-الله-عل/
Mar 29, 2016 - پیامبر اکرم (صلی الله علیه واله) فرمود : دخترم از این جهت « فاطمه » نامیده شده که خداوند او و دوستانش را از آتش جهنم رهایى بخشیده است . نام : فاطمه بنت محمد . کنیه : ام ابیها و ام النّبى (صلی الله علیه واله) . القاب : صدیقه ، مبارکه ، طاهره ، راضیه ، مرضیه ، زکیّه ، محدّثه و بتول . مشهور ترین لقب آن حضرت « زهرا » است .

زندگی نامه کوتاه از ام الائمه حضرت فاطمه زهرا علیها السلام « بخش کودک و ...

nojavan.moudeomam.com/زندگی-نامه-کوتاه-از-ام-الائمه-حضرت-فا...
Dec 1, 2010 - حضرت فاطمه زهرا(علیها السلام)، دختر گرامى پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) و خدیجه کبرى، چهارمین دختر پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله) است. القاب حضرتش: زهرا، صدّیقه، طاهره، مبارکه، زکیّه، راضیه، مرضیّه، محدثَّه و بتول مى باشد. بیشتر مورّخان شیعه و سنّى، ولادت با سعادت آن حضرت را در بیستم جمادىالثّانى سال ...
کنیه‌ های حضرت زهرا (س) عبارتند از ام الحسین، ام الحسن، ام الائمه، ام ابیها و... . ساده زیستی و پرهیز از تجمل از نکات بارز زندگی حضرت زهرا (س) است. زندگینامه حضرت زهرا (س). حضرت زهرا سلام الله علیها در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می‌باشد. رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرمایند: "فاطمه ...

مروری بر زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (س) - شیعه نیوز

www.shia-news.com/fa/.../مروری-بر-زندگینامه-حضرت-فاطمه-زهرا-...
Jun 14, 2009 - اسم آن خانم، فاطمه است و برای آن بزرگوار هشت لقب ذکر کرده اند: صدیقه، راضیه، مرضیه، زهرا، بتول، عذرا، مبارکه و طاهره (1) . از بعضی روایات استفاده می شود که زکیه و محدثه از القاب آن خانم است و کنیه او ام ابیها است.
زندگی نامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) فاطمه زهرا(س) تولد و لقبهای او فاطمه (س) دختر حضرت محمد (ص)، رسول خدا، پیغمبر اسلام، و مادر او خدیجه دختر خویلد است. با همه کوششی که بکار رفته است متاسفانه دربارة سال تولد دختر…,تحقیق درباره زندگی نامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها),سایت ...
You visited this page on 1/31/18.

زندگینامه فاطمه زهرا رضی الله عنها - وااسلاماه

vaislamah.com/زندگینامه-فاطمه-زهرا/
پس از وفات خدیجه، فاطمه زهرا امور و کارهای خانه نبوی را انجام می داد و از پدر گرامی اش مراقبت و مواظبت می کرد و عطوفت و محبتش را نثار وی میکرد تا جایی اصحاب رسول الله ص وی را ، ام ابیها یا ام البنی صدا می زدند یعنی مادر پدرش یا مادر پیامبر. صبر و پایداری پیامبر ص بر اذیت و آزار مشرکان. حضرت رسولخدا در آغاز دعوت مشرکین بسوی ...

کتابشناسی ولادت حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام - سلیس

sls110.ir/content-site/context/ArtMID/499/ArticleID/208/208
جنة العاصمة در تاریخ ولادت و حالات حضرت فاطمه علیهاالسلام. 2. زراعة الآخرة فی ولادت الصدیقة الطاهرة. 3. پیام زن (ش ۶٨: ویژه نامه بزرگداشت ولادت حضرت فاطمه س و مقام زن). 4. ریحانه خانه وحی: زندگی نامه حضرت فاطمه زهرا س از ولادت تا ازدواج. 5. زندگانی میلاد کوثر فاطمه زهرا علیهاالسلام. 6. فاطمة الزهراء من قبل المیلاد الی بعد الاستشهاد. 7.

