علت مرگ عباس دوزدوزانی اولین فرمانده سپاه پاسداران ایران چه بود ؟

عباس دوزدوزانی درگذشت

عباس دوزدوزانی، اولین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت شهید رجایی، به دیار حق شتافت .عباس دوزدوزانی، اولین فرمانده کل سپاه پاسداران

عباس دوزدوزانی (زاده ۱۳۲۱ تبریز -درگذشت ۷ مرداد ۱۳۹۷) سیاستمدار ایرانی است، که در فاصله سالهای ۱۳۵۸ تا ۱۳۵۹ به عنوان اولین فرمانده سپاه پاسداران فعالیت می‌کرد. وی از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۰ در کابینه محمدعلی رجایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. دوزدوزانی در دوره نخست مجلس شورای اسلامی نماینده تبریز بود و در ادوار دوم و سوم مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان نماینده تهران در مجلس حضور داشت.

عباس دوزدوزانی فرزند حاجی‌بابا در پانزدهم خرداد ماه سال ۱۳۲۱ در شهر تبریز متولد شد. وی از پایه گذاران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اولین فرمانده رسمی کل سپاه بود.

سپس وی در کابینه رجایی وزارت ارشاد را عهده‌دار شد. وی همچنین نماینده مجلس اول از تبریز و مجالس دوم و سوم را از تهران بر عهده داشت. از دیگر سمت‌های دوزدوزانی می‌توان معاون دکتر معین (وزیر علوم). مشاور محمد خاتمی (رئیس جمهور). عضو و رئیس شورای شهر تهران در دوره اول شوراها و رئیس کانون زندانیان سیاسی قبل از انقلاب را نام برد.

دوزدوزانی در حال حاضر با مقام کارشناس ارشد ریاست جمهوری بازنشسته است.

دوره نمایندگی تعداد رای درصد آراء حوزه انتخابیه
اول ۲۹۹٬۸۳۸ ۷۷/۵ تبریز
دوم ۴۸۳٬۱۵۴ ۳۹ تهران
سوم ۳۹۲٬۶۳۱
۴۴٫۷ تهران