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

freedl.picoblog.ir/.../زندگینامه+حضرت+فاطمه+زهرا+%28سلام+الله+...
زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (س)الفزندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)فایل زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلا...

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (س) - سربازان اسلام

www.sarbazaneislam.com/hazrate_zahra_zendeginameh.html
خلاصه حالات سوّمین معصوم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها،فرزندان حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها،سخن گفتن حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در شکم مادر،عایشه و گریه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها،فاطمه یگانه بانوی عشق و پاکی،بهترین روش سعادت بخش برای زن،تقسیم کار و پاداش اطاعت،سه نوع دستور غذا خوردن،پایه تخت و انگشتر ...

زندگینامه و سیره ی حضرت فاطمه الزهرا (س) www.tebyan-zn.ir

www.tebyan-zn.ir/.../زندگینامه...حضرت_فاطمه_الزهرا.../default.htm...
زندگینامه و سیره ی حضرت فاطمه الزهرا (س) ; زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) فاطمه (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می‌باشد. این عقیده بر گرفته از مضامین احادیث نبوی است. این طایفه از احادیث، اگر چه از لحاظ لفظی دارای تفاوت هستند، اما دارای مضمونی واحد می‌باشند. در یکی از ...
Nov 24, 2017 - تحقیق در مورد زندگینامه حضرت فاطمه زهرا 38 ص. دسته بندی: وورد. نوع فایل: . doc (قابل ویرایش و آماده پرینت). تعداد صفحه: 38 صفحه. قسمتی از متن. doc: زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها). دوشنبه 22 آبان 1385. فاطمه (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می ...

زندگی نامه حضرت زهرا

banoyenemomne.blogfa.com/
آن زن جریان اندوه شوهر خود را برای فاطمه زهرا(س) تعریف کرد و آن حضرت فرمودند: به او بگو آن طور که تو فکر می کنی نیست. زیرا پیروان ما بهترین اهل بهشت هستند اما هر کسی که ما و دوستان ما را دوست داشته و با دشمنان ما دشمن باشد و قلب و زبانش نیز با ما همراه باشد، ولی امر ما را اطاعت نکند و از آنچه نهی نموده ایم پرهیز نکند، جزو رهروان ما ...

مختصری از زندگی حضرت زهرا سلام الله - موسسه نورالیقین

www.nooralyaghin.com › قرآن و عترتبزرگان دین
فاطمه (س) در شمار زنان بلیغ عرب است. ابن طیفور (متوفای ۲۸۰ق.) خطبه‌های وی را در کتاب بلاغات النساء نقل کرده است. خطبه وی درباره فدک را خاندان ابوطالب به فرزندان خویش تعلیم می‌داده‌اند.[۱]. پدر فاطمه (س) پیامبر اسلام (ص)، و مادرش خدیجه دختر خُوَیلد بن أسد است.[۲]. القاب حضرت فاطمه(س) از القاب او زهرا، صدیقه، طاهره، راضیه، مرضیه، ...
Apr 5, 2012 - بسم الله الرحمن الرحیم. مختصری از زندگینامه حضرت فاطمه زهراء ( س ). حضرت فاطمه زهراء سلام الله علیها دخت گرامی حضرت محمد بن عبدالله (ص ) پیامبر بزرگوار اسلام است ، مادرش حضرت خدیجه دختر خویلد می باشد ، تولد بیستم جمادالثانی سال پنجم بعد از بعثت وپس از حادثه الاسراء والمعراج است . حضرت فاطمه مادردو امام ...

خلاصه ای از زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (س) :: (کانون خیرین خادمان حضرت ...

ofoghenoor.ir/.../خلاصه-ای-از-زندگینامه-حضرت-فاطمه-زهرا-س/
۱ مطلب با موضوع «سیاسی، اجتماعی، فرهنگی :: خلاصه ای از زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (س)» ثبت شده است - تلاش وب سایت افق نور ، ترویج فرهنگ بسیج است.
Dec 1, 2017 - تحقیق در مورد زندگینامه حضرت فاطمه زهرا 38 ص. دسته بندی: وورد. نوع فایل: . doc (قابل ویرایش و آماده پرینت). تعداد صفحه: 38 صفحه. قسمتی از متن. doc: زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها). دوشنبه 22 آبان 1385. فاطمه (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می ...
شهادت دخت نبی اکرم ، همسر امامت حضرت فاطمه الزهرا بر کلیه مسلمانان جهان تسلیت باد. زندگینامه حضرت فاطمه زهرا. زندگینامه چهارده معصوم علیهم السلام. آیة الله مظاهرى. اسم آن خانم، فاطمه است و براى آن بزرگوار هشت لقب ذکر کرده اند: صدیقه، راضیه، مرضیه، زهرا، بتول، عذرا، مبارکه و طاهره (۱) . از بعضى روایات استفاده مى شود که زکیه و محدثه ...

دانلود کتاب زندگینامه حضرت فاطمه زهرا - کتابناک

ketabnak.com › ... › اسلامپیامبر اسلام، معصومین و اصحاب
Dec 26, 2008 - زندگینامه و سال شمار زندگی گهربار حضرت فاطمه زهرا (س) حضرت فاطمه زهرا (س)، دختر حضرت محمد (ص)، پیامبر اسلام، و خدیجه و همسر امام علی (ع) و مادر دو تن از امامان شیعه است. فاطمه علیه سلام نام‌های بسیاری دارد که هر کدام دارای معانی و مفاهیم بلند و ملکوتی.
حضرت فاطمه زهراء (س) دختر گرامی پیامبر اکرم (ص) و خدیجه کبری است. پدری چون پیامبر خدا و مادری چون خدیجه کبری که از نیکوترین و عفیفترین زنان عرب قبل اسلام و در دوره اسلامی نخستین زنی که به پیامبر اکرم (ص) ایمان آورد وآن چه از مال دنیا در اختیار داشت در راه پیشرفت اسلام بذل کرد. حضرت زهرا (س) در بیستم جمادی الثانی سال ...

Download زندگینامه حضرت فاطمه زهرا.pdf

dijam1609.persiangig.com/.../زندگینامه%20حضرت%20فاطمه%20ز...
زندگینامه حضرت فاطمه زهرا.pdf. To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a modern web browser · ارسال گزارش تخلف. ۲۴۵ k :حجم تاریخ آپلود: ۷۱ ماه پیش application/pdf :نوع :آدرس دانلود ...
Jan 21, 2018 - زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) ... ولی علو مقام حضرت زهرا (علیها السلام) تنها محدود به عصر حیات آن بزرگوار نمی‌باشد و در تمامی اعصار جریان دارد. .... آنچه از جای جای تاریخ درباره عبادت زینب کبری (علیها السلام) بدست می‌آید، آنست که حتی در سخت‌ترین شرایط و طاقت‌فرساترین لحظات نیز راز و نیاز خویش با ...
ام ابیها فاطمه زهرا(س) - زندگینامه حضرت فاطمه زهرا(س) - معرفی،شناخت و بیوگرافی ازسرور زنان عالم دختر پیامبرو همسر علی(ع) و مادر ائمه اطهار حضرت فاطمه زهرا.
Nov 29, 2017 - پاورپوینت زندگی سیاسی حضرت زهرا سلام اللّه... دانلود پاورپوینت زندگی سیاسی حضرت زهرا سلام اللّه علیها - 7 اسلاید الف- مشی سیاسی؛ ü ورود به عرصه سیاسی از خردسالی (5 تا 6 سالگی) ü آینده نگری: آگاه کردن مردم از عاقبت غصب خلافت؛ o... أما لعمر الله لقد لقحت فنظره ریثما تنتج ثم احتلبوها طلاع العقب دما عبیطا ...

زندگینامه حضرت فاطمه الزهرا (س) | خیریه سیسی های مقیم مرکز

sisiha.ir/780/زندگینامه-حضرت-فاطمه-الزهرا-س/ - Translate this page
Mar 22, 2015 - شخصیت فاطمه زهرا ( ع ) سیده نساء العالمین ( سرور زنان جهان ) اسوه و الگویی تام و تمام برای تمام زنان عاشق عفت و فضیلت است . در دامن پاک فاطمه زهرا ( ع ) بود که دو امام بزرگوار و دو شخصیت ممتاز عالم بشری ، حضرت امام حسن ( ع ) مظهر حلم و وقار و حضرت امام حسین ( ع ) سرور شهیدان تربیت یافتند ، و نیز زینب کبری ( ع ) ...
زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (س). اسم آن خانم، فاطمه است و برای آن بزرگوار هشت لقب ذکر کرده اند: صدیقه، راضیه، مرضیه، زهرا، بتول، عذرا، مبارکه و طاهره . از بعضی روایات استفاده می شود که زکیه و محدثه از القاب آن خانم است و کنیه او ام ابیها است. عمر آن بزرگوار تقریبا هجده سال است. در روز جمعه بیستم جمادی الثانی سال دوم بعثت به دنیا آمد ...
Feb 15, 2017 - نکته نگاری های بعد از حادثه تروریستی در تهران ایران فقط تهران است خطبه فدکیه صوت و متن چهل حدیث از پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله وسلم) اربعین حدیث من النبی (ص) فاطمه(س) در خطبه فدک چه فرمودند؟/1چگونگی پوشش و حجاب حضرت زهرا آیا فدک حق فاطمه زهرا(س) بود؟ +دلایل و اسناد خلاصه زندگی نامه حضرت فاطمه ...
زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها). نام مبارک آن حضرت، فاطمه (علیها السلام) است و از برای ایشان القاب و صفات متعددی همچون زهرا، صدیقه، طاهره، مبارکه، بتول، راضیه، مرضیه، نیز ذکر شده است. فاطمه (علیها السلام) در سال پنجم پس از بعثت و در روز 20 جمادی الثانی در مکه به دنیا آمد. نام پدر فاطمه (علیها السلام) محمد بن عبدالله (صلی ...
آفرینش نوری حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها). قبل از آفرینش دنیا. از آب حیات. عرضه نور پنج تن بر موجودات. از نور پنج تن. نور زهرا(سلام الله علیها) در صلب آدم. نور زهرائی. در سرادق عرش. نام فاطمه نقش انگشتر آدم. دیدار آدم با زهرا(سلام الله علیها). قندیل عرش. جلالت در محشر. نور زهرا(سلام الله علیها) قبل از آسمان و زمین. راهنمای ولایت.

زندگینامه حضرت فاطمه (س)

www.ekshefkarbi133.ir/show.aspx?param=22
هوالله ربی بانو فاطمه زهرا حوریه انسیه است یعنی حوریه ای که انسان شده است. شرایط حاکم بر زمان تولد: باعث شد که خدا یک نقشه ای شگفت انگیز و شیرین اما دشوار اجرا کند، درآن زمانی که اعراب دختران خود را زنده بگور می کردند و مهمترین دلیل آنها فقر بوده و پسر یک جور وارث بوده و ثروت خانواده را نگه می داشته، ایشان به دنیا آمدند. املاق = مال، ...

زندگینامه حضرت زهرا - محبوب خدا

yas-nabave.kowsarblog.ir/خلاصه-ای-از-زندگینامه-حضرت
Feb 24, 2016 - حضرت فاطمه(سلام الله علیها) در نزد مسلمانان برترین و والا مقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می‌باشد. این عقیده بر گرفته از مضامین احادیث نبوی است. این طایفه از احادیث، اگر چه از لحاظ لفظی دارای تفاوت هستند، اما دارای مضمونی واحد می‌باشند. در یکی&h.

پایگاه اطلاع رسانی فاطمیات - زندگینامه حضرت زهرا (س)

www.fatemiyat.com/category/11/زندگینامه-حضرت-زهرا-(س)
فاطمه (سلام الله علیها) سوگوار ولایت. این نوشتار در صدد اثبات این مطلب است که فاطمه زهرا علیهاالسلام والاتر و بالاتر از آن بوده است که پس از پدر فقط در پی فدک باشد بلکه او هدف مهمتری را پی می گرفته است. برای نشان دادن رسالت فاطمی بایستی پیام رسول خدا هر چند کوتاه در مقایسه با تمدن آن روز، معرفی می شد که در سایه آن، راهگشایی ...

آقای سید قیام الدین طباطبایی » مختصری از زندگی نامه حضرت فاطمه زهرا ...

saydtabatabae.ir/.../حضرت-فاطمه-زهرا.../مختصری-از-زندگی-نامه-ح...
اسم آن خانم، فاطمه است و برای آن بزرگوار هشت لقب ذکر کرده‌اند: صدیقه، راضیه، مرضیه، زهرا، بتول، عذرا، مبارکه و طاهره[۱]. از بعضی روایات استفاده می‌شود که زکیه و محدثه از القاب آن خانم است و کنیۀ او أم‌ابیها است[۲]. عمر آن بزرگوار تقریباً هجده سال است. در روز جمعه بیستم جمادی‌ الثانی سال دوم از بعثت به دنیا آمد[۳] و سال یازدهم از هجرت، سوم ...

دانلود کتاب زندگانی حضرت زهرا (س) - کتاب فارسی

https://ketabfarsi.ir/زندگانی-حضرت-زهرا-س
Apr 10, 2014 - کتاب زندگانی حضرت زهرا (س)، شامل احادیث و روایات درباره ولادت، زندگانی و رفتار و گفتار حضرت فاطمه زهرا (س) می‌باشد. بعضی از مطالب کتاب؛ - برترین فضایل حضرت.

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها - مسجد جامع شهرک غرب

masjedjame.com/.../390-زندگینامه-حضرت-فاطمه-زهرا-سلام-الله-عل...
Feb 13, 2017 - اسم آن خانم، فاطمه است و برای آن بزرگوار هشت لقب ذکر کرده اند: صدیقه، راضیه، مرضیه، زهرا، بتول، عذرا، مبارکه و طاهره (1). از بعضی روایات استفاده می شود که زکیه و محدثه از القاب آن خانم است و کنیه او ام ابیها است. (2). عمر آن بزرگوار تقریبا هجده سال است. در روز جمعه بیستم جمادی الثانی سال دوم بعثت به دنیا آمد (3) و ...
حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و ارتباط حضرت فاطمه زهرا با شهدا.
زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) محصول * زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)* را از سایت ما دریافت نمایید.برای دانلود این فایل روی دکم...
Sep 27, 2016 - حضرت فاطمه زهرا(س) بعد از رحلت پیامبر(ص) (3) · جایگاه طب اسلامی/دیدگاه خواجه نصیرالدین طوسی و علامه حلی درباره طب اسلامی · چای های طب اسلامی. امانتداری پیامبر. فتح خیبر/انسانیت/امانتداری در عین نیاز · قصد پیامبر (ص) کشورگشایی نبود/فتح خیبر · داستان فتح خیبر · پاسخ به شبهات ولایت فقیه سری اول.

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها - آفتاب

www.aftabir.com › مقالاتدین و اندیشهدین و مذهب
Aug 1, 2005 - در این مقاله به طور مختصر, به مطالعه شخصیت و زندگانی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها خواهیم پرداخت. فاطمه (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می باشد. این عقیده بر گرفته از مضامین احادیث نبوی است. این طایفه از احادیث ، اگر چه از لحاظ لفظی دارای تفاوت هستند ، اما ...
زندگی حضرت زینب سلام الله علیه · میوه ای بهشتی با خواص دنیوی · سالروز ورود حضرت معصومه(س) به شهر قم · امام رضا(ع) عالم آل محمد(ص) · زندگینامه حضرت معصومه سلام الله علیها · زندگی نامه حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها · زندگینامه حضرت معصومه سلام الله علیها · بلغ العلی بکماله. اهل بیت (ع) ...

زندگی نامه - هیئت فاطمیون چترود

www.kowsar-ch.ir/حضرت-فاطمه-س/zendegi-nameh.html
شروع زندگى در خانه اجاره اى, بازدید: 231. دیدار پیامبر اکرم از حضرت زهرا و امیرالمؤمنین در بعد از عروسى, بازدید: 202. اتهام خواستگارى امیرالمؤمنین از دختر ابوجهل, بازدید: 174. تولد امام حسن (ع), بازدید: 224. تولد امام حسین (ع), بازدید: 252. آخرین غنچه حضرت زهرا و مقتل او, بازدید: 229. احترام فرزندان حضرت فاطمه زهرا (س), بازدید: 351.

کتاب از خانه فاطمه, سرگذشت و زندگینامه و سیره اخلاقی حضرت فاطمه زهرا ...

www.mazhabbook.ir/خریدکتاب-ازخانه-فاطمه-زندگینامه-سرگذشت-...
کتاب از خانه فاطمه, سرگذشت و زندگینامه و سیره اخلاقی حضرت فاطمه زهرا, رضاشیرازی, پیام آزادی, خرید اینترنتی کتاب مذهبی, زندگینامه سیره اخلاقی و سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا, شادمانی دل پیامبر.

دانلود کتاب داستان های شگفت انگیز از زندگی حضرت فاطمه زهرا (سلام الله ...

https://www.ketabrah.ir › داستان و رمانداستان و رمان ایرانی
کتاب داستان های شگفت انگیز از زندگی حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) اثر فخری باقری بیدگلی را از کتابراه دانلود کنید و از کتابخوانی لذت ببرید.
شعر/زندگی نامه/ عکس/شهادت حضرت فاطمه زهرا(س),(فاطمیه اعتقاد شیعه است). به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا س. زبانحال حضرت زینب س با مادر. ای یاس قد کمانم بر حال من نظر کن. از کوی قلب من با چشمان خود گذر کن. کمتر ز داغ خود گو طاقت ندارد این دل. در پیش چشم مستم کمتر نگه به در کن. من صید دامت هستم بار دگر بیا و. یک تیر از دل ...
پروژه بزرگ صحن حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها). پروژه صحن حضرت فاطمه (سلام الله علیها) یکی از بزرگترین پروژه های عمرانی در تاریخ عتبات عالیات به شمار می رود. برآورد می شود تمامی بخشهای این پروژه طی دو سال آینده به مرحله بهره برداری برسد. طراح, مجری و بانی این پروژه ستاد بازسازی عتبات عالیات در جمهوری اسلامی ایران بوده و ...

فایل و پروژه » زندگینامه حضرت فاطمه زهرا برای کودکان

prozhe.shopiiing.ir/tag/زندگینامه-حضرت-فاطمه-زهرا-برای-کودکان/
Jan 7, 2018 - فایل تحقیق آماده با موضوع زندگینامه حضرت فاطمه زهرا، را می توانید از طریق گزینه هایی که در قسمت پایینی صفحه قرار داده شده دریافت کنید.برای دانلود فایل این مقاله آماده که با فرمت ورد(word) و با پسوند Doc و کاملا قابل ویرایش با فرمت مناسب برای استفاده دانشجویان و دانش آموزان تهیه شده لازم است در ابتدا از قسمت ...
زندگینامه حضرت فاطمه (س). زندگینامه حضرت فاطمه زهرا(س). نام: فاطمه بنت محمد. پیامبر اکرم (ص) فرمود: دخترم از این جهت «فاطمه» نامیده شده که خداوند او و دوستانش را از آتش جهنم رهایى بخشیده است. کنیه: ام ابیها وام النّبى (ص). القاب: صدیقه، مبارکه، طاهره، راضیه، مرضیه، زکیّه، محدّثه و بتول. مشهورترین لقب آن حضرت «زهرا» است. منصب: معصوم ...
فاطمه، فاطمه است. - توصیف زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (س) از تولد تا شهادت - سینه ی بی مهر زهرا برزخ است:::::::چشم بی اشک زهرا دوزخ است.
زندگینامه حضرت فاطمه زهراسلام الله علیها - شرح حالی مختصر اززندگینامه حضرت زهرا س و بیان حقایق مخفی زندگی ایشان با تشکرازسایت www.yazahra.net.
Sep 6, 2016 - بسم الله الرحمن الرحیم حضرت معصومه علیها السلام در اول سال ۱۷۳ هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشود.
Apr 13, 2013 - از میان معصومین(ع) آن که زندگی پر برکتش بخصوص برای زنان مسلمان همچون خورشیدی نورافشانی می کند، وجود نازنین حضرت فاطمه زهرا(س) است که آشنایی با سبک زندگی آن حضرت بسیار برای ما راهگشا خواهد بود. در جامعه امروز که نظام سرمایه داری غرب با تهاجم فرهنگی خود سعی دارد الگویی مبتذل و غیرانسانی برای زنان و ...

آپارات - زندگینامه حضرت فاطمه

https://www.aparat.com/result/زندگینامه_حضرت_فاطمه
زندگینامه حضرت فاطمه. 1:33 · زندگینامه فاطمه طاهری هنرمند سینما و تلویزیون و تئاتر · رسانه مدیریت شهری کر... 532 بازدید. -. 10 ماه پیش. 2:17 · زندگینامه اگوئرو · امیدرضا فتوحی. 226 بازدید. -. 3 سال پیش. 1:44 · به فاطمه . به فاطمه . به فاطمه . علی. 609 بازدید. -. 3 سال پیش. 2:42 · فاطمه · کریم بهروزی. 243 بازدید. -. 4 سال پیش. 2:03 ...

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها( - PicoFile.com

s1.picofile.com/.../زندگینامه_حضرت_فاطمه_زهرا_سلام_الله_علیها_....
زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها(.pdf. حجم فایل, 119 KB. تعداد دانلود, 515. تاریخ انتشار, 1391/01/28 02:00 AM. تاریخ آخرین دانلود, 1396/10/26 11:06 AM. دریافت لینک دانلود. لینک دانلود. دانلود فایل. چنانچه این فایل را ناقض قوانین و مقررات سایت می دانید، لطفا به ما گزارش دهید.

[PDF]س( زندگینامه حضرت فاطمه معصومه - آموزشکده فنی دختران ارومیه

https://d-orumiyeh.tvu.ac.ir/.../attach201608276930772847796.pdf
با مطالعه زندگینامه حضرت فاطمه معصومه )س(؛ دیدگاه خود را درباره دختر نمونه بیان نمایید و در مسابقه شرکت کنید. به مناسبت سالروز والدت حضرت معصومه ) ... ی از زندگینامه حضرت معصومه )س(. برگزارنماید عالقمندان. می .... ورود زیارتنامه ای از سوی معصومان )س( درباره ایشان است که پس از حضرت فاطمه زهرا )س(، او تنها. بانوی بزرگواری است که ...

صفحه نخست ویژه نامه حضرت فاطمه (س) - دانشنامه زن مسلمان

https://www.muslimapedia.com/ویژه-نامه-حضرت-فاطمه-زهرا-س.html
صفحه نخست ویژه نامه حضرت فاطمه (س) ... زندگینامه حضرت معصومه علیها السلام. مؤلّف محترم بعد از بیان مقدمه مطالب کتاب ... بخش اول: پیرامون ولادت حضرت زهرا(س) و تاریخ ولادت ایشان به اقوال گوناگون از شیعه و سنی از دیگر مطالب این بخش نامگذاری فاطمه زهرا(س) و القاب ایشان و بررسی ریشه این القاب به نقل‌ های گوناگون آمده است.بخش دوم: ...

خلاصه ای از زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (س) - گروه تولیدی لوازم کودک ارابه

www.arrabeh.com/.../51976-خلاصه-ای-از-زندگینامه-حضرت-فاطمه-ز...
Mar 12, 2016 - حضرت فاطمه (س) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می‌باشد. این عقیده بر گرفته از مضامین احادیث نبوی است. این طایفه از احا...

ویژه نامه شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)

www.valiasr-aj.com/persian/shownews.php?idnews=8638
Feb 11, 2017 - اطلاع از نحوه شوهر داری و تربیت فرزندان و عبادت حضرت زهرا(س) · حضور حضرت زهرا (س)در نماز جماعت · خواستگاری حضرت علی(ع) از حضرت زهرا(س) · درخواست حضرت زهرا (س) از امام علی (ع) در آخرین لحظات زندگی · زندگانی و شخصیّت حضرت فاطمه زهرا ( س ) · زندگی نامه حضرت زهرا(س) به طور مختصر · سن ازدواج حضرت زهرا(س).

آشنایى کوتاه با زندگینامه حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام : فاطمة ...

www.eteghadat.com › ... › فاطمة الزهراء (سلام الله علیها)
Jun 29, 2007 - 4 posts - ‎4 authors
[center]زندگانى حضرت زهرا سلام الله علیها [/center] [center]به مناسبت ایام ولادت آن حضرت[/center] نام : فاطمه کنیه هاى مشهور : ام الحسن ، ام الحسین ...
May 9, 2011 - تولد زهرا فاطمه رضی الله عنها پنج سال قبل از بعثت پیامبر صلی الله علیه و سلم در مکّه مکرّمه دیده به جهان گشود. اکثر مورّخان اهل سنّت، تاریخ ولادت حضرت فاطمه ی زهرا رضی الله عنها را بیستم جمادی الثانی، پنج سال پیش از هجرت نقل کرده اند. رشد زهرا فاطمه در بزرگترین و پاکترین منازل کائنات، همان محبوبی که پروردگار ...
حضرت فاطمه زهرا (علیهاالسلام) ... حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها تنها مدافع ولایت - جمادی الاول 1434 - حجت الاسلام یگانه. 62 بازدید. 0. جزئیات. نوع رسانه. 3:05 ... حجت الاسلام شیخ حسن یوسفی - حضرت فاطمه زهرا (س) اسوه حسنه امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف - 1434. 4 بازدید. 0. جزئیات. نوع رسانه. 4:23 ...
خلاصه زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (س). علاقه پیامبر به فرزندان فاطمه. رسول اکرم فرزندان فاطمه علیهالسلام را بسیار دوست می داشت و آنها را فرزندان خود می‌دانست و می فرمود: « آتش جهنم بر فرزندان فاطمه حرام است.» و در فرصت های مناسب مسلمین را به رعایت احترام و خدمت سفارش میکرد و لذا فاطمه اطهر و فرزندانش در زمان حیات رسول خدا بسیار ...
اولین سایت وبلاگ نویسی فارسی در ایران.
Apr 17, 2014 - به مناسبت ایام ولادت ام النجباء حضرت فاطمه زهرا (س) نرم افزار زندگی نامه حضرت برای اندروید به صورت رایگان و با لینک مستقیم برای دانلود در دسترس قرار گرفته است.
فاطمه زهرا علیهاالسلام دختر پیغمبر اکرم و از دوشیزگان ممتاز عصر خویش بود. پدر و مادرش از اصیل ترین و شریف ترین خانواده های قریش بودند. از حیث جمال ظاهری و کمالات معنوی و اخلاقی از پدر و مادر شریفش ارث می برد. و به عالیترین کمالات انسانی آراسته بود. شخصیت و عظمت پیامبر اکرم روز به روز در انظار مردم بالا می رفت و قدرت و شوکت ...

حضرت فاطمه زهرا(س)

hazratefatemeh-s.blogfa.com/

Searches related to زندگینامه حضرت فاطمه زهرا


اقدامات برجسته حضرت فاطمه

حضرت زهرا شعر

خلاصه زندگینامه حضرت فاطمه

داستان های کوتاه حضرت فاطمه

زندگینامه حضرت زهرا

زندگینامه حضرت فاطمه

زندگینامه حضرت فاطمه برای کودکان

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا

شهادت فاطمه زهرا

۹۶/۱۱/۱۲ موافقین ۰ مخالفین ۰
niloofare abi

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی